بررسی تخصصی

اپل نزدیک به 90 درصد از ظرفیت تولید 3 نانومتری TSMC را برای امسال رزرو می کند

طبق منابع صنعتی به نقل از منابع صنعتی، اپل امسال نزدیک به 90 درصد از ظرفیت پردازش 3 نانومتری نسل اول TSMC را برای آیفون‌ها، مک‌ها و آیپدهای آینده رزرو کرده است. دیجی تایمز، شتاب رشد قابل توجهی را در نیمه دوم سال 2023 برای ریخته گری تایوانی فراهم می کند.

ویژگی سیلیکونی سیب 3 نانومتری
انتظار می‌رود که مدل‌های آی‌فون 15 پرو آینده اپل دارای پردازنده A17 Bionic، اولین تراشه آیفون اپل مبتنی بر فرآیند 3 نانومتری نسل اول TSMC، که به نام N3B نیز شناخته می‌شود، داشته باشند. گفته می‌شود که فناوری 3 نانومتری در مقایسه با 4 نانومتری که برای ساخت تراشه A16 Bionic برای آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس استفاده شده بود، 35 درصد بهبود بهره‌وری انرژی و 15 درصد عملکرد سریع‌تر ارائه می‌کند.

انتظار می رود تراشه M3 اپل برای مک و آیپد نیز از فرآیند 3 نانومتری استفاده کند. انتظار می‌رود اولین دستگاه‌های M3 شامل مک‌بوک ایر 13 اینچی و آی‌مک 24 اینچی باشد که هر دو اواخر امسال عرضه می‌شوند. مدل‌های جدید آی‌پد پرو که سال آینده عرضه می‌شوند احتمالاً از تراشه‌های M3 بهره می‌برند، در حالی که مینگ چی کو، تحلیلگر اپل معتقد است که مدل‌های جدید مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی که در سال ۲۰۲۴ عرضه می‌شوند، دارای تراشه‌های M3 Pro و M3 Max خواهند بود.

طبق گزارش برنامه‌نویس اپ استور که توسط بلومبرگمارک گورمن، اپل در حال حاضر در حال آزمایش تراشه جدیدی با پردازنده 12 هسته ای، پردازنده گرافیکی 18 هسته ای و حافظه 36 گیگابایتی است که می تواند سطح پایه M3 Pro برای نسل بعدی 14 و 16 اینچی باشد. مدل های مک بوک پرو سال آینده عرضه می شوند.

مطابق با اطلاعاتتراشه‌های سیلیکونی آینده اپل که بر روی فرآیند 3 نانومتری ساخته شده‌اند، دارای حداکثر چهار دای هستند که تا 40 هسته محاسباتی را پشتیبانی می‌کنند. تراشه M2 دارای CPU 10 هسته ای و M2 Pro و Max دارای پردازنده های 12 هسته ای هستند، بنابراین 3nm می تواند عملکرد چند هسته ای را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. حداقل، 3 نانومتر باید بزرگترین جهش عملکرد و کارایی تراشه های اپل را از سال 2020 ارائه دهد.

TSMC همچنین در حال کار بر روی یک فرآیند 3 نانومتری پیشرفته به نام N3E است. دستگاه‌های اپل در نهایت به نسل N3E مهاجرت خواهند کرد، که انتظار می‌رود در نیمه دوم سال 2023 وارد تولید تجاری شود، اما طبق گفته‌ها، محموله‌های واقعی تا سال 2024 افزایش نخواهد یافت. دیجی تایمز.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا