بررسی تخصصی

10+ تغییر در مرکز کنترل در iOS 18

اپل مرکز کنترل را در iOS 18 تغییر داد، و این یکی از بزرگترین تغییرات در آیفون و آیپد خارج از Apple Intelligence است. رابط کاربری بسیار قابل تنظیم تر است، گزینه های Control Center بیشتری وجود دارد، و کنترل ها از مکان های جدید قابل دسترسی هستند.

10+ تغییر در مرکز کنترل در iOS 18
این راهنما تمام تغییرات جدید Control Center را که اپل در iOS 18 (و iPadOS 18) اضافه کرده است، برجسته می کند.

ترتیب مجدد کنترل ها

با iOS 17، می‌توانید برخی از کنترل‌های موجود در Control Center را انتخاب کنید، اما در iOS 18، سفارشی‌سازی بسیار فراتر می‌رود. برای اولین بار، می‌توانید دکمه‌های دسترسی سریع مرکز کنترل را در طرحی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، مرتب کنید.

سفارشی سازی مرکز کنترل ios 18سفارشی سازی مرکز کنترل ios 18
اپل یک شبکه به سبک صفحه اصلی برای مرکز کنترل طراحی کرده است، با چیدمان 8×4 از نقاط دایره ای باز که می توان کنترل های مختلف را در آن قرار داد. می توانید تمام نقاط دایره خالی را پر کنید، یا بین ستون ها و ردیف ها فاصله خالی بگذارید.

هیچ یک از دکمه‌های مرکز کنترل دائمی نیستند و هر دکمه‌ای را که می‌خواهید استفاده کنید، می‌توان در صورت نیاز جابه‌جا، کپی، حذف و مرتب کرد. برای جابجایی کنترل ها، این مراحل را دنبال کنید.

 1. برای باز کردن Control Center، از گوشه سمت راست و بالای صفحه نمایش آیفون یا آی‌پد به پایین بکشید.
 2. هر فضای خالی را به مدت طولانی فشار دهید و نگه دارید تا شبکه نمایش داده شود، یا روی دکمه “+” در سمت چپ بالای نمایشگر ضربه بزنید.
 3. از انگشت خود برای گرفتن نماد استفاده کنید و آن را به جایی که می خواهید حرکت دهید.
 4. در بالا یا پایین صفحه نمایش ضربه بزنید تا از حالت شبکه خارج شوید.

تغییر اندازه و حذف کنترل ها

کنترل‌های مرکز کنترل را می‌توان تغییر اندازه داد، بنابراین می‌توانید دکمه‌های پرکاربرد خود را بزرگ‌تر و راحت‌تر فشار دهید. کنترل های تک دکمه مانند حالت تاریک، چراغ قوه، تایمر، حالت کم مصرف، یادداشت صوتی و کنترل از راه دور می توانند تا چهار دایره شبکه ای داشته باشند.

اندازه نماد مرکز کنترل ios 18اندازه نماد مرکز کنترل ios 18
گزینه‌ها شامل یک دایره شبکه‌ای منفرد، یک دایره دو شبکه‌ای افقی است که نام کنترل را اضافه می‌کند و یک دایره چهار شبکه‌ای که به شکل مربع مرتب شده‌اند. اکثر کنترل ها به این اندازه ها محدود می شوند.

برخی از ماژول‌ها مانند حجم و روشنایی تنها می‌توانند دو دایره افقی باشند، در حالی که اپل گزینه‌ای برای تغییر شکل یا اندازه ارائه نمی‌دهد. کنترل‌های اتصال انبوه می‌توانند چهار نقطه از شبکه را به شکل مربع یا کل چیز را بدون هیچ گزینه‌ای در میان اشغال کنند.

کنترل‌هایی مانند موارد مربوط به لوازم جانبی و صحنه‌های چندگانه خانه هوشمند، گزینه‌های اندازه‌گیری بیشتری دارند و می‌توانند چهار فضای شبکه‌ای طولانی یا چهار فضای در یک شبکه، هشت فضا، شانزده فضا یا حداکثر ۲۴ فضا باشند. کنترل Now Playing مجموعه‌ای از گزینه‌های مشابه دارد، اما می‌تواند کل شبکه را اشغال کند.

برای تغییر اندازه کنترل ها، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در یک فضای باز در مرکز کنترل به مدت طولانی فشار دهید یا روی دکمه “+” ضربه بزنید.
 2. گوشه سمت راست پایین نمادی را بگیرید که دارای یک نشانگر منحنی و برجسته است تا نشان دهد که می توان آن را دستکاری کرد.
 3. بکشید و به سمت بیرون بکشید تا یک کنترل بزرگتر شود، یا برای کوچکتر کردن آن به سمت بالا و دوباره فشار دهید. اندازه های حداقل و حداکثری وجود دارد که برای کنترل های مختلف متفاوت است.
 4. در بالا یا پایین صفحه نمایش ضربه بزنید تا از منوی ویرایش خارج شوید، یا فقط منتظر بمانید تا پس از چند ثانیه بدون هیچ تعاملی، به طور خودکار بسته شود.

برای حذف هر کنترل مرکز کنترل، مراحل بالا را دنبال کنید تا وارد حالت ویرایش شوید و روی دکمه “-” ضربه بزنید.

کنترل‌های مرکز کنترل اکنون در یک گالری سازماندهی شده‌اند که از رابط مرکز کنترل قابل دسترسی است. برای رفتن به گالری مرکز کنترل، روی صفحه نمایش را به مدت طولانی فشار دهید یا از دکمه “+” برای وارد شدن به حالت ویرایش استفاده کنید و سپس روی “افزودن کنترل” ضربه بزنید.

گالری مرکز کنترل ios 18گالری مرکز کنترل ios 18
بخش اصلی گالری دارای مجموعه‌ای از کنترل‌های پیشنهادی است و اگر به پایین پیمایش کنید، گزینه‌هایی را خواهید دید که در دسته‌های زیر سازماندهی شده‌اند: دسترس‌پذیری، عکس‌برداری، ساعت، اتصال، نمایشگر و روشنایی، فوکوس، دسترسی به شنوایی، خانه، موتور قابلیت دسترسی، یادداشت‌ها، در حال پخش، کنترل از راه دور، میانبرها، صداها، ترجمه، ابزارهای کمکی، قابلیت دسترسی به دید، یادداشت‌های صوتی، کیف پول و ساعت.

یک رابط جستجو درست در بالای گالری وجود دارد، بنابراین اگر به دنبال چیزی خاص هستید، می‌توانید آن را جستجو کنید، نه اینکه مجبور باشید برای یافتن دستی آن را به پایین بکشید.

چند صفحه نمایش

مرکز کنترل همیشه تنها یک صفحه نمایش بوده است، اما در iOS 18 در حال تغییر است. می‌توانید چندین صفحه برای کنترل‌های خود تنظیم کنید، به این معنی که می‌توانید صفحات اختصاصی برای مواردی مانند کنترل‌های اتصال، دستگاه‌های HomeKit و گزینه‌های Accessibility داشته باشید.

صفحات مرکز کنترل ios 18صفحات مرکز کنترل ios 18
هنگام نصب iOS 18 به طور پیش‌فرض چندین صفحه وجود دارد و می‌توانید آن‌ها را به دلخواه شخصی‌سازی کنید و صفحات را اضافه و حذف کنید. مرکز کنترل تا 15 صفحه نمایش جداگانه را پشتیبانی می کند.

پیمایش در صفحات با کشیدن انگشت به سمت بالا و پایین از طریق Control Center، ضربه زدن روی نمادهای کوچک در سمت راست نمایشگر، یا نگه داشتن انگشت روی نمادها و تمیز کردن آنها انجام می شود. همانطور که کنترل ها را به صفحات مختلف اضافه می کنید، مرکز کنترل به طور خودکار یک نماد را بر اساس آنچه در صفحه است اختصاص می دهد. در حال حاضر نمی توانید نمادها را سفارشی کنید.

در اینجا نحوه اضافه کردن صفحات آمده است:

 1. از سمت راست صفحه نمایشگر را به سمت پایین بکشید تا وارد مرکز کنترل شوید.
 2. روی نماد دایره در پایین لیست آیکون ها ضربه بزنید، که نشان دهنده یک صفحه خالی است.
 3. روی Add a Control ضربه بزنید تا کنترل هایی را که می خواهید در صفحه قرار دهید انتخاب کنید.
 4. پس از اتمام، روی هر نقطه از بالا یا پایین صفحه نمایش ضربه بزنید تا از حالت ویرایش خارج شوید.

اگر کنترل‌های بیشتری از فضای موجود اضافه کنید، یا اندازه چیزی را تغییر دهید تا بزرگ‌تر از اندازه مناسب باشد، مرکز کنترل به‌طور خودکار صفحه دیگری را اضافه می‌کند و کنترل را به آن صفحه منتقل می‌کند.

محدودیت هایی برای آنچه می تواند در یک صفحه باشد وجود دارد. مرکز کنترل به شما اجازه نمی دهد یک نماد با اندازه تک به صفحه اضافه کنید و سپس صفحه دیگری ایجاد کنید – گزینه ایجاد صفحه جدید نشان داده نمی شود در حالی که صفحه موجود هنوز فضای کافی برای قرار دادن نمادها دارد. زمانی که یک صفحه تقریباً نیمه پر است، این گزینه را ارائه می دهد، که فضای کافی برای حرکت دادن فاصله بین نمادها را فراهم می کند.

برای حذف یک صفحه، فقط باید تمام کنترل‌های روی آن را طبق مراحل بالا حذف کنید.

دکمه پاور

در سمت راست بالای مرکز کنترل، اپل یک دکمه روشن/خاموش اضافه کرد تا خاموش کردن آیفون شما آسان‌تر شود. برای جلوگیری از فعال سازی تصادفی، استفاده از دکمه پاور نیاز به فشار دادن و نگه داشتن دارد.

مرکز کنترل دکمه پاور ios 18مرکز کنترل دکمه پاور ios 18
با فشار دادن و نگه‌داشتن آن، رابط خاموشی ظاهر می‌شود که در آن باید انگشت خود را برای خاموش کردن دستگاه بکشید، و آیفون شما را قفل می‌کند، بنابراین Face ID یا Touch ID برای باز کردن مجدد قفل آن مورد نیاز است (مشابه با فشار دادن چندباره روی دکمه کناری).

برنامه های شخص ثالث

در iOS 18، Control Center دیگر محدود به برنامه‌ها و ویژگی‌های داخلی نیست. توسعه دهندگان برنامه های شخص ثالث می توانند کنترل هایی را برای برنامه های خود ایجاد کنند و از طریق گالری مرکز کنترل می توانند به Control Center اضافه شوند.

صفحه قفل

iOS 18 مرکز کنترل را به صفحه قفل می آورد و به شما امکان می دهد نمادهای چراغ قوه و دوربین پیش فرض را با دکمه های دسترسی سریع جدید تعویض کنید. همچنین گزینه ای برای حذف کامل کنترل های Lock Screen وجود دارد.

کنترل‌های صفحه قفل iOS 18کنترل‌های صفحه قفل iOS 18

 1. در صفحه قفل، قفل را باز کرده و به مدت طولانی فشار دهید تا وارد رابط ویرایش صفحه قفل شوید.
 2. برای سفارشی کردن یک صفحه قفل موجود، روی Customize ضربه بزنید یا برای ایجاد یک صفحه قفل جدید، روی دکمه “+” ضربه بزنید.
 3. روی Lock Screen ضربه بزنید.
 4. روی دکمه های “-” روی نمادهای چراغ قوه و دوربین ضربه بزنید تا آنها را حذف کنید. اگر نمی‌خواهید کنترل‌های جدیدی اضافه کنید، اینجا متوقف شوید.
 5. برای تعویض چیز دیگری، روی دکمه “+” ضربه بزنید تا گالری مرکز کنترل باز شود.
 6. یک کنترل را از لیست انتخاب کنید یا از رابط جستجو استفاده کنید.
 7. وقتی کارتان تمام شد، روی Done ضربه بزنید و سپس روی صفحه قفل ضربه بزنید تا از حالت ویرایش خارج شوید.

بسیاری از گزینه های Control Center را می توان در صفحه قفل قرار داد، از جمله گزینه های برنامه های شخص ثالث. می‌توانید همه چیز را از حالت تاریک گرفته تا حالت هواپیما فعال کنید یا برنامه‌هایی مانند Notes یا Home را باز کنید. گزینه ای برای تنظیم هر میانبر روی صفحه قفل یا اضافه کردن یک کنترل برای باز کردن هر برنامه ای که در دستگاه خود دارید وجود دارد.

به ویژه با این گزینه، گزینه های سفارشی سازی زیادی دارید. برای مثال می‌توانید یک برنامه دوربین شخص ثالث را تنظیم کنید تا به جای برنامه دوربین اصلی باز شود و به شما امکان دسترسی سریع به یک دوربین غیر پیش‌فرض را بدهد.

برخی از کنترل‌های مرکز کنترل وجود دارند که در دسترس نیستند، مانند تنظیم صدا و روشنایی، حالت کم مصرف، بلوتوث و Wi-Fi، فوکوس و ضبط صفحه.

برای برخی از اقدامات، مانند باز کردن یک برنامه یا فعال کردن میانبر، احراز هویت Face ID یا Touch ID برای اهداف حفظ حریم خصوصی لازم است.

دکمه اکشن

کنترل‌های مرکز کنترل را می‌توان به دکمه Action در دستگاه‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، که شامل آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس است، اختصاص داد.

دکمه های اکشن iOS 18دکمه های اکشن iOS 18

 1. برنامه تنظیمات را باز کنید.
 2. روی Action Button ضربه بزنید.
 3. انگشت خود را بکشید تا به گزینه Controls برسید.
 4. روی Choose a Control ضربه بزنید.
 5. برای انتخاب یک کنترل به پایین پیمایش کنید یا از رابط جستجو برای یافتن آنچه به دنبال آن هستید استفاده کنید.
 6. برای خروج از برنامه تنظیمات، انگشت خود را به سمت بالا بکشید.

پس از راه اندازی، با فشار دادن دکمه Action، کنترلی را که تنظیم کرده اید فعال می کنید.

تعداد محدودی گزینه برای دکمه کنش کنترل ها وجود دارد.

 • ماشین حساب
 • کرونومتر
 • زنگ خطر. هشدار
 • صفحه اصلی
 • تایمر
 • حالت تاریک
 • حالت هواپیما
 • اطلاعات تلفن همراه
 • هات اسپات شخصی
 • موسیقی را باز کنید
 • یادداشت سریع
 • از راه دور
 • اسکن کد
 • کیف پول
 • برای پول نقد ضربه بزنید
 • ساعت من را پینگ کنید

برخی از ویژگی‌های دیگری که معمولاً در Control Center پیدا می‌کنید، مانند دوربین، می‌توانند از طریق گزینه‌های دیگر Action Button اضافه شوند.

گزینه های جدید مرکز کنترل

کنترل های جدید مرکز کنترل ios 18کنترل های جدید مرکز کنترل ios 18
با این تغییرات، گزینه های Control Center وجود دارد که قبلاً در دسترس نبودند.

 • موسیقی را باز کنید
 • یک میانبر را فعال کنید
 • هر برنامه ای را باز کنید
 • کنترل برنامه های شخص ثالث
 • ترجمه کردن
 • مرکز چاپ
 • برای پول نقد ضربه بزنید

همچنین تعدادی گزینه جدید برای دسترسی شنوایی، حرکتی و بینایی وجود دارد که می‌توان آنها را اضافه کرد. اپل قبلاً دسته‌های گسترده‌تری برای این موارد داشت، اما اکنون ویژگی‌هایی مانند کنترل صوتی، لمس کمکی، صداهای پس‌زمینه، گوش دادن زنده، سطوح هدفون، گفتار زنده، کاهش حرکت، معکوس کردن و غیره وجود دارد.

تنظیمات

تعدادی از تنظیمات Control Center در برنامه تنظیمات در iOS 17 وجود داشت، اما اپل تقریباً همه آنها را حذف کرده است زیرا این قابلیت‌ها اکنون در گالری کنترل‌ها هستند. تنها گزینه‌ای که در برنامه تنظیمات پیدا می‌کنید، Access Within Apps است، کلیدی برای تعیین اینکه هنگام استفاده از یک برنامه، با کشیدن انگشت به پایین روی صفحه نمایش، مرکز کنترل ظاهر می‌شود یا خیر.

تنظیمات مرکز کنترل ios 18تنظیمات مرکز کنترل ios 18

ادامه مطلب

برای اطلاعات بیشتر در مورد همه ویژگی‌های جدیدی که در iOS 18 ارائه می‌شوند، یک خلاصه اختصاصی iOS 18 داریم.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا