بررسی تخصصی

هزینه فناوری اصلی اتحادیه اروپا اپل می تواند توسعه دهندگان برنامه Freemium را ورشکست کند

توسعه‌دهندگان برنامه در اتحادیه اروپا که شرایط تجاری جدید اپل را انتخاب می‌کنند، باید برای هر نصب بیش از یک میلیون برنامه، 0.50 یورو «هزینه فناوری اصلی» یا CTF بپردازند، مدلی که پتانسیل ورشکستگی توسعه‌دهندگان اپلیکیشن رایگان یا فریمیوم را دارد. .

هزینه های فروشگاه اپلیکیشن eu
اپل هر سال برای اولین یک میلیون «نصب سالانه اول» برای هر حساب iOS هزینه ای دریافت نمی کند، اما پس از آن، توسعه دهندگان شروع به افزایش هزینه ها خواهند کرد. یک برنامه رایگان یا فریمیوم که “ویروسی” می شود و بیش از یک میلیون بار دانلود می شود، ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های نجومی شود، همانطور که در برآوردهای به اشتراک گذاشته شده توسط توسعه دهنده استیو تروتون اسمیت نشان داده شده است.

طبق شرایط تجاری جدید اپل، یک برنامه رایگان یا فریمیوم که دو میلیون «نصب اول» سالانه دریافت می‌کند، طبق محاسبه‌گر هزینه اپل باید حدود ۴۵۲۹۰ دلار در ماه هزینه پرداخت کند، یا بیش از نیم میلیون دلار در سال، حتی اگر خیر. پول به دست می آید.

این یک مدل ناپایدار برای برنامه‌های رایگان است و برنامه‌های فریمیوم باید حداقل 0.50 یورو به ازای هر کاربر درآمد داشته باشند تا با این هزینه از بین بروند. یک برنامه فریمیوم با هزاران نصب از کاربرانی که پرداخت نمی‌کنند ممکن است به مراتب بیشتر از آنچه ساخته شده است بدهکار باشد. توسعه‌دهندگان احتمالاً باید برای اطمینان از اینکه برنامه‌هایشان پول کافی برای پرداخت CTF به دست می‌آورند، از قبل شارژ کنند، زیرا ارائه یک برنامه رایگان برای دانلود در صورتی که تعداد دانلودها از 1 میلیون بیشتر شود می‌تواند خطرناک باشد.

با این حال، توسعه‌دهندگان برنامه رایگان و فریمیوم می‌توانند به جای انتخاب شرایط جدید، از شرایط تجاری فعلی فروشگاه App اپل استفاده کنند. در آن شرایط، هیچ چیز تغییر نمی کرد و توسعه دهندگان اپلیکیشن همچنان ۱۵ تا ۳۰ درصد کمیسیون به اپل پرداخت می کردند.

CTF 0.50 یورویی برای برنامه‌هایی اعمال می‌شود که هم از طریق اپ استور و هم از طریق فروشگاه‌های برنامه جایگزین توزیع می‌شوند، اگر توسعه‌دهندگان شرایط تجاری جدید را انتخاب کنند. با استفاده از اپ استور، توسعه دهندگان 0.50 یورو کارمزد دریافت می کنند و باید 10 تا 17 درصد کمیسیون به اپل بپردازند. با یک فروشگاه برنامه جایگزین، هیچ کمیسیونی وجود ندارد. هزینه ها را می توان برای شرایط موجود و شرایط جدید از طریق یک ماشین حساب اختصاصی که اپل در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است، تخمین زد.

در اینجا خلاصه ای از گزینه های موجود است:

  • توافقنامه فعلی فروشگاه App – توسعه دهندگان 15 تا 30 درصد کمیسیون به اپل می پردازند. کمتر از یک میلیون درآمد، کمیسیون 15 درصدی از طریق برنامه کسب و کار کوچک اپ استور است، بیش از 1 میلیون دلار باعث پورسانت 30 درصدی می شود. اشتراک ها برای سال اول 30 درصد و برای سال دوم و بعد از آن 15 درصد کمیسیون نیاز دارند.
  • شرایط جدید، توزیع App Store – کمیسیون از 30 درصد به 17 درصد و از 15 درصد به 10 درصد کاهش می یابد. برای استفاده از سیستم پرداخت اپل 3 درصد هزینه اضافی وجود دارد، بنابراین کمیسیون برای توسعه‌دهنده‌ای که قوانین جدید را انتخاب کرده و از خریدهای درون برنامه‌ای استفاده می‌کند، بین 13 تا 20 درصد خواهد بود. کارمزد 3 درصد برای توسعه دهندگانی که از سیستم های پرداخت جایگزین استفاده می کنند اعمال نمی شود. همچنین توسعه دهندگان باید سالانه پس از 1 میلیون نصب اپلیکیشن به ازای هر نصب اپلیکیشن به ازای هر کاربر 0.50 یورو بپردازند.
  • شرایط جدید، توزیع فروشگاه برنامه جایگزین – بدون کمیسیون، اما توسعه دهندگان باید سالانه 0.50 یورو به ازای نصب برنامه به ازای هر کاربر پس از 1 میلیون نصب برنامه بپردازند.

طبق گفته اپل، CTF برای اولین نصب سالانه اعمال می شود، که اولین بار است که یک برنامه توسط یک حساب کاربری در اتحادیه اروپا در یک دوره 12 ماهه نصب می شود. پس از اولین نصب سالانه، برنامه را می توان هر تعداد بار توسط همان حساب برای 12 ماه آینده بدون هیچ هزینه ای نصب کرد.

اپل از پرداخت هزینه برای سازمان‌های غیرانتفاعی، مؤسسات آموزشی معتبر و نهادهای دولتی که برای معافیت از هزینه‌ها تأیید شده‌اند چشم‌پوشی می‌کند.

هزینه فناوری اصلی اپل همچنین می تواند برای برنامه هایی مانند Spotify که میلیون ها کاربر دارد بسیار گران باشد. اپلیکیشنی که ۱۰ میلیون دلار از طریق اپ استور با ۱۰ میلیون «نصب اول» (معروف به قیمت ۰.۹۹) فروش داشته باشد، باید ماهیانه بیش از ۵۰۰ هزار دلار به اپل بپردازد.

تغییرات اکوسیستم برنامه اتحادیه اروپا در iOS 17.4 گنجانده شده است و توسعه دهندگانی که سیستم جدید اپل را انتخاب می کنند باید از ماه مارس که به روز رسانی برای عموم عرضه می شود شروع به پرداخت هزینه کنند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا