بررسی تخصصی

اپل تراشه‌های 3 نانومتری TSMC را برای آیفون 15 پرو و ​​M3 مک سفارش می‌دهد.

طبق گزارش‌ها، اپل تمام سفارش‌های موجود برای N3، نسل اول فرآیند 3 نانومتری TSMC را که احتمالاً در خط تولید آیفون 15 پرو آینده و همچنین مک‌بوک‌های جدید برنامه‌ریزی شده برای عرضه در نیمه دوم سال 2023 مورد استفاده قرار می‌گیرد، تضمین کرده است.

tsmc semiconductor chip inspection 678x452 - اپل تراشه‌های 3 نانومتری TSMC را برای آیفون 15 پرو و ​​M3 مک سفارش می‌دهد.
طبق یک paywalled دیجی تایمز طبق گزارش، اپل 100 درصد از عرضه اولیه N3 را تهیه کرده است که گفته می شود با وجود هزینه های بالاتر و کاهش نرخ بهره برداری از کارخانه ریخته گری در نیمه اول سال 2023، بازده بالایی دارد. تولید انبوه فرآیند 3 نانومتری TSMC در سال جاری آغاز شد. به گفته منابع این گزارش، اواخر دسامبر، و ریخته گری ظرفیت فرآیند را با سرعت تدریجی افزایش داده و تولید ماهانه آن به 45000 ویفر در ماه مارس می رسد.

انتظار می رود اپل امسال از فناوری 3 نانومتری TSMC برای تراشه A17 Bionic استفاده کند که احتمالاً مدل های iPhone 15 Pro و iPhone 15 Pro Max را تامین می کند. گفته می شود که فناوری 3 نانومتری نسبت به 4 نانومتر که برای ساخت تراشه A16 Bionic برای آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس استفاده شد، 35 درصد راندمان انرژی را بهبود می بخشد.

دو مدل آخر آیفون اولین گوشی‌های هوشمندی بودند که دارای تراشه‌های ساخته شده بر روی فرآیند 4 نانومتری بودند، و به نظر می‌رسد اپل دوباره تلاش می‌کند با مدل‌های مبتنی بر آخرین فناوری نیمه‌رساناهای پیشرفته اولین بازار باشد.

طبق گزارشی که در ژانویه منتشر شد، اپل قصد دارد در نیمه دوم سال 2023 یک مک بوک ایر جدید عرضه کند و ممکن است به تراشه 3 نانومتری مجهز شود. دیجی تایمز. با این حال، تحلیلگر صنعت نمایشگر راس یانگ در ماه دسامبر ادعا کرد که یک مک بوک ایر 15 اینچی در نیمه اول سال 2023 عرضه خواهد شد. دیجی تایمزبه نظر می رسد که چشم انداز دقیق است، پس شاید مک بوک ایرهای 13 و 15 اینچی با تراشه های M3 مبتنی بر فناوری 3 نانومتری در نیمه دوم سال 2023 عرضه شوند.

تخفیف های روز راه اندازی آیفون 14: تا 40 درصد تخفیف برای لوازم جانبی سازگار دریافت کنید و بهترین پیشنهادات اپراتور را مرور کنید
>

با نگاهی بیشتر به آینده، مینگ چی کو، تحلیلگر اپل معتقد است که مک بوک پروهای ۱۴ و ۱۶ اینچی که در سال ۲۰۲۴ عرضه می شوند، دارای تراشه های M3 Pro و ‌M3‌ Max هستند که بر اساس فرآیند ۳ نانومتری TSMC ساخته شده اند. به گفته کو، مدل‌های مک‌بوک پرو با تراشه‌های M3 Pro و M3 Max در نیمه اول سال 2024 به تولید انبوه می‌رسند.

فناوری 3 نانومتری در مقایسه با تراشه‌های فعلی تولید شده بر روی یک فرآیند 5 نانومتری، از جمله M2 Pro موجود در مک مینی پیشرفته فعلی اپل و M2 Pro و ‌M2‌ Max که در آخرین نسخه 14 و 14 آن استفاده شده‌اند، عملکرد بهتر و بازده انرژی بهتری ارائه می‌دهد. مدل های 16 اینچی مک بوک پرو.

بر اساس گزارش دیگری که در این هفته منتشر شد، TSMC در نیمه دوم سال جاری به سمت N3E – نسخه پیشرفته N3، فناوری نسل اول 3 نانومتری آن – به سمت تولید تجاری در نیمه دوم سال جاری حرکت خواهد کرد و اپل اولین مشتری خواهد بود که این فرآیند را اتخاذ می کند. از جانب دیجی تایمز. نیکی آسیا در سپتامبر گزارش داد که اپل می‌تواند N3E را برای دستگاه‌هایی که به زودی امسال عرضه می‌شوند استفاده کند، اما ما هیچ گزارش دیگری که این نقشه راه را تأیید کند ندیده‌ایم.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا