بررسی تخصصی

آیفون 15 مینی وجود ندارد: این دلیل است

سری آیفون 15 به طور قابل توجهی فاقد مدلی با اندازه نمایشگر زیر شش اینچ است، تنها دو سال پس از آن که اپل از ویژگی های یک دستگاه 5.4 اینچی تمجید کرد. پس چرا اپل دستگاه «مینی» را که برخی از مشتریان آیفون عاشق آن شده بودند حذف کرد؟

ویژگی شگفت انگیز آیفون مینی زرد
اپل آیفون 12 مینی را در سال 2020 پس از سال ها تماس طرفداران آیفون برای ارائه دستگاهی با صفحه نمایش کوچک با جدیدترین ویژگی ها معرفی کرد. زمانی که اپل این کار را انجام داد، فرض بر این بود که شکل کوچک برای چندین سال ادامه خواهد داشت، اما این دستگاه با عرضه آیفون 14 در سال 2022 به ظاهر نابهنگام به پایان رسید. پس از انتشار خط تولید آیفون 15، اپل بازنشسته شد. آخرین دستگاه باقیمانده با فاکتور فرم “مینی”.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط Consumer Intelligence Research Partners (CIRP)، نگرانی‌ها برای اولین بار زمانی به وجود آمد که به نظر می‌رسد آیفون 12 مینی‌ آن‌طور که اپل امیدوار بود، فروش نداشته باشد و تنها شش درصد از فروش آیفون 12 در ایالات متحده را در ماه‌های اکتبر و نوامبر 2020 تشکیل می‌دهد. . تحقیقات Counterpoint گزارش داد که آیفون 12 مینی تنها پنج درصد از کل فروش آیفون 12 را در ایالات متحده در نیمه اول ژانویه 2021 به خود اختصاص داده است.

مورگان استنلی معتقد بود که اپل تصمیم گرفت تولید آیفون 12 مینی را دو میلیون دستگاه کاهش دهد تا ظرفیت تولید بیشتری برای آیفون 12 پرو محبوب‌تر ایجاد کند. این موضوع در گزارش تایوانی به نقل از منابع زنجیره تامین منعکس شده است که می گوید تقاضای زیاد برای مدل های آیفون 12 پرو در چین باعث شده اپل عرضه دستگاه های گران تر خود را افزایش دهد.

جالب‌تر از همه، جی پی مورگان چیس ادعا کرد که اپل به طور کامل تولید آیفون 12 مینی را در سه ماهه دوم سال 2021 متوقف کرده است. در حالی که گزارش‌های فروش آیفون 12 مینی خبر خوبی برای آیفون 13 مینی نداشت، اپل در نظر دارد عملیات تولید و زنجیره تامین آیفون خود را انجام دهد. خیلی قبل از عرضه، به این معنی که آیفون 13 مینی تا زمانی که مشکلات فروش آیفون 12 مینی مشخص شده بود، در مسیر تولید قرار داشت.

در آوریل 2022، CIRP داده‌های بیشتری منتشر کرد که نشان می‌داد آیفون 13 مینی تنها 3 درصد از فروش آیفون 13 را به خود اختصاص داده است، یعنی نیمی از فروش آیفون 12 مینی. این فروش ضعیف ادامه دار احتمالاً دلیل اصلی نابودی آیفون «مینی» بوده است.

با خط تولید آیفون 14، اپل تصمیم گرفت دستگاه «مینی» را با دستگاه «پلاس» کاملاً جدید جایگزین کند که با اندازه صفحه نمایش 6.7 اینچی مدل‌های پیشرفته «پرو مکس» خود مطابقت دارد. از برخی جهات، “Plus” منعکس کننده “mini” است و جدیدترین ویژگی های آیفون را در اندازه نمایشگر متفاوت ارائه می دهد. به جای ارائه یک گزینه صفحه نمایش کوچک سبک وزن، مشتریان اکنون می توانند باتری حتی بزرگتر و صفحه نمایش 6.7 اینچی را انتخاب کنند – همان اندازه ای که مشتریان “Pro Max” بیش از پنج سال است که به آن عادت کرده اند، اکنون با قیمت 1199 دلار – اما با قیمت بسیار در دسترس 899 دلار.

کمتر از یک هفته پس از عرضه آیفون 14، مینگ-چی کو، تحلیلگر اپل، گفت که تقاضا برای این دو دستگاه “کمبود” بوده و نتایج پیش‌فروش بدتری نسبت به نسل سوم آیفون SE و آیفون 13 مینی دارد. او تا آنجا پیش رفت که ادعا کرد «استراتژی بخش‌بندی محصول اپل برای مدل‌های استاندارد امسال شکست خورده است» و تصور می‌شود اپل برنامه‌های خود را برای افزایش تولید این دو دستگاه کنار گذاشته است. راس یانگ، تحلیلگر صفحه نمایش، گفت: سفارشات پنل برای آیفون 14 در مقایسه با آیفون 13 در همان زمان در سال گذشته 38 درصد کاهش یافته است، در حالی که در بازار فروش مجدد، آیفون 14 و آیفون 14 پلاس دو برابر سریعتر از minihone 13P ارزش خود را از دست دادند. و آیفون 13 از سال قبل.

گزارش های دیگر از امثال دیجی تایمز تقریباً همان تصویری را از فروش پایین آیفون 14 پلاس ارائه داد، تا جایی که اپل مجبور به کاهش تولید شد، که نشان می دهد فروش پایین آیفون 12 مینی و آیفون 13 مینی ممکن است به دلیل اندازه دستگاه نبوده باشد. اینکه آیا آیفون 15 پلاس عملکرد بهتری خواهد داشت یا خیر، هنوز مشخص نیست.

طبق شایعات، هیچ برنامه‌ای برای احیای فرم فاکتور «مینی» آیفون در خط لوله اپل وجود ندارد. انتظار می‌رود کوچک‌ترین آیفون‌های در دست ساخت، مانند آیفون 16 سال آینده و نسل چهارم آیفون SE، دارای نمایشگرهای 6.1 اینچی باشند. برعکس، انتظار می‌رود برخی از دستگاه‌های آینده مانند آیفون 16 پرو و ​​آیفون 16 پرو مکس، حتی بزرگ‌تر شوند و به ترتیب به 6.3 و 6.9 اینچ افزایش پیدا کنند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا