بررسی تخصصی

اینتل “سریعترین پردازنده موبایل جهان” را با 24 هسته معرفی کرد

اینتل امروز از راه‌اندازی نسل سیزدهم پردازنده‌های خود خبر داد که سرلوحه آن پرچم‌دار اینتل Core i9-13980HX است، یک تراشه لپ‌تاپ 24 هسته‌ای 5.6 گیگاهرتزی که اینتل می‌گوید «سریع‌ترین پردازنده موبایل جهان» از نظر سرعت ساعت است.

پردازنده های نسل سیزدهم اینتل
اپل دیگر از تراشه های اینتل در مک هایش استفاده نمی کند، به استثنای مک مینی و مک پرو که هنوز به روز نشده با تراشه های زئون اینتل، اما اینتل اکنون یک رقیب مستقیم است و پردازنده هایی را عرضه می کند که با M- خود اپل رقابت می کنند. تراشه های سیلیکونی سری اپل

اینتل ادعا می کند که سرعت کلاک تقویت کننده توربو 5.6 گیگاهرتزی تراشه جدید Core i9 سریعترین پردازنده موبایل تا دسامبر 2022 است، با 11 درصد عملکرد تک رشته ای سریعتر و 49 درصد عملکرد چند وظیفه ای سریعتر نسبت به نسل قبلی Core i9-12900HK اینتل. تراشه Intel Core i9-13980HX دارای هشت هسته عملکردی، 16 هسته کارآمد و 32 رشته و پشتیبانی از رم تا 128 گیگابایت است.

تراشه نسل قبل در تست‌های بنچمارک چند هسته‌ای Geekbench از همه چیز به جز M1 Ultra بهتر عمل می‌کند (به سختی M1 Max را شکست می‌دهد)، اما نمی‌توان آن را از نظر بازده انرژی مقایسه کرد زیرا تراشه‌های سیلیکونی اپل انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کنند. Intel Core i9-13980HX جدید اینتل احتمالاً سریعتر از تراشه های سیلیکونی فعلی اپل است، اما برای لپ تاپ های پرقدرت متمرکز بر عملکرد طراحی شده است که به طور مستقیم با سری Mac اپل رقابت نمی کنند.

شایان ذکر است که اینتل مدت‌هاست که سرعت کلاک توربو بوست سریع‌تری نسبت به تراشه‌های سیلیکونی اپل ارائه می‌دهد، زیرا M2 تنها به 3.5 گیگاهرتز می‌رسد. اینتل سال گذشته همان ادعاهای «سریعترین پردازنده موبایل» را برای Intel Core i9-12900HK داشت و آن را با ‌M1 Max مقایسه کرد، اما در مقابل M1 Ultra که اپل در اواخر سال معرفی کرد شکست خورد. اپل در حال کار بر روی تراشه‌های M2 Pro، Max و Ultra است که می‌توانند بهتر با Core i9-13980HX 2022 اینتل رقابت کنند.

اینتل امروز همچنین از عرضه مجموعه‌ای از تراشه‌های کارآمدتر نسل سیزدهم سری P و سری U با حداکثر 14 هسته خبر داد که برای لپ‌تاپ‌های باریک‌تر و سبک‌تر در دسترس خواهند بود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا