بررسی تخصصی

اپل ممکن است لایحه مالیات 14 میلیارد دلاری «کلاً چرند سیاسی» را به اتحادیه اروپا بپردازد

اپل در اختلاف مالیاتی 13 میلیارد یورویی (14 میلیارد دلاری) خود با بروکسل پس از اینکه مشاور عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا گفت که پیروزی این شرکت در حکم قبلی باید نادیده گرفته شود، متحمل شکست شده است (از طریق فایننشال تایمز).

کمیسیون اروپا
Giovanni Pitruzzella، وکیل دادگاه دادگستری اروپا (ECJ) روز پنجشنبه گفت که پیروزی اپل در دادگاه عمومی اتحادیه اروپا “باید کنار گذاشته شود” زیرا مملو از اشتباهات است.

در حالی که چنین نظراتی از سوی وکلای عمومی غیرالزام آور است، دادگاه عالی اتحادیه اروپا در اکثر موارد از چنین توصیه هایی پیروی می کند و قرار است حکم الزام آور خود را در ماه های آینده صادر کند.

در سال 2020، دادگاه عمومی اعلام کرد که از حق اتحادیه اروپا برای تحقیق در مورد ترتیبات مالیاتی ملی حمایت می کند، اما در نهایت حکم کمیسیون اروپا مبنی بر اینکه اپل باید 13 میلیارد یورو مالیات به دولت ایرلند بپردازد، لغو کرد.

پس از درخواست اپل، دومین دادگاه عالی اتحادیه اروپا اعلام کرد که مقامات اتحادیه اروپا به رهبری مارگرت وستاگر، رئیس ضد انحصار، نتوانسته اند نشان دهند که اپل از مزیت اقتصادی غیرقانونی در ایرلند نسبت به مالیات برخوردار شده است.

چهار سال قبل از آن، تیم کوک، مدیر عامل اپل، تصمیم اولیه اتحادیه اروپا را “چرند سیاسی کامل” خواند و گفت که اپل معتقد است که این تصمیم معکوس خواهد شد. کوک در آن زمان گفت: “تصمیم اشتباه است، و بر اساس قانون یا واقعیت ها نیست، بلکه بر اساس سیاست است. و من فکر می کنم بسیار مهم است که ما بایستیم و آن را با صدای بلند بگوییم.”

با این حال، پیتروزلا روز پنجشنبه گفت که حکم دادگاه عمومی “مرتکب یک سری اشتباهات” بوده و “در ارزیابی درستی از ماهیت و پیامدهای برخی از اشتباهات روش شناختی ناکام مانده است.” پیتروزلا گفت که در نتیجه دادگاه باید “یک ارزیابی جدید” انجام دهد.

در پاسخ به نظر وکلای عمومی، اپل روز پنجشنبه گفت که دادگاه بدوی “بسیار واضح است که اپل هیچ مزیت انتخابی و کمک دولتی دریافت نکرده است و ما معتقدیم که باید تایید شود.”

انتظار می رود در سال آینده حکم دادگاه بین المللی صادر شود.

توجه: با توجه به ماهیت سیاسی یا اجتماعی بحث در مورد این موضوع، موضوع بحث در انجمن اخبار سیاسی ما قرار دارد. همه اعضای انجمن و بازدیدکنندگان سایت می توانند موضوع را مطالعه و دنبال کنند، اما ارسال پست به اعضای انجمن با حداقل 100 پست محدود می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا