بررسی تخصصی

اپیک گیمز برنده شکایت ضد تراست علیه فروشگاه گوگل پلی شد

اپیک گیمز پس از آن که هیئت منصفه 9 نفره این پرونده به اتفاق آرا موافقت کردند که غول فناوری از قدرت خود با اجرای انحصار فروشگاه اپلیکیشن و دریافت هزینه‌های بی‌رویه از توسعه‌دهندگان، از قدرت خود سوء استفاده کرده است، اپیک گیمز برنده شد.

فورتنایت موبایل 100 میلیون قهرمان
رای متفق القول پس از سه ساعت بحث و بررسی و پس از یک آزمایش چهار هفته ای در مورد فروشگاه Play گوگل صادر شد. یکی از اتهامات Epic این بود که گوگل به طور غیرقانونی سرویس‌های پرداخت Play Billing و Play Billing خود را به یکدیگر متصل کرده است و توسعه‌دهندگان مجبور به استفاده از هر دو برای گنجاندن برنامه‌های خود در فروشگاه هستند.

گوگل از 15% تا 30% کمیسیون برای تراکنش‌های انجام‌شده در اپلیکیشن‌ها دریافت می‌کند، مشابه آنچه اپل کارمزد App Store خود را دریافت می‌کند.

هیئت منصفه همچنین موافقت کرد که قرارداد توزیع گوگل با توسعه دهندگان ضدرقابتی است و Epic به طور ناعادلانه ای توسط رفتار این شرکت با تحمیل سیستم صورتحساب خود به توسعه دهندگان خفه شده است. این محاکمه توسط Epic علیه گوگل در سال 2020 به دلیل حذف فورتنایت از فروشگاه Google Play انجام شد، پس از اینکه Epic به بازیکنان اجازه داد تا سیستم خرید درون برنامه ای گوگل را دور بزنند.

دلیل این پرونده هیئت منصفه فاش نشد، اما در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود، تیم سوئینی، مدیرعامل اپیک گیمز گفت: این حکم «ثابت می‌کند که شیوه‌های فروشگاه اپلیکیشن گوگل غیرقانونی است و آنها از انحصار خود برای استخراج هزینه‌های گزاف، سرکوب رقابت و کاهش نوآوری سوء استفاده می‌کنند. “

سوینی اضافه کرد که هیئت منصفه شواهدی را دیده است که نشان می‌دهد گوگل حاضر است میلیاردها دلار برای خفه کردن فروشگاه‌های اپلیکیشن جایگزین با پرداخت پول به توسعه‌دهندگان برای کنار گذاشتن تلاش‌های فروشگاهی و برنامه‌های توزیع مستقیم خود و ارائه توافق‌های بسیار سودآور با تولیدکنندگان دستگاه در ازای حذف رقابت پرداخت کند. فروشگاه های اپلیکیشن.”

گوگل اعلام کرد که درخواست تجدید نظر خواهد کرد. ویلسون وایت، معاون امور دولتی و سیاست عمومی در گوگل گفت: ما به دفاع از مدل کسب و کار اندروید ادامه خواهیم داد و عمیقاً به کاربران، شرکا و اکوسیستم گسترده اندروید خود متعهد خواهیم بود.

این حکم می‌تواند پیامدهای عمیقی بر مقررات فروشگاه‌های اپلیکیشن دیجیتال، به‌ویژه در اپ استور اپل داشته باشد. اپل در سال 2021 پرونده مشابهی را علیه Epic برنده شد. به جای هیئت منصفه ای متشکل از مصرف کنندگان، این حکم توسط یک قاضی صادر شد.

Epic از دادگاه عالی ایالات متحده خواسته است تا ادعاهای کلیدی پرونده اپل را احیا کند و اپل در حال مبارزه با بخشی از حکم Epic در رابطه با قانون “ضد فرمان” اپل است که توسعه دهندگان بسیاری از برنامه های iOS را از هدایت کاربران به روش های خرید در دسترس خارج می کند. از اپ استور، دور زدن کاهش درآمد اپل.

دادگاه عالی در ماه‌های آینده تصمیم خواهد گرفت که آیا به یکی از یا هر دو درخواست تجدیدنظر اپیک و اپل رسیدگی خواهد کرد، اما اگر به هر یک از دادخواست‌ها رسیدگی نکند، احکام قبلی پابرجا خواهند ماند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا