بررسی تخصصی

اتحادیه اروپا قانون اساسی برای تنظیم مقررات اپل و سایر شرکت های بزرگ فناوری را تصویب کرد

قانونگذاران اتحادیه اروپا قوانین مهمی را برای تنظیم شدید اپل، گوگل، متا و سایر شرکت های بزرگ فناوری تصویب کرده اند.

کمیسیون اروپا
قانون بازارهای دیجیتال (DMA) و قانون خدمات دیجیتال (DSA) توسط کمیسیون اروپا در دسامبر 2020 پیشنهاد شد. اکنون، این قانون در یک “بسته خدمات دیجیتال” جمع آوری شده است، این قانون توسط پارلمان اروپا تصویب شده است و به دنبال رسیدگی به “دروازه بان” است. “شرکت های بزرگ فناوری

اپل به دلیل حجم گردش مالی سالانه اش در اتحادیه اروپا، مالکیت و بهره برداری از پلتفرم هایی با تعداد زیادی کاربر فعال و «موقعیت مستحکم و بادوام» آن به دلیل مدت زمانی است که این معیارها را برآورده کرده است، و بنابراین مشمول قوانین مندرج در DMA خواهد بود.

DMA از شرکت‌های «دروازه‌بان» مانند اپل می‌خواهد که معیارها را با رقبا به اشتراک بگذارند، اطمینان حاصل کنند که همه برنامه‌ها غیرقابل نصب هستند، برنامه‌ها و سرویس‌های خودشان را ترجیح نمی‌دهند، به کاربران اجازه می‌دهند از فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث، سیستم‌های پرداخت، و بارگذاری جانبی برنامه‌ها استفاده کنند. توسعه دهندگان برای استفاده از یک موتور مرورگر خاص، به کاربران اجازه می دهند دستیار مجازی پیش فرض را به یک گزینه شخص ثالث تغییر دهند، به توسعه دهندگان امکان دسترسی به هر ویژگی سخت افزاری موجود، مانند فناوری ارتباطات میدان نزدیک و عناصر امن، و ایجاد پیام، تماس صوتی را می دهند. و پلتفرم‌های تماس ویدیویی که با سرویس‌های دیگر قابل اجرا هستند.

دروازه بانان باید:

 • به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌ها را از فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث نصب کنند و مستقیماً از اینترنت بارگذاری کنند.
 • به توسعه‌دهندگان اجازه دهید سیستم‌های پرداخت شخص ثالث را در برنامه‌ها ارائه کنند و پیشنهادات را خارج از پلتفرم‌های دروازه‌بان تبلیغ کنند.
 • به توسعه دهندگان اجازه دهید برنامه ها و سرویس های دیجیتال خود را مستقیماً با برنامه های متعلق به یک دروازه بان ادغام کنند.
 • به توسعه دهندگان امکان دسترسی به هر ویژگی سخت افزاری مانند “فناوری ارتباط میدان نزدیک، عناصر و پردازنده های امن، مکانیسم های احراز هویت و نرم افزار مورد استفاده برای کنترل آن فناوری ها” را بدهید.
 • سرویس‌های پیام‌رسانی، تماس صوتی و تماس ویدیویی را در صورت درخواست با خدمات شخص ثالث سازگار کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کاربران حق لغو اشتراک از خدمات پلتفرم اصلی را تحت شرایطی مشابه با اشتراک دارند.
 • اطمینان حاصل کنید که همه برنامه ها غیر قابل نصب هستند.
 • برای مهمترین نرم افزارها (مثلاً مرورگرهای وب)، به طور پیش فرض پس از نصب سیستم عامل به این نرم افزار نیازی ندارید.
 • به کاربران این امکان را بدهید که دستیار صوتی پیش‌فرض را به گزینه شخص ثالث تغییر دهند.
 • داده ها و معیارها را با توسعه دهندگان و رقبا به اشتراک بگذارید، از جمله داده های عملکرد بازاریابی و تبلیغات.
 • یک گروه “عملکرد انطباق” مستقل برای نظارت بر انطباق آن با قوانین اتحادیه اروپا با یک مدیر ارشد مستقل و اختیارات کافی، منابع و دسترسی به مدیریت ایجاد کنید.
 • کمیسیون اروپا را از ادغام و تملک خود مطلع کنید.

اما آنها دیگر نمی توانند:

 • به محصولات، برنامه ها یا خدمات خود رفتار ترجیحی بدهند یا آنها را بالاتر از سایرین رتبه بندی کنند.
 • استفاده مجدد از داده های خصوصی جمع آوری شده در طول یک سرویس برای اهداف سرویس دیگر.
 • ایجاد شرایط ناعادلانه برای کاربران تجاری.
 • برنامه های نرم افزاری خاصی را از قبل نصب کنید.
 • از توسعه دهندگان برنامه بخواهید از خدمات خاصی (مانند سیستم های پرداخت یا ارائه دهندگان هویت) استفاده کنند تا در فروشگاه های برنامه فهرست شوند.
 • از توسعه دهندگان بخواهید که از موتور مرورگر خاصی مانند WebKit استفاده کنند.

قانون خدمات دیجیتال (DSA)، که پلتفرم‌ها را ملزم می‌کند تا برای نظارت بر اینترنت برای محتوای غیرقانونی بیشتر تلاش کنند، نیز تصویب شده است.

DMA می گوید دروازه بانانی که قوانین را نادیده می گیرند با جریمه هایی تا 10 درصد از کل گردش مالی سالانه شرکت در سراسر جهان یا 20 درصد در صورت تکرار تخلفات و همچنین جریمه های دوره ای حداکثر تا 5 درصد از کل شرکت در سراسر جهان مواجه خواهند شد. گردش مالی سالیانه. در مواردی که دروازه بانان مرتکب «نقض های سیستماتیک» شوند، کمیسیون اروپا می تواند تحریم های بیشتری را اعمال کند، مانند الزام دروازه بان به فروش یک تجارت یا بخش هایی از آن، از جمله واحدها، دارایی ها، حقوق مالکیت معنوی، یا برندها، یا ممنوعیت دروازه بان از فروش. خرید هر شرکتی که در بخش دیجیتال خدمات ارائه می دهد.

تاکنون، اپل به شدت در برابر تلاش‌های دولت‌ها برای اعمال تغییرات در سیستم‌عامل‌ها و خدمات خود مقاومت کرده است. برای مثال، اپل به‌جای اطاعت از دستورات اداره مصرف‌کنندگان و بازارها (ACM) مبنی بر اجازه دادن به سیستم‌های پرداخت شخص ثالث در برنامه‌های دوستیابی هلندی، تصمیم گرفت هر هفته یک جریمه 5.5 میلیون دلاری برای ماه‌ها در هلند بپردازد.

مارگرت وستاگر، رئیس ضد انحصار اتحادیه اروپا، یک کارگروه DMA را تشکیل داده است که انتظار می‌رود حدود 80 مقام به آن بپیوندند، اما برخی از قانون‌گذاران خواستار تشکیل کارگروه بزرگ‌تری برای مقابله با قدرت شرکت‌های بزرگ فناوری شده‌اند. بسته خدمات دیجیتال در حال حاضر به سادگی باید توسط شورای اروپا قبل از اجرایی شدن در پاییز تصویب شود.

فراتر از اتحادیه اروپا، اکوسیستم اپل به طور فزاینده ای توسط دولت های سراسر جهان از جمله ایالات متحده، بریتانیا، ژاپن، کره جنوبی و غیره تحت نظارت شدید قرار می گیرد، با اشتهای روشن از سوی تنظیم کننده های جهانی برای بررسی الزامات مربوط به بارگذاری جانبی برنامه ها. و قابلیت همکاری انتظار می‌رود همکاری‌های بیشتری بین تنظیم‌کننده‌های سراسر جهان وجود داشته باشد و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که یک “نبرد بی‌رحمانه” بین اپل و تنظیم‌کننده‌های جهانی رخ دهد.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا