بررسی تخصصی

فروش مک اپل در سه ماهه دوم سال 2022 در بحبوحه ادامه افت فروش رایانه های شخصی در سراسر جهان رشد کرد

بر اساس برآوردهای جدید حمل و نقل رایانه های شخصی که امروز توسط گارتنر به اشتراک گذاشته شده است، محموله های مک های اپل در سراسر جهان در سه ماهه دوم سال 2022 افزایش یافته است. اپل حدود 6.4 میلیون دستگاه مک در سه ماهه سال گذشته به فروش رساند که در مقایسه با 5.8 میلیون دستگاه در سه ماهه سال قبل، رشد 9.3 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

gartner 2Q22 global

تخمین های اولیه حمل و نقل جهانی فروشنده رایانه های شخصی Gartner برای سه ماهه دوم سال جاری (هزاران واحد)

اپل با 8.8 درصد سهم بازار همچنان در رتبه چهارم فروشندگان در طول سه ماهه قرار دارد. اپل به ترتیب با 17.9 میلیون، 13.5 میلیون و 13.3 میلیون محموله از لنوو، اچ پی و دل عقب ماند. ایسر و ایسوس به ترتیب با 5.1 میلیون و 4.7 میلیون رایانه شخصی پس از اپل قرار گرفتند.

با وجود محدودیت های شدید عرضه که باعث شد برخی از مدل های مک بوک پرو چندین هفته یا حتی ماه ها به تعویق بیفتند، محموله های مک افزایش یافت و اپل تنها فروشنده ای بود که شاهد رشد مثبت بود. همه فروشندگان رایانه های شخصی دیگر به دلیل مشکلات زنجیره تامین، در طول سه ماهه محموله های خود را کاهش دادند.

روند گارتنر 2Q22

روند سهم بازار اپل: 1Q06-2Q22 (Gartner)

به طور کلی، تخمین زده می شود که 72 میلیون رایانه شخصی در طول سه ماهه حمل و نقل شده است که در مقایسه با 82.4 میلیون در سه ماهه سال قبل، کاهش 12.6 درصدی را نشان می دهد. گارتنر می گوید که این شدیدترین کاهشی است که بازار جهانی رایانه های شخصی در 9 سال گذشته شاهد بوده است.

در ایالات متحده، اپل در سه ماهه دوم سال 2022 حدود 3.1 میلیون دستگاه مک فروخت که 19.5 درصد بیشتر از 2.6 میلیون دستگاه در سه ماهه اول سال 2021 بود. دل، اچ پی و لنوو با فروش 5.6 و 4.6 از اپل پیشی گرفتند. و به ترتیب 3.4 میلیون رایانه شخصی.

gartner 2Q22 us

برآوردهای اولیه حمل و نقل واحد فروشنده رایانه شخصی گارتنر در ایالات متحده برای سه ماهه دوم (هزاران واحد)

IDC امروز صبح تخمین های حمل و نقل خود را منتشر کرد و تصویری بدتر از فروش مک اپل در طول سه ماهه ارائه کرد. طبق گزارش IDC، اپل تنها 4.8 میلیون مک در سه ماهه دوم 2022 فروخته است که نسبت به سال گذشته 22.5 درصد کاهش داشته است. IDC بر این باور است که مجموع فروش رایانه های شخصی در طول سه ماهه 15.3 درصد کاهش یافته است.

داده های به اشتراک گذاشته شده توسط گارتنر و IDC تخمین زده می شود و لزوماً منعکس کننده فروش واقعی اپل نیست، و اعداد به مرور زمان کمی تغییر می کنند، به همین دلیل است که تخمین ها بسیار متفاوت هستند. زمانی که اپل نتایج درآمدهای سه ماهه را همراه با اطلاعات واقعی فروش مک ارائه می‌کرد، داده‌های تخمینی می‌توانست تأیید شود، اما اپل دیگر فروش واحدهای آیفون، آی‌پد و مک را اعلام نمی‌کند و این امر تعیین تعداد دقیق فروش را غیرممکن می‌کند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا