بررسی تخصصی

آیفون 16 و آیفون 16 پلاس دارای تراشه A17 و حافظه 8 گیگابایتی خواهند بود

به گفته جف پو، تحلیلگر فناوری در شرکت سرمایه گذاری Haitong International Securities، آیفون 16 و آیفون 16 پلاس دارای 8 گیگابایت حافظه و تراشه A17 Bionic ساخته شده با فرآیند N3E TSMC خواهند بود.

آیفون 16 موک هدر 1
در یادداشتی برای سرمایه گذاران دیده شده توسط MacRumorsPu به افزایش قابل توجه RAM برای مدل های استاندارد آیفون در سال آینده و تغییر به حافظه LPD5 اشاره کرد. مدل‌های استاندارد آیفون اپل از آیفون 13 سال 2021 دارای 6 گیگابایت حافظه هستند. انتظار می‌رود آیفون 15 و ‌آیفون 15 پلاس این روند را ادامه دهند. انتظار می‌رود آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس اولین آیفون‌هایی باشند که 8 گیگابایت حافظه دارند، به این معنی که هر دو مدل A17 Bionic و حافظه 8 گیگابایتی مدل‌های پرو 2023 یک سال بعد به مدل‌های استاندارد کاهش می‌یابند.

Pu اضافه کرد که تراشه‌های A17 و A18 Bionic مورد استفاده در سری آیفون 16 با فرآیند N3E TMSC ساخته می‌شوند، گره 3 نانومتری پیشرفته آن. انتظار می رود A17 Bionic استفاده شده در آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس اولین تراشه اپل باشد که با فرآیند ساخت 3 نانومتری تولید می شود و در نتیجه عملکرد و کارایی عمده ای را نسبت به تکنیک 5 نانومتری مورد استفاده برای تراشه های A14، A15 و A16 ایجاد می کند.

تراشه A17 Bionic مورد استفاده در آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس طبق گزارشات با استفاده از فرآیند N3B TSMC ساخته خواهد شد، اما طبق گفته Pu، اپل در سال آینده با استفاده از تراشه در آیفون 16 و آیفون 16 پلاس به N3E تغییر خواهد کرد.

N3B گره اصلی 3 نانومتری TSMC است که با مشارکت اپل ایجاد شده است. از سوی دیگر، N3E گره ساده‌تر و در دسترس‌تری است که سایر مشتریان TSMC از آن استفاده می‌کنند. N3E دارای لایه های EUV کمتر و چگالی ترانزیستور کمتری نسبت به N3B است که منجر به معاوضه بازده می شود، اما این فرآیند می تواند عملکرد بهتری را ارائه دهد. N3B نیز برای مدتی طولانی تر از N3E آماده تولید انبوه بوده است، اما بازده بسیار کمتری دارد. N3B به طور موثر به عنوان یک گره آزمایشی طراحی شده است و با فرآیندهای جانشین TSMC از جمله N3P، N3X و N3S سازگار نیست، به این معنی که اپل برای استفاده از پیشرفت‌های TSMC باید تراشه‌های آینده خود را دوباره طراحی کند.

جالب اینجاست که این منعکس کننده شایعه ای است که در ماه ژوئن در Weibo به اشتراک گذاشته شد. گفته می‌شود این اقدام یک اقدام کاهش هزینه است که می‌تواند به قیمت کاهش کارایی تمام شود. در آن زمان، بعید به نظر می رسید که اپل چنین تغییر شدیدی را در A17 Bionic انجام دهد. تراشه A15 Bionic در آیفون 14 و آیفون 14 پلاس یک نوع بایند بالاتر با یک هسته پردازنده گرافیکی اضافی نسبت به A15 مورد استفاده در آیفون 13 و آیفون 13 مینی است، بنابراین برخی از تفاوت‌های بین نسلی علیرغم اینکه ظاهرا تراشه مشابهی ندارند، وجود دارد. ناشناخته است، اما این می تواند به طور موثر همان نام را در یک تراشه اساساً متفاوت حفظ کند.

در ابتدا تصور می شد اپل قصد دارد از N3B برای تراشه A16 Bionic استفاده کند، اما به دلیل آماده نبودن به موقع، مجبور شد به N4 برگردد. ممکن است اپل از طراحی N3B CPU و هسته گرافیکی استفاده کند که در اصل برای A16 Bionic برای تراشه‌های A17 اولیه طراحی شده بود، قبل از اینکه در سال 2024 به طرح‌های اصلی A17 با N3E روی آورد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا