بررسی تخصصی

واتس‌اپ می‌گوید اگر دولت تلاش کند رمزگذاری را تضعیف کند، بریتانیا را ترک می‌کند

رئیس این پلتفرم گفته است، اگر واتس اپ رمزگذاری سرتاسر اپلیکیشن را تضعیف کند، به جای اینکه تحت فشار لایحه ایمنی آنلاین پیشنهادی دولت قرار گیرد، از بازار بریتانیا خارج می شود (از طریق اخبار بی بی سی).

ویژگی Whatsapp
رمزگذاری سرتاسر تضمین می‌کند که فقط کاربر و شخصی که با او در ارتباط هستند می‌توانند آنچه را که ارسال می‌شود بخوانند یا به آن گوش دهند، و هیچ‌کس در این بین، حتی متا/فیسبوک، نمی‌تواند به این محتوا دسترسی داشته باشد. با این حال، دولت و برخی از موسسات خیریه حمایت از کودکان، استدلال می‌کنند که چنین رمزگذاری مانع تلاش‌ها برای مبارزه با مشکل رو به رشد کودک آزاری آنلاین می‌شود.

بر اساس این لایحه، دولت می‌تواند واتس‌اپ را مجبور به اعمال سیاست‌های تعدیل محتوا کند که اجرای آن‌ها بدون حذف رمزگذاری انتها به انتها غیرممکن است. اگر واتس‌اپ از انجام این کار خودداری کند، ممکن است با جریمه‌ای تا 4 درصد از گردش مالی سالانه شرکت مادر متا مواجه شود.

اما ویل کاتکارت، رئیس متا واتس‌اپ، طی یک سفر به بریتانیا که در آن با قانون‌گذاران برای بحث در مورد مقررات اینترنت دولت ملاقات خواهد کرد، گفت که در صورت درخواست برای تضعیف رمزگذاری آن، از اجرای آن خودداری می‌کند، زیرا این کار را برای همه کاربران انجام می‌دهد.

او گفت: «کاربران ما در سرتاسر جهان خواهان امنیت هستند – 98 درصد از کاربران ما خارج از بریتانیا هستند، آنها نمی‌خواهند ما امنیت محصول را کاهش دهیم. مثلاً اخیراً در ایران مسدود شده‌ایم. ما هرگز ندیده‌ایم که یک لیبرال دموکراسی این کار را بکند.»

مریدیت ویتاکر، رئیس برنامه پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده سیگنال نیز اخیراً گفته است که «کاملاً، 100% راه می‌رود» و در صورتی که صورت‌حساب آن را ملزم به اسکن پیام‌ها کند، سرویس خود را در بریتانیا متوقف می‌کند.

کاتکارت در پاسخ به این سوال که آیا تا سیگنال پیش خواهد رفت، به او گفت بی بی سی: “ما امنیت واتس اپ را کاهش نخواهیم داد. ما هرگز این کار را نکرده ایم – و بلاک شدن در سایر نقاط جهان را پذیرفته ایم.”

زمانی که یک لیبرال دموکراسی می گوید، آیا خوب است که ارتباطات خصوصی همه را برای محتوای غیرقانونی اسکن کنیم؟ کاتکارت گفت که کشورهایی در سراسر جهان که تعاریف بسیار متفاوتی از محتوای غیرقانونی دارند، جرأت می‌کند تا چیزی مشابه را پیشنهاد کنند.

به گفته رگولاتور ارتباطات آفکام، واتس‌اپ محبوب‌ترین پلتفرم پیام‌رسانی در بریتانیا است که بیش از هفت نفر از هر 10 بزرگسال آنلاین از آن استفاده می‌کنند.

انتظار می رود لایحه ایمنی آنلاین دولت بریتانیا در تابستان امسال به پارلمان بازگردد.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا