بررسی تخصصی

مک‌بوک پرو 13 اینچی M2 با 256 گیگابایت SSD در تست‌های سرعت واقعی کندتر از M1 مشابه به نظر می‌رسد.

تست بنچمارک نشان داده است که نوع 256 گیگابایتی مک بوک پرو 13 اینچی با تراشه M2 عملکرد SSD کندتری نسبت به مشابه M1 خود ارائه می دهد، و اکنون تست استرس در دنیای واقعی توسط YouTuber Max Yuryev از Max Tech نشان می دهد که SSD 256 گیگابایتی در 13-13 مک بوک پرو اینچی نیز در استفاده روزمره ضعیف عمل می کند.

مک‌بوک پرو M2 با 256 گیگابایت SSD و 8 گیگابایت رم در آزمایش‌های متعدد استفاده از جمله Photoshop، Lightroom، Final Cut Pro، چند وظیفه‌ای و انتقال فایل، کندتر از M1‌ MacBook Pro با 256 گیگابایت SSD و 8 گیگابایت رم بود. در تست رم چندوظیفه‌ای، M1 به‌طور مداوم با باز بودن چندین برنامه، محتوا را سریع‌تر بارگیری می‌کند و در آزمایش صادرات 50 تصویر در لایت روم با باز بودن برنامه‌ها، M1 دوباره سریع‌تر بود. این دستگاه توانست 50 تصویر را در 3 دقیقه و 36 ثانیه صادر کند، در حالی که M2 4 دقیقه و 12 ثانیه طول کشید.

در این آزمایش‌ها، حافظه داخلی 8 گیگابایتی مک‌بوک پرو توسط فرآیندهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دستگاه از SSD برای حافظه مجازی استفاده می‌کند. تعویض حافظه مجازی به طور کلی عملکرد سیستم را کندتر می کند.

این نتایج در تمام تست‌های استرس عملکرد انجام شده توسط Max Tech یکسان بود و تست‌های معیاری که توسط Max Tech در روز شنبه انجام شد، همین اختلاف را نشان داد. به نظر می رسد سرعت خواندن مک بوک پرو M2 حدود 50 درصد کندتر است، در حالی که سرعت نوشتن حدود 30 درصد کندتر به نظر می رسد.

  • مک بوک پرو 13 اینچی (‌M1‌/256 گیگابایت) سرعت خواندن: 2900
  • مک بوک پرو 13 اینچی (‌M2‌/256 گیگابایت) سرعت خواندن: 1446
  • مک بوک پرو 13 اینچی (‌M1‌/256 گیگابایت) سرعت نوشتن: 2215
  • مک بوک پرو 13 اینچی (‌M2‌/256 گیگابایت) سرعت نوشتن: 1463

Max Tech این تفاوت عملکرد را به انتخاب اپل برای ذخیره سازی فلش NAND نسبت می دهد. در مک بوک پرو M2، یک تراشه ذخیره سازی فلش NAND با ظرفیت 256 گیگابایت وجود دارد، در حالی که مک بوک پرو M1 دارای دو تراشه NAND است که احتمالاً هر کدام 128 گیگابایت هستند. تراشه‌های چندگانه NAND به طور موازی به سرعت‌های سریع‌تر اجازه می‌دهند، که می‌تواند عملکرد به‌ظاهر ناامیدکننده M2 را نشان دهد.

به نظر می رسد عملکرد کندتر SSD به نسخه 256 گیگابایتی مک بوک پرو 13 اینچی محدود می شود، زیرا دستگاه های با ظرفیت بالاتر این مشکل را نشان نداده اند. خریداران بالقوه MacBook Pro باید از این مشکل عملکرد آگاه باشند زیرا می تواند بر انتخاب خرید تأثیر بگذارد.

مشخص نیست که چرا اپل یک چیپ NAND متفاوت را در مک‌بوک پرو M2 انتخاب کرده است، و برای تعیین اینکه دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد، آزمایش‌های بیشتری لازم است. اپل هنوز به درخواست‌های ما برای اظهار نظر پاسخ نداده است، اما اگر پاسخی شنیدیم، این مقاله را به‌روزرسانی خواهیم کرد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا