بررسی تخصصی

لایحه حق تعمیر با حمایت اپل در کالیفرنیا به تصویب رسید

کالیفرنیا این هفته به طور رسمی حق جدیدی را برای تعمیرات قانونی تصویب کرد، با فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، این هفته SB 244 را به قانون امضا کرد.

لایحه حق تعمیر با حمایت اپل در کالیفرنیا به تصویب رسید
قانون حق تعمیر، شرکت ها را ملزم می کند که ابزارهایی را برای تشخیص و تعمیر لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی در اختیار مشتریان قرار دهند. اپل در ماه اوت نامه ای ارسال کرد و از کالیفرنیا خواست تا این لایحه را تصویب کند، علیرغم اینکه اپل علیه سایر قوانین حق تعمیر لابی کرده است.

اپل قبلاً یک برنامه Self Service Repair را برای iPhone و Mac راه‌اندازی کرده است، با برنامه تعمیر کیت‌های تعمیر، دفترچه راهنمای تعمیر و قطعاتی برای تعمیر به مشتریان ارائه می‌دهد. اپل همچنین برنامه های تعمیراتی برای تعمیرگاه های مستقل دارد، مانند گزینه Apple Authorized Service Provider و برنامه Independent Repair Provider.

قانون کالیفرنیا مراکز خدمات و تعمیراتی را که ارائه‌دهندگان تعمیر مجاز نیستند ملزم می‌کند تا فاش کنند که آیا از قطعات جایگزینی استفاده می‌کنند که سازنده دستگاه نیستند یا خیر، که این امر باعث می‌شود فروشگاه‌های تعمیرات اپل از قطعات غیر اپل استفاده نکنند بدون اینکه این موضوع به صراحت مشخص شود. از آنجایی که قطعات تعمیر قانونی باید از اپل باشد، قانون تعمیر در کالیفرنیا به نفع اپل است.

همچنین سازندگان ملزم نیستند ابزارها، قطعات و مستنداتی را برای هر مؤلفه‌ای که اقدامات امنیتی ضد سرقت را غیرفعال می‌کند یا نادیده می‌گیرد، که شامل ویژگی‌های اپل مانند Face ID است، در دسترس قرار دهند.

تعمیرگاه های مستقل در گذشته شکایت کرده اند که اپل آنها را مجبور به امضای قراردادهای تهاجمی می کند و کیت هایی که اپل برای تعمیر سلف سرویس می فروشد بسیار مقرون به صرفه تر از دریافت تعمیر مستقیم از اپل نیستند، اما قانون کالیفرنیا تضمین می کند که مشتریان این کار را انجام دهند. گزینه هایی غیر از فروشگاه اپل.

SB 244 ایجاب می‌کند که اپل و سایر شرکت‌ها قطعات، دفترچه‌های راهنمای تعمیر و سایر اطلاعات تعمیر را ارائه دهند تا هفت سال پس از فروش هر محصولی که قیمت آن بیش از 99.99 دلار است، در دسترس باشد. برای محصولات فروخته شده پس از 1 ژوئیه 2021 اعمال می شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا