بررسی تخصصی

8 گیگابایت رم در مک بوک پرو M3 گلوگاه را در تست های دنیای واقعی ثابت می کند

مدل‌های جدید مک‌بوک پرو اپل از سیلیکون پیشرفته M3 اپل پشتیبانی می‌کنند، اما پیکربندی پایه مدل 14 اینچی با قیمت 1599 دلار تنها با 8 گیگابایت حافظه کارآمد عرضه می‌شود. در سال 2012، اپل اولین مک بوک پرو را با صفحه نمایش رتینا عرضه کرد که با 8 گیگابایت رم نیز شروع به کار کرد. البته اپل اکنون از تراشه‌های یکپارچه با معماری حافظه یکپارچه استفاده می‌کند، به همین دلیل است که این شرکت با این استدلال که 8 گیگابایت در مک با 16 گیگابایت در سیستم‌های رقیب قابل مقایسه است، مطمئن است.

اما همه قانع نشده اند. تصمیم اپل مبنی بر عدم تجهیز مدل های پایه به حداقل 16 گیگابایت رم در اواخر سال 2023 برای بسیاری از کاربران، از جمله وادیم یوریف، مجری مشترک کانال YouTube Max Tech، ناسازگار بوده است. یوریف تصمیم گرفت چندین آزمایش در دنیای واقعی روی دو مدل 14 اینچی M3 MacBook Pro انجام دهد، یکی با 8 گیگابایت و دیگری به 16 گیگابایت حافظه یکپارچه ارتقا یافته است. ویدیوی تعبیه شده در بالا همه نتایج را دارد.

شاید جای تعجب نباشد که یوریف با استفاده از دستگاه 16 گیگابایتی در هر دو بار کاری متوسط ​​و سنگین، شاهد بهبود عملکرد قابل توجهی در سراسر صفحه بود. مدل 8 گیگابایتی در بنچمارک های Cinebench دچار ضرر دو رقمی شد و چندین دقیقه بیشتر طول کشید تا کارهای ادغام عکس در فتوشاپ و همچنین صادرات رسانه در Final Cut و Adobe Lightroom Classic انجام شود.

حداکثر فناوری 8 گیگابایت 16 گیگابایت mbp2
این آزمایش‌ها به‌عنوان عملیات‌های منفرد و بدون هیچ‌چیز دیگری در حال اجرا انجام شدند، اما همچنین با برگه‌های مرورگر، ویدیوهای YouTube، صفحات گسترده، ایمیل‌ها و موارد مشابه تکرار شدند که در پس‌زمینه باز می‌شوند تا سناریوهای معمولی چند وظیفه‌ای در دنیای واقعی شبیه‌سازی شوند. همانطور که انتظار می رفت، شکاف عملکرد بین دو دستگاه بیشتر شد زیرا 8 گیگابایت به طور فزاینده ای به فایل تعویض SSD خود متکی بود، در حالی که پاسخگویی همه جانبه ضربه خورد. یوریف حتی از خرابی مدل 8 گیگابایتی در حین رندر بلندر و صادرات فاینال کات خبر داد.

شایان ذکر است، شتاب ردیابی پرتو Blender به عنوان یک گزینه در مدل‌های 16 گیگابایتی موجود بود، اما به‌طور آشکار در مک‌بوک پرو 8 گیگابایتی برای کار رندر یکسان وجود نداشت، که نشان می‌دهد کاهش حافظه در واقع مانع از استفاده هسته‌های GPU از ویژگی‌های خاص می‌شود.

حداکثر فناوری 8 گیگابایت 16 گیگابایت mbp1
تست هایی مانند این برای مشتریانی که به دنبال خرید یک مک بوک پرو جدید (یا یک iMac جدید 8 گیگابایتی) هستند، یک معضل ایجاد می کند. به نظر می‌رسد که 8 گیگابایت مانع عملکرد تراشه M3 می‌شود، اما انتخاب گزینه‌های پیکربندی 16 یا 24 گیگابایتی در هنگام پرداخت هزینه به ترتیب 200 و 400 دلار اضافی است و دستگاه‌های اپل به دلیل معماری حافظه یکپارچه‌شان نمی‌توانند در آینده ارتقا پیدا کنند.

پس از در نظر گرفتن 200 دلار اضافی برای 16 گیگابایت در M3 MacBook Pro 14 اینچی، مدل M3 Pro با 18 گیگابایت و چندین ویژگی اضافی دیگر تنها 200 دلار بیشتر با 1999 دلار است. شاید تلخ‌تر این واقعیت باشد که لپ‌تاپ‌های رقیب با قیمت‌های مشابه (مثلاً مایکروسافت سرفیس یا لنوو Thinkpad) حداقل 16 گیگابایت حافظه استاندارد دارند. انتظار می رود مشتریان اپل برای هر پرش به بالا 200 دلار اضافی بپردازند، که مطمئناً شامل یک نشانه گذاری سالم است، هر چقدر اپل به تامین کنندگان رم خود پرداخت کند.

آیا پیکربندی اولیه 8 گیگابایتی اپل برای مک بوک پرو 1599 دلاری واقعاً در سال 2023 قابل قبول است؟ و آیا سیاست قیمت گذاری حافظه شرکت بر گزینه های خرید شما تأثیر گذاشته است؟ در نظرات به ما اطلاع دهید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا