بررسی تخصصی

اپل و فیس‌بوک در گذشته درباره ایده‌های «تسهیم درآمد» بحث می‌کردند

فیس بوک از زمانی که سازنده آیفون ویژگی شفافیت ردیابی اپلیکیشن خود را معرفی کرد که به کاربران اجازه می دهد از ردیابی در بین برنامه های روی پلتفرم هایش انصراف دهند، با اپل درگیر شده است. با این حال، در گذشته، طبق گزارش ها، اپل با فیس بوک در مورد “توافقات تقسیم درآمد” بالقوه بحث کرده است که می تواند “برشی از درآمد فیس بوک” را به اپل بدهد.

اطلاعیه ردیابی فیس بوک
مطابق با روزنامه وال استریت، که ادعا می کند بیشتر بحث ها بین سال های 2016 و 2018 رخ داده است، یکی از ایده های اپل این بود که فیس بوک یک نسخه مبتنی بر اشتراک از برنامه خود را بدون تبلیغات ایجاد کند. طبق این گزارش، اپل باید کمیسیون استاندارد 15 تا 30 درصدی خود را از اشتراک های درون برنامه ای فیس بوک از طریق اپ استور جمع آوری می کرد، اما فیس بوک در نهایت با این ایده مخالفت کرد.

ظاهراً اپل همچنین استدلال می‌کند که عملکرد پست تقویت‌شده اپلیکیشن فیسبوک، که به صفحات فیس‌بوک اجازه می‌دهد تا یک پست را برای مخاطبان بزرگ‌تری در ازای پرداخت هزینه تبلیغ کنند، باید به عنوان خریدهای درون برنامه‌ای در نظر گرفته می‌شد و در نتیجه مشمول کمیسیون 30 درصدی اپل می‌شد.

در بیانیه ای، سخنگوی اپل گفت که این شرکت به طور معمول با توسعه دهندگان در هر اندازه ای ملاقات می کند تا در مورد مسائل تجاری صحبت کند:

سخنگوی اپل گفت: “هر روز، ما با توسعه دهندگان در هر اندازه ای ملاقات می کنیم و با آنها همکاری می کنیم تا پیشنهاداتی ارائه دهیم، نگرانی ها را برطرف کنیم و به آنها کمک کنیم به رشد کسب و کار خود ادامه دهند.” همه توسعه دهندگان، زیرا ما فکر می کنیم که اجرای منصفانه منجر به بهترین تجربه کاربر می شود.”

یکی دیگر از سخنگویان اپل گفت روزنامه وال استریت بر اساس این گزارش “هیچ ارتباطی بین هیچ گونه بحث در مورد مشارکت و تغییرات ردیابی تبلیغات که بعداً اجرا شد” وجود ندارد. App Tracking Transparency با به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار iOS 14.5، iPadOS 14.5 و tvOS 14.5 که در آوریل 2021 منتشر شد، پیاده‌سازی شد.

بر اساس گزارش‌ها، شفافیت ردیابی اپلیکیشن‌ها منجر به از دست رفتن ۱۷.۸ میلیارد دلار درآمد در فیس‌بوک، توییتر، اسنپ و یوتیوب تا کنون در سال ۲۰۲۲ شده است. روزنامه وال استریتبا استناد به برآورد شرکت مدیریت داده Lotame.

گزارش کامل در روزنامه وال استریت جزئیات بیشتری در مورد رویکردهای متفاوت اپل و فیس بوک برای حفظ حریم خصوصی کاربر و موارد دیگر ارائه می دهد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا