بررسی تخصصی

اپل با کاوشگر ضد انحصار آلمان در شفافیت ردیابی اپلیکیشن روبرو می شود

بر اساس بیانیه مطبوعاتی، دفتر کارتل فدرال آلمان، Bundeskartellamt، علیه اپل به منظور بررسی اینکه آیا قوانین ردیابی و فناوری ضد ردیابی آن ضد رقابتی و خودخدمت هستند، دادرسی را آغاز کرده است.

اپل با کاوشگر ضد انحصار آلمان در شفافیت ردیابی اپلیکیشن روبرو می شود
روندی که امروز اعلام شد، بر اساس قانون رقابت، قوانین ردیابی اپل و به‌ویژه چارچوب شفافیت ردیابی برنامه (ATT) را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا آنها اپل را ترجیح می‌دهند یا مانعی برای برنامه‌های شخص ثالث هستند. آندریاس مونت، رئیس Bundeskartellamt، در مورد این روند گفت:

ما از مدل‌های تجاری که از داده‌ها با دقت استفاده می‌کنند استقبال می‌کنیم و به کاربران امکان انتخاب نحوه استفاده از داده‌هایشان را می‌دهیم. شرکتی مانند اپل که در موقعیتی است که به‌طور یک‌جانبه قوانینی را برای اکوسیستم خود، به‌ویژه برای فروشگاه اپلیکیشن‌های خود تعیین کند، باید برای رقابت‌پذیری اقدام کند. زمانی که می‌بینیم که قوانین اپل برای اشخاص ثالث اعمال می‌شود، اما نه برای خود اپل، دلیلی برای شک داریم که این مورد است. صلاحیت‌های جدیدی که به عنوان بخشی از قوانین کنترل سوء استفاده سخت‌گیرانه‌تر در مورد شرکت‌های دیجیتال بزرگ دریافت کردیم که سال گذشته معرفی شدند (بخش 19a قانون رقابت آلمان – GWB). بر این اساس، ما در حال انجام یا قبلاً دادرسی علیه Google/Alphabet، Meta/ هستیم. فیس بوک و آمازون.

چارچوب شفافیت ردیابی اپلیکیشن اپل که در آوریل 2021 با انتشار iOS 14.5 و iPadOS 14.5 معرفی شد، ایجاب می‌کند که همه برنامه‌ها در آیفون و آی‌پد قبل از ردیابی فعالیت‌های آن‌ها در سایر برنامه‌ها، رضایت کاربر را بخواهند. برنامه‌هایی که می‌خواهند کاربر را بر اساس شناسه تبلیغاتی منحصربه‌فرد دستگاهشان ردیابی کنند، تنها در صورتی می‌توانند این کار را انجام دهند که کاربر در صورت درخواست اجازه دهد.

اپل گفت که این ویژگی برای محافظت از کاربران طراحی شده است و نه به نفع شرکت. با این حال، یافته های اولیه Bundeskartellamt نشان می دهد که اگرچه کاربران همچنین می توانند اپل را از استفاده از داده های خود برای تبلیغات شخصی محدود کنند، اپل “مشمول قوانین جدید و اضافی چارچوب شفافیت ردیابی برنامه ها نیست.”

روند رسیدگی تنظیم کننده رقابت آلمان متعاقب رسیدگی قبلی علیه اپل در ژوئن 2021 است که برای بررسی ادعاهای رفتار ضدرقابتی مربوط به فروشگاه App، محصولات و سایر خدمات آن تنظیم شده بود.

رگولاتور گفت: «در این زمینه، امکان‌های خود اپل برای ترکیب داده‌ها در بین سرویس‌ها و گزینه‌های کاربران در مورد پردازش داده‌هایشان توسط اپل می‌تواند مرتبط باشد، درست مانند این سوال که آیا این قوانین ممکن است منجر به کاهش انتخاب کاربران از برنامه هایی که از طریق تبلیغات تامین مالی می شوند.”

بسیاری از تبلیغ‌کنندگان تحت تأثیر ATT قرار گرفته‌اند، اما فیس‌بوک بیشترین انتقاد را نسبت به این تغییر جدید داشته است. از زمانی که اپل شروع به آزمایش بتا این چارچوب کرد، فیس بوک اپل را متهم کرد که بر مشاغل کوچکی که به تبلیغات به عنوان ابزاری برای باز نگه داشتن درهای خود متکی هستند، تأثیر می گذارد. فیس‌بوک همچنین ادعا کرد که این چارچوب ضدرقابتی است زیرا به اپل برای اجرای تجارت تبلیغات موبایلی خود در دستگاه‌های iOS دست برتر را می‌دهد.

گزارش اکتبر 2021 توسط فایننشال تایمز ادعا کرد که ATT از زمان معرفی به یک “سرآمدی باد باد” برای تجارت تبلیغاتی اپل منجر شده است. این گزارش تاکید می کند که سهم اپل از بازار تبلیغات اپلیکیشن های موبایل در شش ماه پس از معرفی این ویژگی سه برابر شده است.

اپل پیشنهاداتی مبنی بر اینکه چارچوب ATT آن به طور غیرمنصفانه به شرکت به ضرر اشخاص ثالث منتفع شده است، رد کرده است. در اوایل سال جاری، مطالعه‌ای را در مورد تأثیر ATT انجام داد که توسط بخش بازاریابی مدرسه بازرگانی کلمبیا انجام شد. این مطالعه به این نتیجه رسید که اپل از زمان راه‌اندازی ویژگی حریم خصوصی، بعید به نظر می‌رسد که سود مالی قابل‌توجهی داشته باشد، و ادعاهای خلاف آن، حدس و گمان بوده و فاقد شواهد حمایتی هستند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا