بررسی تخصصی

طرح‌های ادعایی تراشه‌های اپل پیشنهاد می‌کنند که A16 از 5 نانومتر استفاده می‌کند و M2 به جای آن به 3 نانومتر می‌رود.

طبق گزارش‌ها، تراشه A16 برای آیفون با همان فرآیند A15 Bionic آیفون 13 ساخته می‌شود و اپل جهش عملکردی بزرگ‌تری را برای تراشه M2 طراحی شده برای مک‌های نسل بعدی خود ذخیره می‌کند. در همین حال، به گفته افشاکننده معروف به «ShrimpApplePro»، این شرکت در حال کار بر روی یک نوع تراشه «نهایی» M1 است که از هسته‌های قدرتمندتر A15 استفاده می‌کند.

ویژگی 2 a16 5 نانومتری متر مربع 3 نانومتری
در یک موضوع در توییترShrimpApplePro اطلاعاتی را از «یک منبع نسبتاً قابل اعتماد» به اشتراک گذاشت که به نظر می‌رسد برنامه‌های تراشه‌های اپل برای تراشه‌های A16 و M2 آینده و همچنین نوع «نهایی» در خانواده تراشه‌های M1 را فاش می‌کند.

طبق گزارش ها، A16 همانند تراشه های A14، A15 و M1 مبتنی بر فرآیند 5 نانومتری TSMC خواهد بود. گزارش‌های قبلی در مورد اینکه آیا A16 با فرآیند پیشرفته‌تر 4 نانومتری TSMC ساخته می‌شود یا خیر مشخص نبود، با گزارش مبهم از دیجی تایمز ادعا می کند که اپل قصد دارد از فرآیند 4 نانومتری N4P TSMC استفاده کند – اما N4P در واقع یک نسخه پیشرفته و نسل سوم از فرآیند 5 نانومتری است. از سوی دیگر، ShrimpApplePro گفت که A16 از فرآیند N5P TSMC استفاده خواهد کرد. این نشان می دهد که A16 ممکن است کمتر از آنچه قبلا تصور می شد ارتقا یابد.

بر اساس اطلاعات، پیشرفت‌های A16 در عوض از پیشرفت‌های جزئی در CPU، GPU و حافظه حاصل می‌شود. ShrimpApplePro با بازتاب گزارشی از تحلیلگر Ming-Chi Kuo، گفت که A16 به طور خاص دارای حافظه LPDDR 5 است. حافظه LPDDR 5 نسبت به حافظه LPDDR 4X که با تراشه A15 در iPhone 13 و iPhone 13 Pro جفت شده است، تا یک و نیم برابر سریعتر و تا 30 درصد بازده انرژی بیشتری دارد.

تراشه M2 ظاهرا اولین تراشه اپل خواهد بود که به فرآیند 3 نانومتری TSMC جهش می‌کند و به طور کامل از 4 نانومتر صرفنظر می‌کند. گمان می رود M2 اولین پردازنده سفارشی ARMv9 اپل باشد.

همچنین گفته می‌شود که اپل روی «نهایی SoC سری M1» با هسته‌های به‌روز شده کار می‌کند. تراشه‌های M1، M1 Pro، M1 Max و M1 Ultra از هسته‌های کم مصرف «Icestorm» و هسته‌های «Firestorm» با کارایی بالا استفاده می‌کنند – درست مانند تراشه A14 Bionic. نسخه نهایی M1 اپل در عوض بر اساس A15 Bionic ساخته خواهد شد که دارای هسته های کم مصرف “Blizzard” و هسته های با کارایی بالا “Avalanche” است.

این تراشه نهایی در خانواده M1 می تواند در نسل بعدی مک پرو ارائه شود که اپل به صراحت در اوایل سال جاری به آن اشاره کرد. در حال حاضر، قدرتمندترین تراشه اپل، M1 Ultra است که در واقع نسخه دو برابر شده M1 Max با CPU 20 هسته ای و GPU 64 هسته ای است. با اولین مک پرو سیلیکونی اپل، اعتقاد بر این است که اپل روی تراشه ای کار می کند که حتی از M1 Ultra قدرتمندتر است. M1 Ultra در مک استودیو در حال حاضر سریعتر از تراشه 28 واتی اینتل زئون است، بنابراین Mac Pro باید از پیشرفت شدیدتری در عملکرد برخوردار باشد.

از طرف دیگر، اگر برای Mac Pro نباشد، این تراشه جدید می تواند نوعی از تراشه استاندارد M1 باشد. کو اوایل سال جاری گفت که مک بوک ایر 2022 تراشه M1 را به جای M2 حفظ خواهد کرد، بنابراین ممکن است شایعه ShrimpApplePro مربوط به M1 سطح ابتدایی باشد تا نسخه رده بالای M1 در مک پرو سیلیکونی اپل. یا چیز دیگری کاملا ارائه دستگاه هایی با تکرار تراشه استاندارد M1 می تواند به اپل کمک کند تا قبل از عرضه مک های با تراشه M2 زمان بخرد.

گزارش های دیگر ادعا می کنند که تراشه A16 به طور انحصاری در آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس عرضه خواهد شد، در حالی که آیفون 14 و آیفون 14 مکس به تراشه A15 Bionic آیفون 13 چسبیده اند، در حالی که شایعه شده است که تراشه M2 با طراحی مجدد معرفی شده است. مک بوک ایر در اواخر امسال، قبل از اینکه به موجی از مک های جدید و احتمالاً نسل بعدی آیپد پرو گسترش یابد.

ShrimpApplePro در مورد نامگذاری نهایی “A16″، “M2” و آخرین نوع تراشه M1 مطمئن نبود و گفت که این شایعه را باید با کمی نمک در نظر گرفت.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا