بررسی تخصصی

مدیر عامل مایکروسافت می گوید که Apple Deal مسئول تسلط گوگل در جستجو است

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت امروز گفت که او معتقد است معامله موتورهای جستجو بین اپل و گوگل، رقابت موتورهای جستجوی دیگر مانند بینگ را غیرممکن کرده است (از طریق روزنامه وال استریت). نادلا در شهادتی که در جریان محاکمه ضد انحصار گوگل علیه وزارت دادگستری ایالات متحده ارائه کرد، توضیح داد که با استفاده از گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در سافاری در همه دستگاه‌های اپل، مردم به استفاده از آن عادت می‌کنند.

microsoft bing chatgpt
نادلا گفت: «صبح از خواب بیدار می‌شوی، دندان‌هایت را مسواک می‌زنی و در گوگل جستجو می‌کنی». با این سطح از شکل گیری عادت، تنها راه تغییر تغییر پیش فرض ها است. نادلا ادامه داد که گوگل می تواند از حدود 90 درصد سهم بازار خود برای بهبود نتایج جستجو استفاده کند و انحصار خود را بیشتر تقویت کند. او گفت که این “جعلی” است که در بازار موتورهای جستجو انتخاب وجود دارد.

مایکروسافت در تلاش است تا با افزودن فناوری چت بات OpenAI به بینگ، سهم بازار را از گوگل دور کند، اما نادلا می‌گوید که مشخص نیست هوش مصنوعی چقدر می‌تواند بازار موجود را تغییر دهد، زیرا مزیت توزیع گوگل از بین نمی‌رود. او گفت: «من خیلی نگران این موضوع هستم. حتی با وجود اشتیاق من به اینکه زاویه جدیدی با هوش مصنوعی وجود دارد، این چرخه معیوب که در آن گرفتار شده‌ام می‌تواند حتی بدتر شود زیرا پیش‌فرض‌ها تقویت می‌شوند.

هفته گذشته، Eddy Cue، رئیس iTunes در دادگاه شهادت داد و توضیح داد که اپل گوگل را به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در دستگاه‌های خود انتخاب می‌کند، زیرا این شرکت “همیشه فکر می‌کرده است که بهترین است.” گوگل سالانه میلیاردها دلار به اپل می‌پردازد تا موتور جستجوی پیش‌فرض باقی بماند، اگرچه کیو ادعا کرد که جایگزین معتبری وجود ندارد.

در سال 2020، مایکروسافت به اپل نزدیک شد و بینگ را به عنوان یک هدف خرید بالقوه پیشنهاد کرد، اما مذاکرات بین مدیران مایکروسافت و ادی کیو، هم به دلیل پولی که اپل از گوگل دریافت می‌کند و هم به دلیل نگرانی‌هایی که بینگ قادر به رقابت با گوگل نیست، پیشرفت نکرد. جستجو کردن.

نادلا احتمالاً درست می‌گوید که در این مرحله برای هر موتور جستجویی رقابت واقعی با گوگل دشوار است، به خصوص تا زمانی که گوگل موتور جستجوی پیش‌فرض دستگاه‌های اپل باقی بماند. استثنا ممکن است این باشد که اپل تصمیم بگیرد موتور جستجوی خود را در مقطعی توسعه دهد.

در نسخه یکشنبه خبرنامه Power On، بلومبرگمارک گورمن بار دیگر شایعاتی مبنی بر ایجاد موتور جستجوی خود اپل را تکرار کرد. چنین راه حلی می تواند حریم خصوصی بهتر و ادغام عمیق تر با سیری و Spotlight را فراهم کند و اپل قبلاً ابزارهای جستجو را توسعه داده است که در برنامه هایی مانند App Store و Apple TV استفاده می شود.

جان جیاناندریا، رئیس هوش مصنوعی اپل، سرپرستی یک تیم جستجو در اپل را بر عهده دارد و به گفته گورمن، این تیم یک موتور جستجوی نسل بعدی برای اپلیکیشن های اپل ایجاد کرده است. این فناوری جستجو با نام رمز “پگاسوس” می تواند نتایج دقیق تری ارائه دهد. در حالی که قبلاً در برخی از برنامه‌های اپل استفاده می‌شود، اپل آن را به برنامه‌های دیگری مانند ‌App Store گسترش خواهد داد.

آنچه اپل اکنون دارد با موتور جستجوی گوگل مطابقت ندارد، اما گورمن استدلال می کند که اپل می تواند از آن به عنوان ستون فقرات یک موتور جستجوی کامل در آینده استفاده کند.

هنوز چند هفته دیگر به محاکمه ضد تراست باقی مانده است و هنوز مشخص نیست که نتیجه چه خواهد بود. اگر قانونگذاران معامله پرسود بین اپل و گوگل را هدف قرار دهند، میلیاردها دلاری که اپل از دست خواهد داد می تواند به عنوان کاتالیزوری برای اپل برای ادامه یافتن گزینه موتور جستجوی خود عمل کند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا