بررسی تخصصی

سناتور آمریکایی از اپل و گوگل می خواهد که TikTok را از فروشگاه های App ممنوع کنند

سناتور ایالات متحده، مایکل بنت، امروز نامه‌ای به مدیران اجرایی اپل و گوگل نوشت و خواستار آن شد که TikTok متعلق به چین را از فروشگاه‌های اپلیکیشن خود به دلایل امنیت ملی (از طریق مجله نیویورک تایمز).

لوگو را علامت بزنید
بنت، دموکرات ایالت کلرادو و عضو کمیته اطلاعات سنا، نامه ای را به تیم کوک اپل و ساندار پیچای از گوگل ارسال کرد و گفت که هیچ شرکتی که تحت “دیکته های حزب کمونیست چین باشد نباید قدرت جمع آوری چنین داده های گسترده ای را در مورد مردم آمریکا داشته باشد.” یا محتوا را برای نزدیک به یک سوم جمعیت خود تهیه کنید.”

بنت نوشت: «نفوذ گسترده و جمع‌آوری داده‌های تهاجمی TikTok به دلیل تعهدات شرکت مادر تحت قوانین چین، تهدیدی خاص برای امنیت ملی ایالات متحده است. “ماده 7 قانون اطلاعات ملی چین حکم می کند که “هر سازمان یا شهروندی باید از کارهای اطلاعاتی دولتی حمایت، کمک و همکاری کند.” ماده 14 به آژانس های امنیتی دولتی چین این اختیار را می دهد که از شرکت هایی مانند ByteDance تقاضای همکاری کنند، در حالی که مواد 16 و 17 به ماموران اطلاعاتی اجازه می دهد به مواد و پرونده های مربوطه دسترسی داشته باشند و از ابزار و امکانات ارتباطی آن استفاده کنند.

بنت در ادامه به الف اشاره می کند اخبار BuzzFeed گزارش ژوئن سال گذشته مبنی بر اینکه مهندسان TikTok در چین بین سپتامبر 2021 تا ژانویه 2022 به داده های کاربران آمریکایی دسترسی داشته اند. یکی از کارمندان TikTok در ضبط های بررسی شده گفت: “همه چیز در چین دیده می شود.” BuzzFeed، در حالی که ضبط‌ها به مهندس «مستر مدیر» در چین اشاره می‌کنند که «به همه چیز دسترسی دارد».

در پایان نامه بنت آمده است: «با توجه به این نگرانی‌های شدید و فزاینده، از شما می‌خواهم که TikTok را فوراً از فروشگاه‌های برنامه مربوطه خود حذف کنید.»

TikTok سال‌هاست که در میان رگولاتورهای ایالات متحده بوده است و به تلاش ناموفق دولت ترامپ برای ممنوع کردن برنامه از فروشگاه‌های برنامه ایالات متحده در سپتامبر 2020 باز می‌گردد. با این حال، نگرانی‌ها در مورد این برنامه در چند هفته گذشته پس از هر دو افزایش یافته است. جمهوری خواهان و دموکرات ها از مقامات خواستند محدودیت های سخت گیرانه تری برای جمع آوری داده ها اعمال کنند یا این برنامه را به طور کامل از ایالات متحده ممنوع کنند.

به نوبه خود، شرکت مادر TikTok، ByteDance، طرحی را در ماه آگوست ارائه کرد که در آن جزئیات نحوه برنامه ریزی برای جلوگیری از دسترسی دولت چین به داده های کاربران آمریکایی و نحوه نظارت دولت ایالات متحده بر این پلتفرم را توضیح می دهد. دولت بایدن هنوز به طرح این شرکت پاسخ نداده است.

در این میان، حداقل 27 دولت ایالتی ممنوعیت کامل یا جزئی این برنامه را تصویب کرده اند، در حالی که یک لایحه دو حزبی که در دسامبر در کنگره ارائه شد، این برنامه را برای همه در ایالات متحده ممنوع می کند. کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در نظر دارد در ماه جاری به این لایحه رأی گیری کند.

نامه کامل سناتور بنت به اپل و گوگل را می توانید در Scribd بخوانید.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا