بررسی تخصصی

PSA: مراقب برنامه‌های جعلی ChatGPT و سایر کلاهبرداری‌ها در فروشگاه برنامه Mac باشید

مدت‌هاست شکایت‌هایی از سوی توسعه‌دهندگان و کاربران اپ استور درباره برنامه‌هایی وجود دارد که عملکرد محدودی ارائه می‌دهند و قیمت‌های بالایی را در تلاش برای کلاهبرداری از مردم از پولشان دریافت می‌کنند، و آخرین روند، انبوهی از برنامه‌های ChatGPT است که به اپ استور هجوم آورده‌اند.

ویژگی عمومی Mac App Store
محقق Privacy 1، Alex Kleber، در آخر هفته پس از مشاهده تعداد نگران کننده برنامه ChatGPT از همان تعداد معدودی از توسعه دهندگان، به فروشگاه App Mac وارد شد و یافته های خود را در Medium به اشتراک گذاشت. همانطور که کلبر توضیح می‌دهد، ده‌ها برنامه کپی OpenAI/ChatGPT در اپ استور مک ظاهر شده‌اند، با توسعه‌دهندگان «سایه‌ای» که با برنامه‌هایی که تقریباً یکسان هستند، فروشگاه برنامه Mac را پر کرده‌اند تا مصرف‌کنندگان را گیج کنند و توسعه‌دهندگان دیگر را ببندند.

جستجوی OpenAI یا ChatGPT در اپ استور مک، فهرست بلندبالایی از برنامه‌هایی را به نمایش می‌گذارد که عملکردهای مشابهی را ارائه می‌دهند، و همانطور که کلبر کشف کرد، برخی از توسعه‌دهندگان هستند که با کلمات کلیدی، تاکتیک‌های بازاریابی گمراه‌کننده، جعلی، ‌اپ استور مک را بازی می‌کنند. بررسی ها، آرم های OpenAI دزدیده شده و چندین برنامه مشابه.

غیرعادی نیست که با چندین برنامه با نام ها و لوگوهای یکسان یا مشابه روبه رو شوید که از نمادها و رنگ های OpenAI کپی می کنند و ادعا می کنند که چت ربات های پیشرفته مجهز به هوش مصنوعی یا مدل های زبانی را ارائه می دهند. با این حال، بیشتر این برنامه ها چیزی جز تقلیدهای ارزان قیمت یا کلاهبرداری های آشکار نیستند که به وعده های خود عمل نمی کنند. این کلاهبرداری ها نه تنها کاربران را فریب می دهند، بلکه اعتبار توسعه دهندگان قانونی را نیز خدشه دار می کنند و مانع رشد اکوسیستم اپلیکیشن در پلتفرم MacOS می شوند.

برای مثال، دو تا از توسعه‌دهندگان برنامه، Pixelsbay و ParallelWorld، شرکت مادر مشترکی در پاکستان دارند و برنامه‌ها 99 درصد کدهای مشابه دارند. آنها رابط کاربری یکسان و دیوار پرداخت یکسانی دارند و هیچ راهی برای خروج از پنجره بازپرداخت paywall وجود ندارد، چیزی که می تواند برای کاربران برنامه که عادت به خروج از برنامه و راه اندازی مجدد آن ندارند، گیج کننده باشد.

کلاهبرداری چت بات 1
همه این برنامه‌های ChatGPT با بهره‌گیری از محبوبیت ربات‌های گفتگو، قیمت‌های نسبتاً بالایی را دریافت می‌کنند و مبلغ خوبی را برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها به دست می‌آورند.

در وب، استفاده از ChatGPT رایگان است. OpenAI یک برنامه “Plus” را با سرعت پاسخگویی سریعتر و دسترسی اولویت دار به ویژگی های جدید با قیمت 20 دلار در ماه ارائه می دهد. استفاده از چت بات بینگ مایکروسافت بر پایه OpenAI رایگان است و Google Bard، نسخه چت ربات گوگل نیز رایگان است. اکثر برنامه‌های «ChatGPT» نسبتاً جدید «ChatGPT» در iOS و macOS App Stores، اگر نگوییم همه، برنامه‌های کلاهبرداری هستند که نباید برای آنها پول پرداخت کنید، و بسیاری از آنها حتی عملکردی را که وعده داده بودند ارائه نمی‌دهند. اکثر این برنامه ها دارای هزینه اشتراک هفتگی هستند که یک پرچم قرمز است.

کلاهبرداری ربات چت 2
برخی استثناها وجود دارد زیرا برنامه‌های قانونی ویژگی‌های ChatGPT را یکپارچه کرده‌اند، اما بیشتر برنامه‌های ساخته‌شده پیرامون ChatGPT از کاربران ‌App Store استفاده می‌کنند که بهتر نمی‌دانند.

کلبر از اپل می خواهد که موضع سخت گیرانه تری در برابر برنامه های کلاهبرداری مانند این اتخاذ کند تا از ضرر دادن کاربران به توسعه دهندگان بی پروا جلوگیری کند. پست کامل Medium او نگاهی عمیق‌تر به برنامه‌هایی دارد که باید مراقب آن‌ها باشند و مدت‌هایی که توسعه‌دهندگان برای فریب دادن کاربران Mac App Store انجام می‌دهند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا