بررسی تخصصی

RIP iPod: نگاهی به پخش کننده موسیقی نمادین اپل در طول سال ها

اپل در اوایل این هفته اعلام کرد که آی پاد تاچ را متوقف می کند، و از آنجایی که این آخرین آی پاد است که هنوز برای خرید در دسترس است، غروب آن عملاً پایان کل مجموعه آی پاد را نشان می دهد.

RIP iPod: نگاهی به پخش کننده موسیقی نمادین اپل در طول سال ها
برای ارسال آی‌پاد در راه، فکر می‌کردیم که نگاهی به برخی از برجسته‌ترین نسخه‌های آی‌پاد در 21 سال گذشته بیاندازیم.

آی پاد اصلی (2001)

آی پاد اصلی که در اکتبر 2001 معرفی شد، به عنوان دستگاهی معرفی شد که 1000 آهنگ را در جیب شما قرار می داد. این محصول به یکی از نمادین ترین و شناخته شده ترین محصولات اپل تبدیل شد و یکی از دستگاه هایی است که مسئول افزایش سرسام آور اپل به سمت موفقیت است.

2001 آی پاد


آی پاد اصلی یک هارد دیسک با 5 گیگابایت فضای ذخیره سازی و یک چرخ اسکرول که به صورت فیزیکی می چرخد ​​ارائه می کرد و تنها آی پاد با این طراحی باقی می ماند. همچنین دارای یک پورت FireWire برای اتصال به مک بود و به قیمت 399 دلار فروخته شد. اپل آی‌پاد اصلی را با یک مدل تقریباً مشابه نسل دوم در سال 2002 دنبال کرد که دارای یک چرخ لمسی با حسگر خازنی با دکمه‌های کلیک در اطراف بود، و یک مدل نسل سوم یک چرخ لمسی حتی دقیق‌تر با دکمه‌های بالا اضافه کرد. نسل سوم آی پاد همچنین یک اتصال دهنده داک اضافه کرد.

آی پاد نسل سوم


با نسل چهارم مدلی که در سال 2004 عرضه شد، اپل چرخ کلیک را معرفی کرد، تکراری از چرخ لمسی که دکمه‌ها را نیز در خود جای داده بود. مدل نسل چهارم قابل توجه است زیرا اپل سال‌ها به استفاده از چرخ کلیک ادامه داد.

چرخ کلیک آی پاد نسل 4


عکس آی‌پاد با نمایشگر رنگی‌اش از مدل نسل چهارم در سال 2004 پیروی کرد و اپل در سال 2005 با آی‌پاد با نمایشگر رنگی، نمایشگر رنگی را به همه مدل‌ها گسترش داد. هر دوی اینها بخشی از خط تولید نسل چهارم محسوب می شدند.

رنگ آی پاد


اپل در سال 2005 با نسل پنجم آی‌پاد قابلیت‌های ویدیویی را اضافه کرد و این اولین آی‌پاد بود که به رنگ مشکی به غیر از نسخه ویژه سیاه و قرمز U2 آی‌پاد عرضه شد.

آی پاد u2


پس از ویدئو آی پاد، اپل آی پاد کلاسیک را معرفی کرد و چندین نسخه در سال های 2007، 2008 و 2009 منتشر شد که همه از نظر طراحی مشابه بودند. آی پاد کلاسیک 2009 آخرین آیپاد اپل در اندازه بود و دارای هارد دیسک 160 گیگابایتی، چرخ کلیک و صفحه نمایش رنگی عریض بود. تا زمانی که در سال 2014 متوقف شد، ماندگار شد.

نماهای ipod classic

آی پاد مینی (2004)

اولین آی پاد مینی اپل در سال 2004 عرضه شد و اندازه آن بسیار کوچکتر از آی پاد استاندارد بود. این در چندین رنگ سرگرم کننده شامل زرد، آبی، صورتی و طلایی عرضه شد و دارای یک چرخ کلیک استاندارد بود.

آی پاد مینی 2005


آی‌پاد مینی برای مدت طولانی ماندگار نشد، و در حالی که نسخه‌ی نسل دوم آن در سال 2005 وجود داشت، پس از آن به نفع آی‌پاد نانو متوقف شد.

آی پاد نانو (2005)

آی‌پاد نانو که جایگزین آی‌پاد مینی می‌شود، یکی از جالب‌ترین آی‌پادهای اپل است، زیرا در طول سال‌ها شاهد تکرارهای زیادی در طراحی بوده است.

ipodnano1


اپل کار خود را با یک آی پاد باریک و آلومینیومی رنگ با چرخ کلیک، صفحه نمایش رنگی و فلش مموری آغاز کرد که به اپل اجازه داد اندازه خود را کاهش دهد. نانو در سال 2006 با نسخه نسل دوم جایگزین شد که دارای لبه های گردتر، فرم کوچکتر و رنگ های آلومینیومی روشن بود.

ipodnano2


برای نسل سوم آی‌پاد نانو که در سال 2007 عرضه شد، اپل در مسیری کاملاً متفاوت حرکت کرد و این نانو در محاوره‌ای به عنوان آی‌پاد نانو «چرب» شناخته می‌شد. بدنه‌ای پهن‌تر و پراکنده با صفحه‌نمایش عریض‌تر داشت و در چندین گزینه رنگی عرضه می‌شد.

ipodnano3


نانوچرب فقط یک سال دوام آورد تا اینکه با نسل چهارم آی پاد نانو که بار دیگر باریک شده بود جایگزین شد، که در رنگین کمانی کامل بود. این صفحه نمایش بلندتر، جلوی منحنی و شتاب سنج برای ویژگی “Shake” دارد که به شما امکان می دهد آی پاد را تکان دهید تا آهنگ ها را به هم بزنید.

آی پاد نانو 4


آی‌پاد نانو نسل پنجم اپل در سال 2009 مشابه مدل نسل چهارم بود، اما صفحه‌نمایش بلندتری داشت و دوربین و میکروفون هم داشت. همچنین در رنگ‌های براق‌تر عرضه شد، اما اپل طیف گسترده‌ای از گزینه‌های رنگی را حفظ کرد.

ipodnano5


نانو در سال 2010 با نسخه ششم آن که فقط یک صفحه نمایش در بدنه مربعی شکل بود، تغییرات اساسی در طراحی داشت. از یک صفحه نمایش چند لمسی به جای چرخ کلیک استفاده می کرد، و این نسخه ای است که مردم بند ساعت را به آن وصل می کردند و آن را چیزی شبیه به پیشروی اپل واچ می کرد.

بند ساعت آی پاد نانو نسل ششم


اپل در سال 2012 طراحی را با نسل هفتم آی‌پاد نانو تغییر داد و به شکل مستطیلی بازگشت اما نمایشگر چند لمسی را در جای خود باقی گذاشت. نانو این دوره شبیه به یک آی پاد لمسی کوچکتر به نظر می رسید که دارای دکمه Home و پشتیبانی از چندین برنامه بود. آی‌پاد نانو نسل هفتم در سال 2015 رنگ‌های جدیدی دریافت کرد و سپس در سال 2017 تولید آن متوقف شد.

رنگ های نانو آی پاد

iPod shuffle (2005)

اولین آی پاد شافل اپل در سال 2005 و قبل از نسل دوم آی پاد مینی معرفی شد و شباهت زیادی به کنترل از راه دور تلویزیون اپل داشت. این اولین آی پاد اپل بدون نمایشگر بود و چیزی جز یک پد کنترلی برای پایین نگه داشتن اندازه نداشت و به علاوه به عنوان یک درایو فلش دو برابر شد.

ipod shuffle سالگرد ویکی مدیا مشترک


آی پاد شافل نسل دوم در سال 2006 طراحی مجدد قابل توجهی داشت و اپل آن را به نصف اندازه اصلی کوچک کرد و یک گیره کمربند اضافه کرد. در آن زمان به‌عنوان کوچک‌ترین پخش‌کننده MP3 جهان تبلیغ می‌شد و حتی یک داک iPod shuffle کوچک برای شارژ آن از طریق جک هدفون وجود داشت. این محصول در رنگ نقره ای عرضه شد، اما اپل در نهایت با رنگ های دیگری مانند صورتی، آبی، سبز و نارنجی عرضه شد.

آی پاد شافل نسل دوم


آی‌پاد شافل در سال 2009 بازطراحی دیگری داشت و اپل یک ویژگی صوتی اضافه کرد که به آن اجازه می‌داد نام آهنگ‌ها و آلبوم‌ها را با صدای بلند با استفاده از تبدیل متن به گفتار بیان کند. این مدلی است که اپل کنترل‌های روی دستگاه را حذف کرد و به جای آن از هدفون با کنترل از راه دور متصل برای پخش استفاده کرد.

آی پاد شافل نسل سوم


در سال 2010، اپل با معرفی نسل چهارم iPod shuffle به این نتیجه رسید که هیچ کنترلی روی دستگاه ایده بدی نیست. نسل چهارم آخرین مدل آی‌پاد شافل بود که دارای رنگ‌های روشن، شاسی کوچک‌تر و بازگشت کنترل پد بود.

مجموعه آی‌پاد شافل 2015


iPod Shuffle هیچ به‌روزرسانی طراحی دیگری دریافت نکرد، اگرچه اپل رنگ‌های جدیدی را در سال 2015 معرفی کرد. در نهایت در سال 2017 تولید آن متوقف شد.

آی پاد تاچ (2007)

اولین آی‌پاد تاچ در سال 2007 در کنار آیفون عرضه شد و یک جایگزین مقرون‌به‌صرفه‌تر برای آیفون بود که قابلیت‌های سلولی نداشت. این گوشی بسیار شبیه به یک آیفون با صفحه نمایش 3.5 اینچی چند لمسی بود و با پشتیبانی از WiFi، ادغام سافاری و برنامه هایی مانند YouTube، Mail، Maps و Weather همراه بود.

آی پاد تاچ اورجینال


نسل دوم و سوم آی‌پاد تاچ طراحی مشابهی داشتند، اما زمانی که آیفون 4 در سال 2010 عرضه شد، اپل نیز آی‌پاد تاچ را دوباره طراحی کرد تا ظاهری مشابه داشته باشد. این شامل یک دوربین جلوی FaceTime، یک دوربین پشتی و پشتیبانی از iMessage بود، به علاوه در رنگ‌های سیاه یا سفید عرضه شد.

آی پاد تاچ 2011


اپل در سال 2012 دوباره آی پاد تاچ را دوباره طراحی کرد و مدل نسل پنجم نمایشگر بزرگتر و بدنه نازک تری داشت، به علاوه این اولین آی پاد لمسی بود که در رنگ های روشن عرضه شد. این گوشی در کنار آیفون 5 به عنوان یک کامپیوتر جیبی با تراشه A5 عرضه شد.

آی پاد تاچ 5 رنگ


بعد از نسل پنجم آی‌پاد تاچ، طراحی تغییری نکرد، اما اپل یک مدل نسل ششم را در سال 2017 و یک مدل نسل هفتم را در سال 2019 معرفی کرد که هر دو دارای تراشه‌های به‌روز شده بودند. پس از عرضه نسل هفتم آی‌پاد تاچ در سال 2019، این دستگاه به مدت سه سال بدون به‌روزرسانی باقی ماند تا اینکه در اوایل این هفته متوقف شد.

ویژگی پس زمینه iPod Touch 2

تعویض آی پاد

اپل گفت که تصمیم گرفته است خط تولید آی‌پاد را غروب کند زیرا قابلیت‌های آی‌پاد اکنون در همه دستگاه‌های اپل، از آیفون و آی‌پد گرفته تا مک، اپل تی‌وی، هوم پاد و اپل واچ تعبیه شده است.

ipod touch متوقف شد


تقریباً همه دستگاه‌های مدرن اپل از سرویس Apple Music که اپل در سال 2015 معرفی کرد پشتیبانی می‌کند و همچنین در وب، دستگاه‌های اندرویدی و موارد دیگر در دسترس است و آی‌پاد را اضافی می‌کند. اپل آی‌پاد تاچ را تا پایان عرضه می‌فروشد، اما در حال حاضر در ایالات متحده فروخته شده است.

ممکن است هنوز بتوانید یک iPod touch را از یک خرده‌فروش شخص ثالث پیدا کنید، اما مطمئن شوید که سریع عمل کنید زیرا به سرعت فروخته می‌شوند زیرا مردم قصد دارند یکی از آخرین آی‌پادهای موجود را تهیه کنند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا