بررسی تخصصی

«پس از استیو» به بررسی تنش‌هایی می‌پردازد که منجر به خروج جانی آیو از اپل شد.

تریپ میکل، خبرنگار فناوری که اخیراً از این کشور نقل مکان کرده است روزنامه وال استریت به مجله نیویورک تایمز، این هفته کتاب جدیدی را در مورد اپل منتشر می کند با عنوان “پس از استیو: چگونه اپل به یک شرکت تریلیون دلاری تبدیل شد و روح خود را از دست داد” و گزیده ای اقتباسی از کتاب امروز به اشتراک گذاشته شد که نگاهی به تنش های بین تیم کوک دارد. و جانی آیو که در نهایت منجر به ترک آیو شد.

پس از استیو پس زمینه
حکایت های اصلی این قطعه بر ساعت اپل تمرکز دارد، که آیو می خواست یک اکسسوری شیک باشد که با تمام زرق و برق نمایشی باند فرودگاه با یک چادر سفید 25 میلیون دلاری عرضه شود. تیم بازاریابی اپل هزینه ها و تاکید بر مد را زیر سوال برد و مقدمه سنتی تر با تمرکز بر قابلیت های اپل واچ را ترجیح داد.

در حالی که کوک در نهایت با آیو در معرفی مد گرا طرف شد، منابع مصاحبه شده برای این کتاب نشان می دهند که این آغاز پایان دوران آیو در اپل بود.

برای بسیاری از حاضران، تایید آقای کوک برای آقای آیو یک برد به نظر می رسید. اما طراح بعداً آن را به عنوان یک پیروزی Pyrrhic تغییر داد. او به همکارانش می گفت که بحث بر سر این رویداد و کشمکش بزرگتر بر سر بازاریابی ساعت جزو اولین لحظاتی بود که او در اپل احساس عدم حمایت کرد.

از آنجایی که اپل واچ برای تبدیل شدن به یک دستگاه تناسب اندام با توزیع گسترده خرده فروشی در نظر گرفته شده بود، طبق گزارش ها، آیو شروع به غافلگیری از “ظهور رهبران عملیاتی” در شرکت و تاکید روزافزون بر خدمات به جای سخت افزار کرد، و در نهایت او از این شرکت خارج شد. اپل شرکت طراحی خود به نام Lovefrom را تأسیس کرد.

این قطعه به جزئیات بیشتری در مورد روزهای اولیه ایو در اپل، رابطه او با استیو جابز و حکایات اضافی در مورد تکامل آیو پس از مرگ جابز می‌پردازد.

بدون آقای جابز، او بیشتر مسئولیت طراحی محصول و بازاریابی آن را بر عهده گرفته بود. افراد نزدیک به آقای آیو می‌گویند که مبارزه با همکارانش بر سر ارتقاء شغلی برای او خسته کننده بوده است و با مدیریت کارکنانی که صدها نفر از تیم طراحی 20 نفره او را برای سال‌ها اداره می‌کرد، غرق شده است.

کوک و آیو در نهایت بر روی نقش مدیر ارشد طراحی جدید برای آیو به توافق رسیدند که باعث می‌شود او مدیریت روزانه گروه طراحی را واگذار کند و به یک نقش نیمه‌وقت متمرکز بر روی توسعه محصول برود.

مشارکت و حضور آیو با نقش جدیدش کاهش یافت، به طوری که طبق گزارش‌ها، آیو اغلب هفته‌ها را بدون توجه به کار در تیم می‌گذراند. این گزارش شامل حکایتی از روند توسعه آیفون X است، زمانی که آیو یک جلسه مهم بررسی محصول را فراخواند که در نهایت نزدیک به سه ساعت تاخیر داشت و در نهایت بدون تصمیم گیری نهایی به نتیجه رسید.

در غیاب آیو، اپل به تمرکز بیشتر به سمت خدمات ادامه داد، در حالی که چشم کوک برای بهره وری عملیاتی، شرکت را بیش از پیش تکامل بخشید. با پایان یافتن Apple Park اساساً در اواسط سال 2019، آیو تصمیم گرفت که زمان آن رسیده است که به کار ادامه دهم.

تعداد کمی از نبردهای مستر آیو را می دانستند. تعداد کمی از درگیری او با تیم مالی اپل مطلع بودند. کمتر کسی متوجه شد که مبارزه بر سر بازاریابی ساعت، محصولی که فروش آن در طول زمان افزایش یافته و هسته اصلی تجارت 38 میلیارد دلاری محصولات پوشیدنی شرکت شده بود، چقدر خسته کننده بود. با این حال، بسیاری می‌توانند خسته‌کننده بودن به‌روزرسانی سالانه آیفون‌ها، آی‌پدها و مک‌های این شرکت را تشخیص دهند.

بررسی از بعد از استیو توسط مجله نیویورک تایمز آن را به خاطر تلاش های کامل میکل برای مصاحبه با بیش از 200 کارمند و مشاور سابق و فعلی تحسین می کند. با این حال، با پایان نامه Mickle که کوک را به دلیل “دور و ناشناخته بودن، شریک بد آیو” و تا حد زیادی مسئول شکست اپل در عرضه محصول دیگری در مقیاس آیفون، سرزنش می کند، مشکل ایجاد می کند. این بررسی استدلال می‌کند که آیفون یک فرصت منحصربه‌فرد بود، همانطور که با این واقعیت مشهود است که شراکت جابز و آیو هرگز هیچ چیز دیگری در آن مقیاس، چه قبل و چه پس از آن، به همراه نداشت.

«After Steve» سه‌شنبه، 3 می در ایالات متحده عرضه می‌شود و از آمازون و سایر خرده‌فروشان در دسترس است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا