بررسی تخصصی

تراشه Apple M3 Pro 25% پهنای باند حافظه کمتری نسبت به M1/M2 Pro دارد.

آخرین تراشه M3 Pro اپل در مک‌بوک پرو جدید 14 و 16 اینچی، 25 درصد پهنای باند حافظه کمتری نسبت به تراشه‌های M1 Pro و M2 Pro دارد که در مدل‌های مشابه دو نسل قبلی استفاده می‌شوند.

تراشه Apple M3 Pro 25% پهنای باند حافظه کمتری نسبت به M1/M2 Pro دارد.
بر اساس آخرین فناوری 3 نانومتری و دارای معماری گرافیکی کاملاً جدید، گفته می شود سری تراشه های M3 نشان دهنده سریع ترین و کم مصرف ترین تکامل سیلیکون اپل تا کنون است. به عنوان مثال، طبق گفته اپل، مک بوک پرو 14 و 16 اینچی با تراشه M3 Pro تا 40 درصد سریعتر از مدل 16 اینچی با M1 Pro است.

با این حال، با توجه به مشخصات سخت افزاری خود اپل، سیستم M3 Pro روی یک تراشه (SoC) دارای پهنای باند حافظه 150 گیگابایت بر ثانیه است، در مقایسه با 200 گیگابایت بر ثانیه در M1 Pro و M2 Pro قبلی. در مورد M3 Max، اپل می‌گوید که قابلیت «تا 400 گیگابایت بر ثانیه» را دارد، که به این واقعیت اشاره دارد که M3 Max کوچک‌تر با CPU 14 هسته‌ای و GPU 30 هسته‌ای تنها 300 گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه دارد. در حالی که M2 Max کوچک‌شده معادل با CPU 12 هسته‌ای و GPU 30 هسته‌ای دارای پهنای باند 400 گیگابایت بر ثانیه است، درست مانند پردازنده 12 هسته‌ای قدرتمندتر و تکرار GPU 38 هسته‌ای.

شایان ذکر است که اپل نسبت هسته تراشه سطح بالاتر M3 Pro را نیز نسبت به نسل قبلی خود تغییر داده است. M3 Pro با CPU 12 هسته ای دارای 6 هسته عملکرد (در مقابل 8 هسته عملکرد در M2 Pro 12 هسته ای) و 6 هسته بازده (در مقابل 4 هسته کارآمد در M2 Pro 12 هسته ای) است، در حالی که GPU دارای 18 هسته ( در مقابل 19 در تراشه معادل M2 Pro).

علاوه بر این، در حالی که موتور عصبی 16 هسته‌ای تراشه M3 دارای همان تعداد هسته‌ای است که اپل در تراشه 3 نانومتری A17 Pro که در ماه سپتامبر در سری آیفون 15 پرو معرفی شد، دارای تعداد هسته‌های مشابهی است، از نظر حداکثر، روی کاغذ نسبتا ضعیف‌تر است. توان عملیاتی قابل دستیابی که در تریلیون ها عملیات در ثانیه (TOPS) اندازه گیری می شود.

طبق گفته اپل، موتور عصبی M3 قادر به 18 TOPS است، در حالی که A17 Pro Neural Engine قادر به 35 TOPS است. گفتن قطعی سخت است، اما ممکن است آیفون 15 پرو برای ویژگی هایی مانند عکاسی محاسباتی و Face ID به یک موتور عصبی با عملکرد بالاتر نیاز داشته باشد، در حالی که M3 می تواند در زمینه های دیگر مانند یادگیری ماشین با استفاده از هسته های GPU اضافی خود را جبران کند.

روی هم رفته، در حال حاضر مشخص نیست که این تغییرات در دنیای واقعی چه تفاوتی در عملکرد M3 ایجاد می کند، وقتی که در مقابل تراشه های پیش ساز معادل اپل در سناریوهای مختلف استفاده قرار می گیرد، به خصوص با توجه به اینکه آخرین پردازنده ها شامل فناوری جدید تخصیص حافظه حافظه پنهان دینامیک هستند که تضمین می کند که تنها مقدار دقیق حافظه مورد نیاز برای هر کار استفاده می شود.

این ناشفاف بودن به ویژه از آنجایی که اپل تصمیم گرفت تراشه‌های جدید M3 Pro و M3 Max خود را با M1 Pro و M1 Max مقایسه کند، به جای نسخه‌های M2 معادل که در مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی در ژانویه معرفی شدند، صادق است. امیدواریم زمانی که اولین بنچمارک های شخص ثالث کامل در دسترس قرار گیرند، به مرور زمان بیشتر یاد خواهیم گرفت.

مدل‌های جدید مک‌بوک پرو اکنون برای سفارش در دسترس هستند، و از روز سه‌شنبه، ۷ نوامبر، به مشتریان می‌رسند و در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. برای اطلاع از جزئیات، حتماً پوشش اعلامیه MacBook Pro ما را بررسی کنید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا