بررسی تخصصی

هر آنچه باید درباره برنامه تعمیر سلف سرویس اپل برای آیفون بدانید

اپل در اواخر آوریل یک برنامه Self Service Repair را برای آیفون راه‌اندازی کرد که به صاحبان دستگاه‌های اپل اجازه می‌دهد تا تعمیرات خود را در خانه‌های خود با استفاده از قطعات اپل، کتابچه راهنمای تعمیر و ابزار انجام دهند.

متن تعمیر سلف سرویس اپل
در این راهنما، همه چیزهایی را که باید در مورد برنامه Self Repair بدانید، از جمله اینکه آیا ارزش استفاده از آن را نسبت به گزینه‌های تعمیر جایگزین دارد توضیح می‌دهیم.

دستگاه هایی که می توانند خود تعمیر شوند

در حال حاضر، برنامه Self Service Repair جدیدترین آیفون‌های اپل، مدل‌های آیفون 12، مدل‌های آیفون 13 و آیفون SE 2022 را پوشش می‌دهد. لیست کامل دستگاه های تحت پوشش در زیر آمده است:

شروع تعمیر

اولین قدم برای شروع تعمیر این است که دفترچه راهنمای تعمیر دستگاهی را که می خواهید تعمیر کنید بررسی کنید تا ایده ای در مورد آن داشته باشید. برای دریافت کد راهنمای تعمیر که در داخل آن است، باید آن را مرور کنید، که مرحله بعدی فرآیند تعمیر است.

فروشگاه خود تعمیر سیب


پس از بررسی دفترچه راهنما، می‌توانید به فروشگاه تعمیرات سلف سرویس مراجعه کنید تا دستگاهی را که می‌خواهید تعمیر کنید و قطعه‌ای که نیاز به تعمیر دارد، وارد کنید. اپل قطعات و ابزارهایی را که برای تعمیر نیاز دارید به همراه اطلاعات قیمت به شما نشان می دهد.

می توانید اجزای مورد نیاز خود را به سبد خرید در وب سایت اضافه کنید و بررسی کنید تا مستقیماً برای شما ارسال شود. توجه داشته باشید که تقریباً تمام تعمیرات به ابزارهای تخصصی نیاز دارد که می توانید آن را به صورت جداگانه خریداری کنید یا از اپل در یک جعبه ابزار با قیمت 49 دلار اجاره کنید.

توجه داشته باشید که فروشگاه تعمیر توسط اپل اداره نمی شود و در عوض توسط یک ارائه دهنده شخص ثالث، SPOT اداره می شود.

دسترسی به کتابچه راهنمای تعمیرات

برای دسترسی به دفترچه راهنمای تعمیر، فقط باید به وب سایت تعمیرات سلف سرویس اپل مراجعه کنید. از آنجا، روی پیوند “Apple Repair Manuals” در زیر “Support” کلیک کنید. همچنین می‌توانید روی زیر کلیک کنید تا مستقیماً به کتابچه راهنمای مورد نظر خود بروید. توجه داشته باشید که تمامی لینک ها بصورت PDF در سایت اپل هستند.

هر دفترچه راهنمای تعمیر نحوه عملکرد فرآیند تعمیر را توضیح می‌دهد و قطعاتی را که برای خرید در دسترس هستند توضیح می‌دهد. دفترچه راهنمای تعمیر شامل جزئیاتی در مورد نحوه تنظیم برای تعمیر، مراحل مورد نیاز، و اقداماتی که در صورت بروز مشکل باید انجام شود، می باشد.

قطعات قابل تعمیر

دفترچه‌های راهنما، ابزار و اجزای اپل برای تعمیرات زیر برای هر آیفون موجود است:

 • باتری
 • اسپیکر پایین
 • دوربین
 • نمایش دادن
 • سینی سیم کارت
 • موتور تاپتیک

اگر یکی دیگر از اجزای آیفون خراب باشد، نمی‌توان آن را خود تعمیر کرد و باید به فروشگاه اپل، ارائه‌دهنده خدمات مجاز اپل یا یک تعمیرگاه مستقل منتقل شود.

تقریباً تمامی تعمیرات نیازمند ابزارهای تخصصی طراحی شده توسط اپل است و می توان آنها را از طریق اجاره یکی از کیت های تعمیرات اپل تهیه کرد. اجاره کیت های تعمیر 49 دلار است، اما برای اطمینان از بازگرداندن کیت تعمیر باید 1200 دلار سپرده بگذارید.

کیت تعمیر سلف سرویس آیفون


هفت روز با کیت تعمیر وقت دارید و بعد از آن باید از طریق یو پی اس به اپل برگردانده شود. هنگامی که یک کیت ابزار برای اولین بار اجاره می شود، اپل هزینه مجوزی را دریافت می کند که پس از بازگرداندن کیت ناپدید می شود. اپل می گوید که کاربران برای هر ابزار گم یا آسیب دیده هزینه دریافت می کنند.

تعمیر سلف سرویس آیفون 5


کیت تعمیر که شامل تقریباً تمام ابزارهای مورد نیاز شما می‌شود، راحت به نظر می‌رسد، اما در دو قسمت سنگین و غیرقابل استفاده است. وزن قسمت اول کیت 43 پوند و وزن قسمت دوم کیت 36 پوند است که در مجموع 79 پوند وزن دارد. این کیت ها آنقدر سنگین هستند که اپل نکاتی را برای بلند کردن آنها در وب سایت تعمیر ارائه می دهد:

 • قبل از بلند کردن فکر کنید اگر شیء خیلی حجیم است، از آن کمک بگیرید!
 • آسانسور را برنامه ریزی کنید بدانید به کجا می روید و مسیر روشنی داشته باشید.
 • کیف کوچکتر را روی کیف بزرگتر قرار دهید، دسته را دراز کنید و در مقابل حمل دو قاب، رول کنید.
 • باری را که بین هر دو دست حمل می کنید متعادل کنید.
 • پایه خوبی داشته باشید – پاهای خود را از عرض شانه یا بیشتر باز کنید.
 • با زانوها و باسن خم شوید و سر خود را بالا نگه دارید.
 • ابتدا پاها با پاها بچرخید نه با تنه.
 • وقت خود را صرف کنید.

کیت ها در کنار هم 20 اینچ عرض و 47 اینچ ارتفاع دارند، اما دارای یک جعبه چرخدار برای حمل و نقل هستند. هر کیت شامل یک پرس باتری، یک پرس نمایشگر، یک وسیله حذف نمایشگر گرم شده، یک سینی تعمیر، کاتر چسب، پوشش‌های محافظ و درایورهای گشتاور است که فهرست کاملی در وب‌سایت Self Service Repair موجود است.

کیت‌های ابزار برای هر مدل دستگاه اپل سفارشی می‌شوند، و شایان ذکر است که برخی از قطعات وجود دارد که باید جداگانه خریداری کنید، زیرا همه ابزارها شامل نمی‌شوند. بسیاری از ابزارهایی که شامل نمی‌شوند ممکن است مواردی باشند که در خانه دارید یا می‌توانید با قیمت ارزان در فروشگاه‌های تعمیرات یا سخت‌افزار خریداری کنید.

فروشگاه تعمیرات سلف سرویس بیش از 200 قطعه و ابزار را ارائه می دهد که می توان آنها را به صورت مستقل برای تعمیرات آیفون خریداری کرد. شما مجبور نیستید از یکی از کیت های اجاره اپل که در بالا توضیح داده شده است استفاده کنید، و در عوض می توانید هر ابزاری را که ممکن است نیاز داشته باشید خریداری کنید.

تعمیر سلف سرویس آیفون 6


اگرچه این گران خواهد شد، زیرا برخی از ابزارهای تعمیر اختصاصی اپل گران هستند. برخی از قیمت‌های نمونه در زیر آمده است و بسیاری از این ابزارها برای هر تعمیر مورد نیاز است.

 • صفحه نمایش – 216 دلار
 • صفحه پرس چسب نمایشگر – 25 تا 30 دلار
 • درایورهای گشتاور – 80 تا 100 دلار
 • جیب نمایشگر گرمکن – 108 تا 116 دلار
 • تجهیزات حذف نمایشگر گرم – 256 دلار
 • سینی های تعمیر – 30 تا 50 دلار
 • دستگاه حذف نمایشگر جهانی (فقط SE) – 160 دلار

اگر قصد دارید چندین تعمیر را انجام دهید، ممکن است ارزش خرید تکه تکه قطعات را داشته باشد، اما برای تعمیر یکباره، اجاره یک کیت بسیار مقرون به صرفه تر است.

قیمت تعمیر

با در نظر گرفتن هزینه اجاره 49 دلاری جعبه ابزار اپل، قیمت تعمیر در برخی موارد گران تر از بردن یک دستگاه به اپل برای تعمیر است.

تعمیر سلف سرویس آیفون 2


در اینجا لیستی از قیمت‌های تعمیرات آیفون 13 به‌عنوان نمونه به همراه قیمت اجاره کیت تعمیر آورده شده است. هر یک از اینها با استفاده از بسته قطعات تعمیری که اپل توصیه می کند محاسبه می شود. اپل برای ارسال قطعات جایگزین شده برای بازیافت تخفیف قائل می شود، به طوری که در قیمت گذاری نیز گنجانده شده است.

 • تعمیر باتری – 95.84 دلار
 • تعمیر اسپیکر – 92.64 دلار
 • تعمیر دوربین – 113.54 دلار
 • تعمیر صفحه نمایش – 285.35 دلار
 • سینی سیم کارت – 7.20 دلار (بدون نیاز به کیت تعمیر)
 • تاپتیک موتور – 92.64 دلار

توجه داشته باشید که این قیمت گذاری تلاش برای بازگرداندن کیت تعمیر را در نظر نمی گیرد، به علاوه باید قطعات جایگزین شده به اپل بازگردانده شوند. همچنین زمان صرف شده برای انجام تعمیر را در نظر نمی گیرد، که می تواند برای کسانی که تازه تعمیر می کنند طولانی باشد.

در مقایسه با اپل، تعویض باتری آیفون 13 بدون گارانتی 69 دلار هزینه دارد، بنابراین ارزش آن را ندارد که خودتان باتری را تعویض کنید. به همین ترتیب، تعویض صفحه نمایش شکسته توسط اپل، حتی در صورت نداشتن گارانتی، 279 دلار هزینه دارد که ارزان تر از تعمیر خود است.

برای تعمیرات دیگر، ممکن است بر اساس هزینه های تعمیر/تعویض خارج از گارانتی اپل، مقداری پول پس انداز کنید. قیمت تعمیرات غیر باتری و نمایشگر برای آیفون 13 449 دلار است. البته این قیمت تعمیر قیمتی است که اپل تعیین می کند و ارائه دهندگان خدمات مجاز اپل ممکن است هزینه کمتری دریافت کنند.

اگر AppleCare+ دارید، دلیلی وجود ندارد که حتی به تعمیر خود فکر کنید زیرا هر تعمیر 99 دلار یا کمتر است.

الزامات تعمیر

اپل به شما اجازه نمی‌دهد هر قطعه تعمیر قدیمی را که می‌خواهید سفارش دهید – تمام خریدهای تعمیر به یک آیفون خاص مرتبط است. هنگام ایجاد یک سفارش جدید، باید یک شماره سریال یا یک IMEI از آیفونی که در حال تعمیر آن هستید ارائه دهید.

شماره سریال آیفون باید با قطعه ای که سفارش می دهید مطابقت داشته باشد. بنابراین، برای مثال، اگر می‌خواهید یک بسته نمایشگر آیفون 13 بخرید، به شماره سریال آیفون 13 یا IMEI نیاز دارید. این امر اساساً تعمیرات را به صاحبان دستگاه محدود می کند و به تعمیرگاه های مستقل اجازه نمی دهد که قطعات را به صورت عمده از اپل سفارش دهند.

پس از نصب، بسیاری از تعمیرات شما را ملزم می کند تا با اپل تماس بگیرید تا از طریق فرآیند پیکربندی سیستم، قطعه را تأیید کنید.

قطعات برگشتی برای بازیافت

پس از اتمام تعمیر، ممکن است اجزایی که حذف کرده اید به اپل بازگردانده شوند. اگر اینطور است و اپل قادر به استفاده از آن قطعات است، می توانید تخفیف کوچکی در هزینه تعمیر خود دریافت کنید.

به عنوان مثال، با تعمیر باتری آیفون 13، می توانید پس از ارسال باتری قدیمی خود، 24.15 دلار اعتبار دریافت کنید، که قیمت قطعات تعمیر را به 46.84 دلار کاهش می دهد (به اضافه 49 دلار برای یک جعبه ابزار).

تجربه خود تعمیر در مقابل تعمیرات اپل

ما فرآیند تعمیر را با جایگزینی باتری مینی آیفون 12 آزمایش کردیم و متوجه شدیم که تکمیل آن برای شخصی که تجربه تعمیر ندارد دشوار است. این یک فرآیند درگیر و زمان بر بود که تقریباً یک روز کامل طول کشید و به ابزارهایی نیاز داشت که حتی اپل در جعبه ابزار خود ارائه نکرده بود.

در پایان تعمیر، معلوم شد که گران‌تر از تعویض باتری اپل است و در مجموع، ارزش زمان و پولی که برای آن صرف شده نیست. برای بررسی کامل، حتما ویدیوی بالا را ببینید.

برخی از تعمیرات، مانند تعمیرات دوربین و Taptic Engine ممکن است ارزشش را داشته باشند، زیرا می‌توانید بر اساس هزینه‌ای که برای انجام این تعمیرات از اپل هزینه می‌کنید، مقداری پول صرفه‌جویی کنید، اما مطمئن شوید که دفترچه راهنمای تعمیر را قبل از زمان به طور کامل بخوانید تا بدانید چه چیزی چیست. شما وارد برای اکثر تعمیرات، تماس با یک فروشگاه خرده فروشی اپل، یک ارائه دهنده خدمات مجاز اپل، یا یک تعمیرگاه مستقل که از اجزای اپل برای تعمیر دستگاه شما استفاده می کند، ساده تر خواهد بود.

کشورهای پشتیبانی شده

برنامه Self Service Repair در ایالات متحده در دسترس است، اما در اواخر سال 2022 به کشورهای دیگری از جمله اروپا گسترش خواهد یافت.

گسترش آینده

در آینده، اپل قصد دارد برنامه Self Service Repair را به دستگاه‌های دیگر از جمله مک‌های سیلیکونی اپل گسترش دهد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا