بررسی تخصصی

اپل 36 درصد از درآمد جستجوی سافاری گوگل را دریافت می کند

در حالی که گوگل با دعوای ضد انحصاری وزارت دادگستری ایالات متحده مبارزه می کند، اسرار مربوط به معاملات جستجوی آن با اپل فاش شده است. قبلاً فهمیدیم که گوگل میلیاردها دلار به اپل می پردازد تا موتور جستجوی اصلی دستگاه های اپل باشد و اکنون، بلومبرگ درصد کل درآمد گوگل را که اپل به دست می آورد به اشتراک گذاشته است.

جستجوی سافاری در گوگل
گوگل 36 درصد از کل درآمدی را که از جستجوهای انجام شده در مرورگر سافاری در آیفون، آی‌پد و مک به دست می‌آورد، به اپل پرداخت می‌کند که این رقم توسط یک کارشناس اقتصادی به نمایندگی از اپل شهادت می‌دهد. مطابق با بلومبرگ، وکیل اصلی Google هنگام اشتراک گذاری داده های درآمد “به طرز مشهودی دچار مشکل شد” زیرا قرار بود محرمانه بماند.

ماه گذشته، شرکت مدیریت ثروت برنشتاین پیشنهاد کرد که اپل از 18 تا 20 میلیارد دلار در سال به دست می‌آورد که حدود 15 درصد از کل سود عملیاتی سالانه اپل را نشان می‌دهد.

اپل و گوگل هر دو تلاش کرده اند تا جزئیات شکایت ضد انحصار را خصوصی نگه دارند و ادعا کرده اند که به اشتراک گذاری عمومی این اطلاعات باعث تضعیف جایگاه رقابتی گوگل می شود.

گوگل از سال 2002 موتور جستجوی پیش‌فرض دستگاه‌های اپل بوده است، اگرچه قرارداد بین این دو شرکت فناوری چندین بار تجدید نظر شده است. اپل از این معامله پول زیادی به دست می آورد، در حالی که گوگل گزینه جستجوی پیش فرض در محبوب ترین گوشی هوشمند جهان است.

وزارت دادگستری ایالات متحده در حال تحقیق در مورد گوگل است زیرا معتقد است گوگل انحصار جستجو را در اختیار دارد. معامله پرسود موتور جستجوی گوگل با اپل محور اصلی نبرد حقوقی بوده است که انتظار می رود تا پایان نوامبر ادامه داشته باشد.

در ماه اکتبر، ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت گفت که توافق بین اپل و گوگل، رقابت موتورهای جستجوی دیگر مانند بینگ را غیرممکن کرده است. نادلا گفت: «صبح از خواب بیدار می‌شوی، دندان‌هایت را مسواک می‌زنی و در گوگل جستجو می‌کنی». با این سطح از شکل گیری عادت، تنها راه تغییر تغییر پیش فرض ها است.

مایکروسافت در یک نقطه به اپل در مورد خرید Bing نزدیک شد، که به اپل اجازه می داد موتور جستجوی خود را ایجاد کند، اما اپل علاقه ای نداشت. این شرکت نگران بود که بینگ نتواند با گوگل در “کیفیت و قابلیت ها” رقابت کند و همچنین اپل انگیزه ای برای از دست دادن پولی که از گوگل به دست می آورد را نداشت.

ادی کیو، مدیر خدمات اپل در ماه اکتبر در دادگاه شهادت داد و گفت که گوگل موتور جستجوی پیش‌فرض آیفون است زیرا بهترین گزینه است. کیو گفت: «ما گوگل را موتور جستجوی پیش‌فرض قرار می‌دهیم، زیرا همیشه فکر می‌کردیم که بهترین است. اپل نتوانسته است تغییراتی در این ترتیب ایجاد کند زیرا هیچ «جایگزین معتبری» وجود ندارد.

در حالی که گوگل موتور جستجوی پیش‌فرض در دستگاه‌های اپل است، کاربران می‌توانند به‌عنوان جایگزین یاهو، بینگ، داک‌داک‌گو یا اکوزیا را جایگزین کنند، اما انجام این کار مستلزم رفتن به تنظیمات مرورگر سافاری است.

اگر گوگل دعوای ضد انحصاری را ببازد و احتمال وقوع آن وجود داشته باشد، معامله بین اپل و گوگل ممکن است منحل شود. اپل می‌تواند به مشتریان اجازه دهد در هنگام راه‌اندازی یک دستگاه اپل به جای اینکه Google به‌عنوان پیش‌فرض تنظیم کند، یک گزینه موتور جستجو را انتخاب کنند.

از دست دادن میلیاردها دلار از گوگل می تواند به طور بالقوه کاتالیزوری باشد که اپل برای توسعه موتور جستجوی خود به آن نیاز دارد و اپل در واقع ساخت یک راه حل جستجو را در نظر گرفته است. جان جیاناندریا، رئیس هوش مصنوعی اپل، یک تیم جستجو را در اپل اداره می‌کند و آن تیم یک موتور جستجوی نسل بعدی برای برنامه‌های اپل ایجاد کرده است که به طور بالقوه می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای یک جایگزین جستجوی کامل گوگل باشد.

اگر قرارداد Google/Apple به پایان برسد، ممکن است چندین سال طول بکشد تا تغییرات مورد نیاز باشد. تصمیم در این دعوا برای مدتی صادر نخواهد شد، و پس از آن، می‌توانیم انتظار روند طولانی تجدیدنظر را داشته باشیم، اگر مطابق با گوگل پیش نرود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا