بررسی تخصصی

نامه مشترک قلم های اسپاتیفای که اپل را «مضر» و «ضدرقابتی» می خواند، ادعا می کند که اپ استور کسب و کار را خراب کرده است

Spotify و هشت شرکت و انجمن نامه ای به معاون اجرایی کمیسیون اتحادیه اروپا نوشتند و اپل را یک شرکت مضر، ضد رقابتی و انحصاری نامیدند که باید از طریق “اقدام فوری” تنظیم شود.

Apple vs Spotify feature2
این نامه که توسط مدیران عامل و روسای Basecamp، Deezer، Proton، Schibsted، Spotify، European Publishers Council (EPC)، France Digitale و News Media Europe امضا شده است، برای Margrethe Vestager از اتحادیه اروپا ارسال شد. این نامه از اتحادیه اروپا می خواهد که اقدامات نظارتی انجام دهد و تحقیقات در حال انجامی را که توسط Spotify علیه شیوه های توزیع اپلیکیشن اپل آغاز شده است، به پایان برساند.

این گروه ادعا می‌کند که اپ استور اپل به دلیل سیاست‌های پلتفرم و «تغییرات هولناک شرایط و ضوابط»، مانع از کسب‌وکار آنها شده و به‌طور مداوم رشد آن‌ها را دشوار می‌کند.

برای سال‌ها، اپل محدودیت‌های ناعادلانه‌ای را برای کسب‌وکارهای ما اعمال کرده است. این محدودیت ها توسعه ما را مختل می کند و به مصرف کنندگان اروپایی آسیب می رساند. آنها شامل پیوند دادن اپ استور به سیستم پرداخت اختصاصی اپل، همراه با کمیسیون های بیش از حد آن برای توسعه دهندگان برنامه می شوند. ایجاد موانع مصنوعی که مانع از برقراری ارتباط آزادانه تجارت ما با مشتریان می شود. محدودیت های دسترسی توسعه دهندگان به داده های کاربران خود؛ و تغییرات دمدمی مزاجی در شرایط و ضوابط. اپل از موقعیت انحصاری بر اکوسیستم تلفن همراه خود سود می برد و اجاره های گزافی را از توسعه دهندگان اپلیکیشن دریافت می کند که چاره ای جز ماندن در اپ استور برای دسترسی به مشتریان اروپایی ندارند.

در این نامه با استناد به قانون بازارهای دیجیتال (DMA) که به تازگی تصویب شده و خواستار اجرای سریع آن شده است، آمده است: «زمان اقدام فوری اتحادیه اروپا برای پایان دادن به رفتارهای توهین آمیز اپل فرا رسیده است. اتحادیه اروپا این فرصت را دارد که پیشگام شود، اما باید سریع عمل کند، زیرا هر روزی که می گذرد ضرری برای نوآوری و رفاه مصرف کنندگان اروپایی است.

در آوریل 2021، اتحادیه اروپا بیانیه اعتراضات کمیسیون علیه اپل را منتشر کرد و یافته‌های خود را پس از بررسی رویه‌های ناعادلانه اپ استور تشریح کرد. در این بیانیه، اتحادیه اروپا اعلام کرد که اپل “از موقعیت غالب خود برای توزیع برنامه های پخش موسیقی از طریق اپ استور خود سوء استفاده کرده است” و با “استفاده اجباری از مکانیسم خرید درون برنامه ای خود اپل که بر توسعه دهندگان برنامه های پخش موسیقی تحمیل شده است” مخالفت می کند. برنامه های خود را توزیع کنند.” اکنون، این گروه از شرکت‌ها ادعا می‌کنند که این تخلفات ادعایی توسط «ارائه‌دهندگان برنامه‌های بی‌شماری دیگر» و نه فقط برنامه‌های پخش موسیقی تجربه شده است.

بنابراین ما خواستار تصمیم گیری سریع در پرونده رقابت علیه اپل به دلیل رفتار غیرقانونی و ضدرقابتی آن در مورد خدمات پخش موسیقی هستیم. بسیاری از رفتارهای ضدرقابتی که در بیانیه اعتراضات کمیسیون علیه اپل توضیح داده شده است، نه تنها توسط سرویس های پخش موسیقی، بلکه توسط ارائه دهندگان برنامه های بی شمار دیگری که مایل به ارائه کالاها و خدمات از طریق اپ استور iOS هستند، احساس می شود. این بیانیه اعتراضات نزدیک به دو سال از عمر آن می گذرد و سوء استفاده ها و آسیب های مصرف کننده تا زمان اجرای اصلاح ادامه خواهد داشت. فراتر از پرونده اپ استور خاص، مقامات اتحادیه اروپا باید فوراً به رفتارهای توهین آمیز اپل در زمینه های دیگر نیز مانند انتشارات، نرم افزارهای وب، ارتباطات و بازارها توجه کنند.

اپل بارها در اپ استور خود به اقدامات تجاری ناعادلانه و ضدرقابتی متهم شده است که Spotify یکی از سرسخت ترین منتقدان آن است. در ماه اکتبر، اسپاتیفای یک بیانیه مطبوعاتی منتشر کرد که اپل را به آسیب رساندن به توانایی‌های اسپاتیفای و سایر توسعه‌دهندگان برای ارائه یک تجربه کاربری یکپارچه متهم کرد و اعلام کرد که این محدودیت‌ها هم به سازندگان و هم به مصرف‌کنندگان آسیب می‌زند.

اگرچه اسپاتیفای در مورد مخالفت خود با اپ استور اپل صحبت کرده است، اما علیرغم اینکه بسیاری از رقبای خود این کار را انجام می دهند، این سرویس پخش موسیقی از درخواست های گسترده برای افزودن پشتیبانی از HomePod به برنامه خود غفلت کرده است. در نتیجه، برخی از مشتریان Spotify به پلتفرم‌های دیگری مانند Apple Music روی آورده‌اند. Spotify در یک پست وبلاگ مستقل در وب سایت خود در این هفته گفت: “اپل به دلیل عدم اقدام قاطع توسط تنظیم کننده ها فعال شده است، که با تردید به حرکت خود ادامه می دهند، حتی در مواجهه با انبوه حمایت ها.”

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا