بررسی تخصصی

طبق گزارش‌ها اپل قصد دارد فناوری را به پشت تراشه A17 Bionic تغییر دهد تا هزینه‌های سال آینده را کاهش دهد.

شایعه جدید ادعا می کند تراشه A17 Bionic که در ابتدا در آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس در اواخر امسال استفاده شد، اساساً با نسخه ای از همان تراشه که قرار است در سال 2024 تولید شود، متفاوت است.

ویژگی A17 Dark
انتظار می‌رود A17 Bionic اولین تراشه اپل باشد که با فرآیند ساخت 3 نانومتری تولید می‌شود که منجر به بهبود عملکرد و کارایی عمده نسبت به تکنیک 5 نانومتری مورد استفاده برای تراشه‌های A14، A15 و A16 می‌شود. طبق گزارش ها، نسخه اولیه تراشه A17 Bionic با استفاده از فرآیند N3B TSMC ساخته خواهد شد، اما اپل در نظر دارد تا سال آینده A17 را به N3E تغییر دهد. گفته می شود این اقدام یک اقدام کاهش هزینه است که می تواند به قیمت کاهش کارایی تمام شود.

N3B گره اصلی 3 نانومتری TSMC است که با مشارکت اپل ایجاد شده است. از سوی دیگر، N3E گره ساده‌تر و در دسترس‌تری است که سایر مشتریان TSMC از آن استفاده می‌کنند. N3E دارای لایه های EUV کمتر و چگالی ترانزیستور کمتری نسبت به N3B است که منجر به معاوضه بازده می شود، اما این فرآیند می تواند عملکرد بهتری را ارائه دهد. N3B نیز برای مدتی طولانی تر از N3E آماده تولید انبوه بوده است، اما بازده بسیار کمتری دارد.

N3B به طور موثر به عنوان یک گره آزمایشی طراحی شده است و با فرآیندهای جانشین TSMC از جمله N3P، N3X و N3S سازگار نیست، به این معنی که اپل برای استفاده از پیشرفت‌های TSMC باید تراشه‌های آینده خود را دوباره طراحی کند. در ابتدا تصور می شد اپل قصد دارد از N3B برای تراشه A16 Bionic استفاده کند، اما به دلیل آماده نبودن به موقع، مجبور شد به N4 برگردد. ممکن است اپل از طراحی هسته N3B CPU و GPU استفاده کند که در اصل برای A16 Bionic برای تراشه های اولیه A17 طراحی شده بود، قبل از اینکه بعداً در سال 2024 به طرح های اصلی A17 با N3E روی آورد. این معماری احتمالاً از طریق TSMC تکرار خواهد شد. گره های جانشین تراشه هایی مانند “A18” و “A19”.

بعید به نظر می رسد که اپل در چرخه تولید آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس چنین تغییر شدیدی در A17 Bionic ایجاد کند، بنابراین نسخه N3E تراشه ممکن است برای آیفون 16 و آیفون استاندارد سال آینده عرضه شود. 16 مدل پلاس. تراشه A15 Bionic در آیفون 14 و آیفون 14 پلاس یک نوع بایند بالاتر با یک هسته پردازشگر گرافیکی اضافی نسبت به A15 مورد استفاده در آیفون 13 و آیفون 13 مینی است، بنابراین برخی از تفاوت‌های بین نسلی علیرغم اینکه ظاهراً دارای تراشه یکسان است، وجود ندارد. ناشنیده

این شایعه از یک کاربر Weibo می آید که ادعا می کند یک متخصص مدارهای مجتمع با 25 سال تجربه کار بر روی پردازنده های پنتیوم اینتل است. در اوایل سال جاری، آنها برای اولین بار ادعا کردند که درگاه USB-C آیفون 15 و آیفون 15 پرو و ​​کابل‌های شارژ همراه آن دارای یک تراشه احراز هویت لایتنینگ هستند که به طور بالقوه عملکرد آن‌ها را با لوازم جانبی تایید نشده اپل محدود می‌کند – شایعه‌ای که ادامه داد: توسط منابع معتبرتر تایید شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا