بررسی تخصصی

iFixit مک بوک پرو 13 اینچی M2 را خراب می کند

اپل هفته گذشته اولین M2 Mac، مک‌بوک پرو 13 اینچی را راه‌اندازی کرد و سایت تعمیر iFixit دستگاه جدید را برای خراب کردن دستگاه سنتی انتخاب کرد.

از نظر طراحی، iFixit چیز زیادی برای گفتن در مورد مک‌بوک پرو M2 وجود ندارد، زیرا جدا از تراشه M2، مشابه نسل قبلی مک بوک پرو است. دارای همان شاسی، نوار لمسی و صفحه نمایش است که به روز رسانی ها در زیر کاپوت متمرکز شده است.

همانطور که انتظار می‌رفت، iFixit تقریباً همه مؤلفه‌ها را یکسان تشخیص داد و نتوانست هیچ تغییر ظاهری را شناسایی کند. در داخل، برخی از تراشه ها و اجزای کوچکتر به روز شده اند، اما بقیه قسمت های داخلی یکسان است.

iFixit توانست بردهای M1 و M2 را بیرون بکشد و برد M2 را در قاب مک بوک پرو M1 قرار دهد. اگرچه می‌توان بردها را تعویض کرد، اما تراشه M2 در شاسی M1 به دلیل تعویض اجزا کار نمی‌کند. هنگام تعویض تراشه‌های M1 و M2، پد لمسی، صفحه‌کلید و حسگر Touch ID کار نمی‌کنند.

از آنجایی که اجزای مک بوک پرو M2 به صورت فیزیکی در داخل مک بوک پرو M1 قرار می گیرند، iFixit ادعا می کند که اپل “تلاش آشکاری برای جلوگیری از تعمیر و تعویض از طریق قفل های نرم افزاری” انجام می دهد.

استدلال‌های قبلی برای عدم قابلیت ارتقا بین نسل‌ها حول ملاحظات اندازه در شاسی یا ملاحظات هزینه یا محدودیت‌های ساخت متمرکز شده‌اند. پس چگونه این را توضیح دهیم؟

iFixit طراحی SSD را تأیید کرد، که منجر به کندتر عملکرد معیار SSD در مک‌بوک پرو ۲۵۶ گیگابایتی M2 نسبت به مک‌بوک پرو ۲۵۶ گیگابایتی M1 شده است. اپل در واقع از یک تراشه SSD با ظرفیت 256 گیگابایت در مک بوک پرو M2 استفاده می کند، در حالی که M1 از دو تراشه SSD با ظرفیت 128 گیگابایت استفاده می کند. دو تراشه SSD به سیستم امکان خواندن و نوشتن را تا دو برابر سریع‌تر می‌دهند زیرا می‌توان عملیات را همزمان انجام داد. مشخص نیست چرا اپل این تغییر را انجام داده است، اما iFixit حدس می‌زند که این نتیجه مستقیم کمبود قطعات است.

در مجموع، iFixit می‌گوید که اپل فرصتی را برای معرفی اولین دستگاه قابل ارتقا خود در مدت زمان طولانی از دست داد و همچنین این شرکت فرصتی را برای تنظیم قابلیت تعمیر و طراحی سازگار با محیط زیست با محدود کردن قابلیت همکاری از دست داد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا