بررسی تخصصی

شایعات طراحی بدون دکمه آیفون 15 پرو: هر آنچه می دانیم

بر اساس گزارش‌های تایید شده متعدد، مدل‌های آیفون 15 پرو به لطف موتورهای Taptic اضافی، از «طراحی بدون دکمه» بهره می‌برند، بنابراین تا کنون در مورد این تغییر چه می‌دانیم؟

ویژگی آبی آیفون 15 پرو
مینگ چی کو، تحلیلگر اپل، اولین بار گزارش داد که دکمه‌های تنظیم صدا و پاور در دو مدل رده بالای آیفون امسال، از طراحی حالت جامد، شبیه به دکمه هوم آیفون 7 استفاده می‌کنند و جایگزین طراحی دکمه‌های مکانیکی می‌شوند که از نظر فیزیکی ضعیف می‌شود. اپل از روش مشابهی برای ترک‌پدهای مک خود استفاده می‌کند که حرکت فیزیکی ندارند و به سادگی احساس فشار را با لرزش‌های کوچک تقلید می‌کنند.

ظاهراً آیفون‌های جدید دارای موتورهای Taptic اضافی در سمت چپ و راست داخلی خواهند بود تا بازخورد فیزیکی را به کاربران ارائه دهند و به نظر برسد که دکمه‌های واقعی را فشار می‌دهند. این تغییر به این معنی است که تعداد موتورهای Taptic در هر آیفون از یک به سه افزایش می یابد.

بارکلیز متعاقباً گزارش Kuo را تأیید کرد و گفت که تأمین‌کننده اپل Cirrus Logic ممکن است به مدل‌های آیفون 15 پرو در سال 2023 اشاره کرده باشد – چیزی که کو بعداً با ذکر مشخصی از Cirrus Logic از سفارش‌های اپل برای ارائه این ویژگی در سال جاری اشاره کرد. تحلیلگر جف پو به طور مشابه گفته است که مدل‌های آیفون 15 پرو دارای دکمه‌های صدا و پاور حالت جامد با بازخورد لمسی به لطف دو موتور Taptic اضافی خواهند بود، به این معنی که به نظر می‌رسد اجماع فزاینده‌ای بین تحلیلگران درباره این تغییر وجود دارد.

تاپتیک موتور آیفون 6 اسموتور Taptic در آیفون 6S – اولین مدل آیفونی که دارای این مولفه است.

چندین سال پیش شایعه شده بود که اپل قصد دارد اپل واچ را به دکمه های حالت جامد تبدیل کند، اما تغییر هرگز انجام نشد. در آن زمان گفته می شد که دکمه های حالت جامد مقاومت در برابر آب را بهبود می بخشد و فضای داخلی کمتری را اشغال می کند، اما مشخص نیست که آیا این امر برای آیفون نیز صادق است زیرا فضای کافی برای دو موتور Taptic دیگر مورد نیاز است.

هنوز مشخص نیست که دکمه‌های لمسی جدید چگونه از طریق کیس‌ها کار می‌کنند، به خصوص اگر نیاز به تماس مستقیم با لمس داشته باشند. به همین ترتیب، در شرایطی که آیفون ممکن است آنطور که انتظار می رود کار نکند، باید راه حل هایی برای تطبیق بازیابی دستگاه وجود داشته باشد.

شایعات آیفون از سال 2021 نشان می‌دهند که اپل می‌تواند به دکمه‌های گرد صدا مانند مدل‌های iPhone 4، 4S، 5 و 5S برگردد، بنابراین محتمل به نظر می‌رسد که چنین تغییری در نهایت امسال با تغییر به حالت جامد رخ دهد. دکمه های حالت دکمه‌های گرد نه تنها سطح بزرگ‌تری برای تماس لمسی مورد نیاز برای دکمه‌های لمسی خواهند داشت، بلکه به‌طور قابل‌توجهی با هر مدل آیفون در سال‌های اخیر متفاوت خواهند بود تا آشکارا وجود ویژگی جدید را نشان دهد. شماتیک های فاش شده آیفون 15 پرو به وضوح نشان نمی دهد که آیا دستگاه دارای دکمه های حجمی گرد یا بلند است.

سال گذشته، اپل تاکید کرد که فعال کردن ویژگی “هپتیک صفحه کلید” در iOS 16 می تواند در صورت فعال شدن، عمر باتری را کاهش دهد و این ویژگی به طور پیش فرض خاموش است. واضح است که هر ویژگی سخت افزاری یا نرم افزاری در آیفون عمر باتری را مصرف می کند، اما این واقعیت که اپل احساس می کند ارزش آن را دارد که به صراحت برای بازخورد لمسی صفحه کلید ذکر شود، ممکن است نشان دهنده این باشد که قدرت اضافی که Taptic Engine استفاده می کند نسبتاً قابل توجه است. به این ترتیب، تاثیر عمر باتری برای تامین انرژی دو موتور Taptic اضافی و صدها استفاده روزانه اضافی در iPhone 15 Pro یک سوال باز باقی مانده است.

انتظار می‌رود آیفون 15 و آیفون 15 پلاس دکمه‌های سنتی صدا و پاور قابل کلیک را حفظ کنند، بنابراین به نظر می‌رسد اپل باید نوعی بهبود معنادار یا عملکرد جدید را برای فروش موفقیت‌آمیز مشتریان به طراحی بدون دکمه ارائه دهد. همچنین شایعه شده است که مدل‌های آیفون 15 پرو دارای قاب تیتانیومی، درگاه USB-C، سنسورهای تصویر جدید سونی، فناوری دوربین تله‌فوتو پریسکوپ، حافظه 8 گیگابایتی، تراشه 3 نانومتری A17 Bionic و غیره هستند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا