بررسی تخصصی

اپل SOS اضطراری را از طریق ماهواره که اواخر این ماه روی آیفون راه اندازی می شود تأیید می کند

اپل امروز در یک بیانیه مطبوعاتی تأیید کرد که SOS اضطراری از طریق ماهواره برای مدل‌های آیفون 14 در اواخر این ماه در ایالات متحده و کانادا راه‌اندازی می‌شود. اپل هنوز تاریخ انتشار خاصی یا نسخه iOS مورد نیاز برای این ویژگی را ارائه نکرده است.

SOS اضطراری از طریق ماهواره iPhone YT
اپل همچنین اعلام کرد که 450 میلیون دلار از صندوق تولید پیشرفته خود برای توسعه زیرساخت‌های حیاتی پشتیبانی از Emergency SOS از طریق ماهواره سرمایه‌گذاری می‌کند که اکثریت این بودجه به شریک ماهواره‌ای اپل یعنی Globalstar تعلق می‌گیرد.

اپل گفت که سرمایه‌گذاری‌اش پیشرفت‌های مهمی را در شبکه ماهواره‌ای گلوبالاستار و ایستگاه‌های زمینی در آلاسکا، فلوریدا، هاوایی، نوادا، پورتوریکو و تگزاس فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کاربران آیفون 14 می‌توانند در صورت قطع شبکه به خدمات اضطراری متصل شوند.

هر چهار مدل آیفون 14 می‌توانند مستقیماً به ماهواره‌های گلوبالاستار متصل شوند و به کاربران این امکان را می‌دهند که در خارج از محدوده پوشش تلفن همراه و وای‌فای، پیام‌های متنی را به خدمات اضطراری ارسال کنند و موقعیت خود را از طریق ماهواره با استفاده از برنامه Find My به اشتراک بگذارند. این ویژگی به کاربران کمک می کند تا آیفون خود را به سمت ماهواره با تصاویر روی صفحه نمایش دهند.

اپل می‌گوید ارسال پیام ماهواره‌ای ممکن است ۱۵ ثانیه طول بکشد تا در شرایط ایده‌آل با دید مستقیم از آسمان و افق ارسال شود، اما ممکن است بیش از یک دقیقه طول بکشد تا پیام «زیر درخت‌هایی با شاخ و برگ‌های سبک یا متوسط» ارسال شود. در محیط‌هایی با «شاخ‌های سنگین» یا «موانع دیگر»، ممکن است آیفون به طور کامل به ماهواره متصل نشود.

در نتیجه این سرمایه‌گذاری، ایستگاه‌های زمینی گلوبال استار برای استفاده از آنتن‌های پرقدرت جدید که به‌طور خاص برای اپل طراحی و تولید شده‌اند، ارتقا یافته‌اند. اپل جزئیات بیشتری در مورد نحوه عملکرد این ویژگی به اشتراک گذاشته است:

هنگامی که یک کاربر آیفون از طریق درخواست ماهواره ای SOS اضطراری می کند، این پیام توسط یکی از 24 ماهواره Globalstar در مدار پایین زمین که با سرعت تقریباً 16000 مایل در ساعت حرکت می کند، دریافت می شود. سپس ماهواره پیام را به ایستگاه های زمینی سفارشی که در نقاط کلیدی در سراسر جهان قرار دارند ارسال می کند.

پس از دریافت توسط یک ایستگاه زمینی، پیام به سرویس‌های اضطراری که می‌توانند کمک ارسال کنند، یا یک مرکز رله با متخصصان اضطراری آموزش دیده توسط Apple در صورتی که نزدیک‌ترین مکان خدمات اضطراری قادر به دریافت پیام‌های متنی نباشد، هدایت می‌شود.

در یک سند پشتیبانی، اپل می‌گوید Emergency SOS از طریق ماهواره با به‌روزرسانی نرم‌افزار iOS 16 در ماه نوامبر در دسترس خواهد بود. این سرویس برای دو سال اول رایگان خواهد بود و نشان می دهد که اپل قصد دارد در آینده هزینه ای برای آن بپردازد.

ظاهرا اپل تایید کرده است که این ویژگی تا پایان سال آینده به کشورهای دیگر گسترش خواهد یافت، اما در مورد این برنامه ها توضیح بیشتری نداده است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا