بررسی تخصصی

اپل پیشنهاد برای لیگ برتر فوتبال را به دلیل حقوق جهانی رد کرد

ادی کیو، مدیر خدمات اپل، عملاً پیشنهاد شایعه شده این شرکت برای دریافت حق پخش لیگ برتر انگلیس برای Apple TV+ را رد کرده است.

اپل پیشنهاد برای لیگ برتر فوتبال را به دلیل حقوق جهانی رد کرد
ظاهرا اپل از سال 2012 علاقه مند به دریافت حقوق پخش لیگ برتر بوده است. اوایل امسال، بلومبرگ بررسی پیشنهاد اپل برای حق پخش لیگ برتر، در میان دیگر مسابقات لیگ پایین‌تر که توسط لیگ فوتبال انگلیس برگزار می‌شود، برای Apple TV+‌ را برجسته کرد.

ادی کیو اکنون عملاً قصد اپل برای ارائه پیشنهاد بر این اساس را رد کرده است که نمی تواند حقوق جهانی را به دست آورد. این شرکت به دنبال قراردادی مشابه حقوق خود برای پخش لیگ برتر فوتبال (MLS) در سراسر جهان برای یک دوره ده ساله بود، ترتیبی که به عنوان “اولین بار تاریخی برای یک لیگ بزرگ ورزشی حرفه ای” مورد استقبال قرار گرفت. صحبت کردن با دیلی میلکیو دلیل اپل را توضیح داد:

من کلمه انحصار را دوست ندارم زیرا مهم است اما نه آنقدر مهم. حقوق جهانی برای ما مهم است. ما یک شرکت جهانی هستیم، در هر کشوری در جهان مشتریان داریم، تعداد زیادی مشتری، و داشتن چیزی که شما می توانید داشته باشید اما نمی توانید داشته باشید برای من هیجان انگیز نیست.

ثانیاً، ما مقدار قابل توجهی از منابع مهندسی را وارد محصول می کنیم. ما فکر می کنیم که در حین حرکت رو به جلو، کارهای بسیار نوآورانه ای با محصول انجام خواهیم داد. ما کارهایی مانند MLS 360 (ارائه نمای زنده از هر مسابقه) انجام داده‌ایم، چند مشاهده بازی‌ها را انجام داده‌ایم که باز هم انجام آن در محیط‌های دیگر بسیار دشوار است. و این چیزی نیست.

نمی‌توانم آن‌هایی را که فکر می‌کنم بهترین مهندسان جهان هستند را روی یک محصول کوچک زیر مجموعه‌ای توجیه کنم. باید این نوع مشارکت باشد زیرا سطح سرمایه گذاری ما قابل توجه است. این “هی، من امشب از ساعت 8 شب تا 10 شب افتتاحیه دارم و می خواهم این بازی را اجرا کنم” نیست. این راهی نیست که ما آن را انجام می دهیم. همه ما به عنوان یک دیدگاه سرمایه گذاری در این مورد هستیم، بنابراین کار نمی کند مگر اینکه چیزی مهم باشد.

سال‌های اخیر شاهد جنگ‌های مناقصه‌ای برای حقوق لیگ برتر بین Sky Sports، BT Sport و Amazon Prime Video بوده‌اند که Sky Sports اغلب بازیکن غالب است، اگرچه آمازون در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای از قدرت پیشنهادی خود استفاده کرده است. شرایط بسته‌بندی تضمین می‌کند که هیچ یک از پخش‌کننده‌ها حق تمام مسابقات لیگ برتر انگلیس را به دست نمی‌آورند، بنابراین هرگونه قرارداد اپل برای حقوق پخش لیگ برتر لزوماً از قرارداد انحصاری که شرکت با موفقیت با MLS مذاکره کرد، فاصله خواهد داشت. کیو در پاسخ به این سوال که آیا این بدان معناست که اپل نسبت به حقوق یوفا یا لیگ برتر بی‌علاقه است، کیو گفت:

من هرگز بدون دانستن دقیق تر به چیزی نه نمی گویم [information]. اما، به طور کلی، آیا قرار است چیزی، هر لیگی، یعنی به یک کشور خاص یا یک زیرمجموعه کوچک از کشورها امضا کنیم؟ من بسیار شک دارم که ما هرگز این کار را انجام دهیم. من نمی‌توانم سناریویی را ببینم که بخواهیم در آن سرمایه‌گذاری کنیم و این کار را انجام دهیم، زیرا ما یک توزیع‌کننده معمولی نیستیم، ما فقط سعی نمی‌کنیم شکاف‌هایی را که داریم پر کنیم.

این [MLS deal] چیز شماره یک ما است و می خواهیم موفقیت بزرگی داشته باشد. اگر قرار بود کار دیگری انجام دهیم به این دلیل نبود که شماره دو می شد، به این دلیل بود که شماره یک دیگری در اطراف آن بود و ما می خواهیم که باشد، بنابراین فکر می کنم این تفاوتی است که ما داریم.

اپل در تلاش برای جذب بینندگان جدید به سرویس استریم اپل تی وی پلاس، محتوای ورزشی را دنبال می کند. این شرکت با Major League Baseball و Major League Soccer قراردادهایی امضا کرده است که در حال حاضر از طریق یک Season Pass MLS با قیمت 14.99 دلار در ماه یا 99 دلار در هر فصل در Apple TV + در دسترس است. طبق گزارش‌ها، اپل نیز علاقه خود را به خرید بسته پخش NBA ابراز کرده است.

‌Apple TV+‎ همچنین خانه درام کمدی ورزشی پرطرفدار «تد لاسو» است که در آن یک مربی فوتبال کالج آمریکایی برای مربیگری یک تیم فوتبال انگلیسی استخدام می‌شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا