بررسی تخصصی

A Walk Down Memory Lane: تکامل حاشیه‌ها و ناچ نمایشگر آیفون

این هفته پنجمین سالگرد معرفی آیفون X توسط اپل، یکی از بزرگ‌ترین طراحی‌های جدید در تاریخ آیفون است. در میان نوآوری‌های دیگر، آیفون X بریدگی را به آیفون با Face ID و زبان طراحی معرفی کرد که در چندین سال گذشته پابرجا بوده است.

آپلود آیفون X 2022
به یاد بریدگی که این هفته پنج ساله شد، فکر کردیم به تاریخچه قاب‌های نمایشگر آیفون و نحوه تبدیل آن‌ها به بریدگی قرصی که امروزه تبدیل شده‌اند نگاهی بیاندازیم.

دوران قاب ضخیم

آیفون 6s جلو


در دهه اول پس از معرفی آیفون در سال 2007، همه آیفون‌ها دارای حاشیه‌های نسبتاً ضخیمی در بالا، پایین و کناره‌های نمایشگر بودند. بسته به رنگ دستگاه شما، حاشیه ها سیاه یا سفید بودند. با توجه به نیاز به قرار دادن دوربین جلو، گوشی و دکمه هوم که در سال 2013 Touch ID را دریافت کرد، حاشیه‌ها در بالا و پایین ضخیم بودند.

در طول آن سال‌های اولیه، اپل به سختی طراحی قاب اطراف نمایشگر آیفون را لمس کرد و قاب‌های ضخیم «پیشانی و چانه» را به‌عنوان نمایشگر به تدریج از 3.5 اینچ در چند نسل اول به 5.5 اینچ با انواع «Plus» افزایش داد. آیفون 6، 6 اس و 7. تا سال 2017 بود که همه چیز به شدت شروع به تغییر کرد.

به Notch سلام کنید

آیفون x ناچ


زمانی که تیم کوک در سال 2017 آیفون X را در تئاتر استیو جابز معرفی کرد، از عبارت نمادین اپل “یک چیز دیگر” برای نشان دادن رونمایی از مهم ترین طراحی مجدد در تاریخ آیفون استفاده کرد. آیفون X چندین ویژگی جدید را به آیفون معرفی کرد که قابل توجه‌ترین آنها Face ID است که در یک بریدگی جدید قرار گرفته است که در لبه بالایی نمایشگر بیرون زده است.

با آن تغییر قابل توجه در صفحه نمایش آیفون، اپل مجبور شد در نحوه مدیریت محتوا توسط iOS تجدید نظر کند. طراحی جدید همچنین به این معنی است که برنامه های شخص ثالث باید برای پشتیبانی از بریدگی و اندازه مناسب برای نمایشگر جدید به روز شوند. بریدگی به مدت چهار سال یکی از عناصر اصلی طراحی آیفون باقی ماند تا اینکه بار دیگر لمس شد.

شکاف کوچکتر می شود

مقایسه بریدگی آیفون 13 در مقابل آیفون 12 بزرگنمایی شده است


از آنجایی که این بریدگی اساساً در نسل‌های آیفون X، آیفون XS/XR، آیفون 11 و آیفون 12 تغییر نکرده بود، اپل در نهایت توانست عرض خود را با آیفون 13 کاهش دهد. بریدگی در آیفون 13 از نظر عرض کوچک‌تر اما کمی بلندتر شد. . این تغییر یک تغییر ظریف بود، اما بر تلاش‌های اپل برای به حداقل رساندن و حذف ایده‌آل بریدگی، که یک سال بعد شاهد گام مهم دیگری بود، تأکید داشت.

به جزیره پویا خوش آمدید

جزیره دیجیتال پروازی آیفون 14


پنج سال پس از اولین بریدگی، اپل سرانجام در حال حرکت است و بریدگی را در جدیدترین آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس به یک بریدگی قرص شکل جدا از قاب نمایشگر ارتقا می دهد. در حالی که این بریدگی ممکن است شبیه یک نفوذ نمایشگر بزرگ به شکل قرص به نظر برسد، اما در واقع دو برش جداگانه است که به صورت دیجیتالی در رابط کاربری iOS از طریق قابلیتی که اپل آن را Dynamic Island می نامد، ادغام شده و پنهان شده است.

Dynamic Island روشی کاملاً جدید برای تعامل با آیفون است که با انتقال هشدارها، اعلان‌ها و سایر اطلاعات به بالای صفحه نمایش و اطراف بریدگی، بریدگی قرصی را در تجربه iOS ادغام می‌کند، که به صورت دیجیتالی برای پاسخ به آنچه که وجود دارد، اندازه آن تغییر می‌کند. در حال نمایش Dynamic Island از زمان رونمایی در هفته گذشته مورد تحسین قرار گرفته است و برخی آن را “بهترین کار طراحی اپل در سال های اخیر” می دانند.

بعد چه می شود؟

فراتر از iPhone 13 Better Triad


با تغییر شکل قرص و بریدگی سوراخ‌دار در آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس، این سوال پیش می‌آید که بعد از جزیره دینامیک چه خواهد شد. در حالی که هدف نهایی ممکن است طراحی کاملاً غیرقابل نفوذ و بدون بریدگی یا بریدگی باشد، ممکن است در آینده تا زمانی که فناوری پنهان کردن دوربین‌ها و سنسورهای مختلف در زیر نمایشگر وجود نداشته باشد، دور از دسترس خواهد بود.

شایعات در حال حاضر حاکی از آن است که اپل در نظر دارد سال آینده Dynamic Island را به مدل‌های استاندارد آیفون 15 و آیفون 15 پلاس بیاورد، زیرا این ویژگی نسبت به مدل‌های رده بالا کاهش می‌یابد، بنابراین به نظر می‌رسد که جایگزین ناچ اپل حداقل برای مدتی باقی بماند. چند سال دیگر دوست دارید چه چیزی را به عنوان تغییر بزرگ بعدی در طراحی آیفون ببینید؟ در نظرات به ما اطلاع دهید

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا