بررسی تخصصی

جدیدترین تراشه‌های آیفون برای مدل‌های حرفه‌ای آیفون 15 و فراتر از آن منحصر به فرد باقی می‌مانند

طبق گزارش جدید تحلیلگر مینگ چی کو، انتظار می‌رود اپل آخرین پردازنده A16 خود را منحصراً برای مدل‌های Pro در سری آیفون 14 بسازد و این استراتژی متنوع‌سازی قرار است به یک روند سالانه در سری‌های آینده آیفون تبدیل شود.

ویژگی لاین آپ آیفون 14 پرو بنفش
اوایل سال جاری، کو گفت که تنها مدل‌های آیفون ۱۴ پرو دارای تراشه A16 هستند و مدل‌های استاندارد آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ مکس همچنان به تراشه A15 مجهز می‌شوند.

این پیش بینی به دو دلیل جالب بود. اول اینکه اپل همیشه از تراشه یکسانی در مدل‌های آیفون در همان سری استفاده کرده است. دوم، آخرین باری که اپل دوباره از پردازنده نسل قبلی در آیفون جدید استفاده کرد، آیفون اصلی و آیفون 3G بود که هر دو از تراشه‌های ARM 11 با فرکانس 412 مگاهرتز استفاده کردند.

علیرغم فقدان سابقه اخیر، ارتباط خوبی دارد بلومبرگ مارک گورمن، روزنامه‌نگار، بعداً با انتظارات کو موافقت کرد و گفت که «فراتر از تلاش برای متمایز کردن Pro»، کمبود مداوم تراشه ممکن است به تصمیم اپل برای محدود کردن تراشه آینده‌اش به مدل‌های iPhone 14 Pro کمک کرده باشد.

با این حال، کو اکنون ادعا می‌کند کمبود تراشه کمتر عاملی است که تفکر اپل را هدایت می‌کند و برنامه ساخت تراشه‌های جدیدتر و سریع‌تر منحصر به مدل‌های Pro iPhone بخشی از یک استراتژی متنوع‌سازی طولانی‌مدت است که برای سری آیفون 15 سال آینده اعمال خواهد شد. آیفون های آینده بعد از 2023

Kuo در وبلاگ Medium خود بار دیگر ادعا کرد که آخرین تراشه A16 منحصر به مدل‌های iPhone 14 Pro خواهد بود و «به طور قابل‌توجهی نسبت حمل و نقل مدل‌های جدید آیفون‌های رده بالا در 2H22 را به 55 تا 60 درصد (در مقابل 40 تا 50 درصد) افزایش می‌دهد. در گذشته)” با تامین کنندگان قطعات رده بالای دوربین عقب نیز سود می برد. در راستای این استراتژی:

جدیدترین تراشه پردازنده در آینده منحصر به مدل‌های رده بالای آیفون خواهد بود، بنابراین نسبت حمل و نقل بالای مدل‌های رده بالای آیفون معمول خواهد بود و به نفع تامین‌کنندگان قطعات دوربین رده بالا خواهد بود.

همانطور که توضیح داده شد، این با استراتژی دیرینه اپل برای تجهیز تمام آیفون های پرچمدار به یک تراشه متفاوت است. به عنوان مثال، آیفون 13 مینی، آیفون 13، آیفون 13 پرو و ​​آیفون 13 پرو مکس همگی به تراشه A15 یکسان مجهز هستند. اما به گفته Kuo، یک نقطه فروش منحصر به فرد کلیدی دیگر برای مدل های آیفون رده بالاتر خود به اپل ارائه می دهد و می تواند فروش را تا 20 درصد افزایش دهد.

ویژگی انحصاری iPhone 14 Pro Purple Front and Back MacRumors


در مورد سری آیفون 15 سال آینده، این استراتژی همچنین وضوح بیشتری را به نحوه تمایز مدل‌های مختلف می‌افزاید. انتظار می‌رود اپل به ارائه چهار مدل ادامه دهد: آیفون 15 6.1 اینچی، آیفون 15 پرو 6.1 اینچی، آیفون 15 مکس 6.7 اینچی و آیفون 15 پرو مکس 6.7 اینچی و قرص بریدگی دوربین‌های جلو که انتظار می‌رود امسال تنها در مدل‌های آیفون 14 پرو عرضه شود، به کل سری آیفون 15 گسترش خواهد یافت.

علاوه بر این، مدل‌های آیفون 15 پرو به طور انحصاری دارای تراشه «A17» هستند که احتمالاً بر روی گره 3 نانومتری نسل بعدی TSMC ساخته شده است. انتظار می رود این فناوری تراشه 3 نانومتری عملکرد پردازش را 10 تا 15 درصد افزایش دهد و در عین حال مصرف انرژی را تا 30 درصد کاهش دهد. بنابراین، مدل‌های استاندارد آیفون 15 احتمالاً تراشه A16 را که انتظار می‌رود به طور انحصاری در مدل‌های آیفون 14 پرو امسال ارائه شود، حفظ خواهند کرد.

اگر تحلیل کو درست باشد، انتظار داشته باشید که استراتژی تراشه نوپای اپل در بسیاری از چرخه‌های سالانه آیفون در آینده منعکس شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا