بررسی تخصصی

اینتل به دنبال آینه‌سازی فرآیند تولید M1 برای پردازنده‌های «Meteor Lake» است.

اینتل در حال بررسی ساخت پردازنده‌های هسته چهاردهم خود با نام Meteor Lake است که حداقل تا حدی با استفاده از فرآیند 5 نانومتری TSMC برای انعکاس تراشه‌های سری M1 اپل استفاده می‌کند. دیجی تایمز گزارش ها.

اینتل به دنبال آینه‌سازی فرآیند تولید M1 برای پردازنده‌های «Meteor Lake» است.
تراشه‌های Meteor Lake اینتل که سال گذشته اعلام شد، اولین طراحی چند تراشه‌ای اینتل خواهد بود که یک پردازنده برنامه، واحد پردازش گرافیکی و تراشه‌های اتصال را در یک بسته پیشرفته اینتل فووروس ادغام می‌کند.

اینتل در ابتدا اعلام کرد که پردازنده‌های Meteor Lake با فرآیند ۷ نانومتری خود که آن را «اینتل ۴» می‌نامد، تولید می‌شوند. پت گلسینگر، مدیر عامل اینتل، در آخرین تماس مالی خود گفت که Meteor Lake اولین محصول اینتل خواهد بود که با استفاده از اینتل 4 ساخته شده است و نمونه های اولیه قبلاً با موفقیت ویندوز 12 و لینوکس را راه اندازی کرده اند.

در حال حاضر، منابع صحبت با دیجی تایمز ادعا می‌کند که اینتل در نظر دارد برای تمام بلوک‌های تراشه‌های مورد استفاده در CPUهای Meteor Lake به TSMC، تنها تامین‌کننده تراشه‌های اپل، سفارش دهد. به جای تکیه بر فرآیند 7 نانومتری داخلی اینتل، بلوک‌های تراشه Meteor Lake باید با فرآیند 5 نانومتری TSMC ساخته شوند، درست مانند تراشه‌های ‌M1 اپل برای مک. طبق گزارش‌ها، این حرکت به جلوگیری از تاخیر در برنامه‌ریزی تولید و راه‌اندازی CPU کمک می‌کند.

تراشه‌های A14 Bionic، A15 Bionic، ‌M1، M1 Pro، M1 Max و M1 Ultra با استفاده از فرآیند 5 نانومتری TSMC تولید می‌شوند و تصمیم اینتل می‌تواند به تراشه‌های Meteor Lake کمک کند تا بهتر با سیلیکون سفارشی رقابتی اپل رقابت کنند. همچنین گفته می‌شود که TSMC اکنون سفارشات تراشه‌های سری آیفون ۱۴ را با استفاده از فرآیند ۵ نانومتری دریافت کرده است.

این منابع افزودند که سفارش‌های احتمالی برای پردازنده‌های Meteor Lake به اندازه‌ای بزرگ خواهد بود که TSMC را تشویق کند تا ظرفیت ساخت تراشه‌های 5 نانومتری خود را تا پایان سال افزایش دهد. پردازنده‌های Meteor Lake اینتل قرار است در سال 2023 عرضه شوند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا