بررسی تخصصی

MicroLED Apple Watch Ultra ممکن است به دلیل مشکلات زنجیره تامین تاخیر داشته باشد

انتظار می رود اپل نمایشگر میکرو ال ای دی را برای اپل واچ اولترا بیاورد، اما گزارش جدیدی از کره نشان می دهد که این شرکت ممکن است زنجیره تامین را به اندازه کافی برای عرضه این دستگاه تا سال 2026 پیکربندی نکرده باشد.

apple watch ultra adventures
در طول سال گذشته، شرکت تحقیقاتی تایوانی TrendForce یک بازه زمانی راه اندازی دستگاه را در سال 2026 پیش بینی کرد. این دیرتر از چندین منبع دیگر است که در سال 2025 متمرکز شده اند الکمشکلات مربوط به هزینه های تولید بالا و بازده تولید همچنان بزرگترین مانع برای تولید انبوه میکرو ال ای دی اپل واچ اولترا هستند و حتی می توانند عرضه آن را فراتر از سال 2026 به تعویق بیندازند.

طبق گزارش ها، اپل تقریباً یک دهه است که روی فناوری صفحه نمایش microLED سفارشی کار می کند. صفحه نمایش پیشرفته، روشنایی، بازتولید رنگ، محدوده دینامیکی، زوایای دید و کارایی را بهبود می بخشد و باعث می شود تصاویر بیشتر شبیه به “نقاشی” شده در بالای شیشه نمایشگر به نظر برسند.

اپل واچ اولترا فعلی دارای اندازه صفحه نمایش 1.93 اینچی است، در حالی که انتظار می رود مدل بعدی microLED دارای صفحه نمایش 2.12 اینچی باشد. مشکل اپل این است که هزینه ساخت یک صفحه نمایش با چنین تراکم پیکسلی بالا هنوز برای دستگاهی که در حال حاضر 799 دلار به فروش می رسد گران تلقی می شود. بر اساس این گزارش، بازده شبیه سازی نشان می دهد که یک صفحه نمایش 2.12 اینچی 150 دلار هزینه دارد که چهار برابر هزینه تولید صفحه نمایش OLED موجود (38 دلار) است. به عنوان یک معیار، فروش مصرف کننده محصولات با قیمت پانل 150 دلار معمولاً حدود 1500 دلار است.

به عنوان مثال، 150 دلار گرانتر از هزینه ساخت نمایشگرهای OLED برای آیفون 15 6.1 اینچی و 6.7 اینچی است که به ترتیب 80 و 120 دلار هستند. از نظر هزینه پنل در حال حاضر، میکرو ال ای دی اپل واچ اولترا دارای برچسب قیمتی بالاتر از آخرین آیفون های برتر اپل است. این موضوع به قدری مشکل ساز است که بر اساس گزارش امروز، حتی عرضه در سال 2027 برای دستگاه می تواند بیش از حد خوش بینانه باشد.

گفته می شود که اپل قصد دارد در درازمدت تمامی پنل های LCD، OLED و مینی ال ای دی موجود خود را با میکرو ال ای دی جایگزین کند و این فناوری به گونه ای طراحی شده است که از اپل واچ تا آیفون، آی پد، مک و مک و… هدست ویژن پرو این پروژه بخشی از برنامه اپل برای کاهش اتکای خود به سامسونگ به عنوان تامین کننده و در عین حال بهره مندی از مزایای مهندسی نمایشگرهای خود در داخل است. اما تا زمانی که این شرکت نتواند تمام اردک های خود را پشت سر هم در سمت زنجیره تامین قطعات قرار دهد، پذیرش میکرو ال ای دی هنوز می تواند تا حدودی دور باشد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا