بررسی تخصصی

آیفون 16 دارای اولین تراشه سری A است که به طور خاص برای مدل های استاندارد طراحی شده است

بر اساس شایعه ای که اکنون توسط یک منبع موثق مشخص شده است، تراشه A17 طراحی شده برای آیفون 16 و آیفون 16 پلاس با استفاده از فرآیند ساخت اساسا متفاوت با A17 Pro در آیفون 15 پرو ساخته می شود تا هزینه ها را کاهش دهد.

ویژگی A17 Dark
یکی از کاربران Weibo که ادعا می کند متخصص مدارهای مجتمع با ۲۵ سال تجربه کار بر روی پردازنده های پنتیوم اینتل است، اولین بار در ماه ژوئن این شایعه را منتشر کرد. اکنون، همین منبع، برنامه ظاهری اپل برای تراشه آیفون های استاندارد خود در سال 2024 را روشن کرده است.

تراشه A17 Pro آیفون 15 پرو با استفاده از فرآیند N3B TSMC ساخته شده است، اما طبق گزارش‌ها، اپل قصد دارد برای تراشه استاندارد A17 سال آینده که برای آیفون 16 و آیفون 16 پلاس طراحی شده است، به فرآیند ارزان‌تر N3E روی بیاورد. این اولین باری است که اپل تراشه ای را به طور خاص برای مدل های استاندارد آیفون خود طراحی می کند. در سال‌های گذشته، اپل به سادگی تراشه‌های یکسانی را به کل خط تولید آیفون داد و سپس آن‌ها را به مدت یک سال بین مدل‌های استاندارد و پرو که با آیفون 14 2022 شروع می‌شود، متحول کرد.

تراشه A15 Bionic در آیفون 14 و آیفون 14 پلاس یک نوع بایند بالاتر با یک هسته پردازشگر گرافیکی اضافی نسبت به A15 مورد استفاده در آیفون 13 و آیفون 13 مینی است، بنابراین برخی از تراشه‌های بین نسلی علیرغم تفاوت‌های یکسانی ندارند. ناشناخته است، اما این عملاً حفظ همان نام روی یک تراشه اساساً متفاوت است.

N3B گره اصلی 3 نانومتری TSMC است که با مشارکت اپل ایجاد شده است. از سوی دیگر، N3E گره ساده‌تر و ارزان‌تری است که اکثر مشتریان TSMC از آن استفاده می‌کنند. N3E دارای لایه های EUV کمتر و چگالی ترانزیستور کمتری نسبت به N3B است که در نتیجه کارایی کمتری دارد. N3B نیز برای مدت طولانی تری نسبت به N3E آماده تولید انبوه بوده است، اما بازده بسیار کمتری دارد. N3B به طور موثر به عنوان یک گره آزمایشی طراحی شده است و با فرآیندهای جانشین TSMC از جمله N3P، N3X و N3S سازگار نیست، به این معنی که اپل باید تراشه های آینده خود را برای استفاده از نوآوری های TSMC دوباره طراحی کند.

در ابتدا تصور می شد اپل قصد دارد از N3B برای تراشه A16 Bionic استفاده کند، اما مجبور شد به N4 برگردد زیرا به موقع آماده نشده بود. احتمالاً اپل از طراحی N3B CPU و هسته گرافیکی استفاده می‌کند که در اصل برای A16 Bionic در A17 Pro طراحی شده بود، قبل از اینکه در سال 2024 به طرح‌های اصلی A17 با N3E روی آورد. این معماری احتمالاً از طریق جانشین TSMC تکرار خواهد شد. گره هایی برای تراشه هایی مانند “A18” و “A19.”

کاربر Weibo اولین بار گفت که مدل‌های استاندارد آیفون 14 تراشه A15 Bionic را حفظ می‌کنند، و A16 منحصر به مدل‌های iPhone 14 Pro است – شایعه‌ای که به طور گسترده تأیید شد و حقیقت داشت. در اوایل ماه جاری، جف پو، تحلیلگر Haitong International Securities شایعه ساخت تراشه A17 سال 2024 با N3E را تأیید کرد و افزود که آیفون 16 و آیفون 16 پلاس نیز دارای 8 گیگابایت حافظه خواهند بود که در مقایسه با 6 گیگابایت در آیفون 15 و 15 پلاس، افزایش یافته است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا