بررسی تخصصی

تونی فادل درباره کتاب جدیدش، روزهای اولیه آیفون و آیپاد، اپل در مقابل فرهنگ گوگل و موارد دیگر بحث می کند.

همزمان با انتشار کتاب جدیدش با عنوان ساخت: راهنمای غیر متعارف برای ساختن چیزهایی که ارزش ساختن داشته باشندتونی فادل، مدیر سابق اپل در پادکست Decoder همراه شد آستانهسردبیر Nilay Patel برای بحث در مورد تفاوت های فرهنگی بین اپل و گوگل، روزهای اولیه آیفون و آی پاد، و موضوعات دیگر.

کتاب ساخت تونی فادل
فادل در سال 2001 به اپل پیوست و تیم هایی را که آی پاد و آیفون اصلی را ایجاد کردند رهبری کرد. در سال 2010، او اپل را ترک کرد تا شرکتی را که ترموستات هوشمند Nest را ایجاد کرد، تأسیس کند و اکنون به عنوان مدیر عامل در یک شرکت سرمایه گذاری به نام Future Shape فعالیت می کند.

فادل با تأمل در خرید Nest توسط گوگل به مبلغ 3.2 میلیارد دلار در سال 2014، گفت که گوگل به اندازه اپل در زمان استیو جابز پرشور نبود.

آنها فقط آن را بیشتر به عنوان دلار می دیدند، حداقل از جنبه مالی. افراد داخل شرکت درست مثل این بودند که “اوه، این پروژه دیگری است که در حال تلاش هستیم.” در اپل، هر چیزی که امتحان شد – حداقل در زمان استیو – نیاز داشت که عرضه شود زیرا وجودی بود. شما نمی توانستید آیفون را موفق نکنید زیرا در حال آدم خواری کردن تجارت آی پاد بودید. باید موفق می شد و همه باید در آن حضور داشتند. اگر روی چیزی بودید که حواس‌تان را پرت می‌کرد، باید به سمت آن حرکت کنید و روی آن کار کنید.

این فرهنگ در گوگل نبود. بدیهی است که آنها با افراد باهوش بسیاری موفق هستند و این برای آنها مفید است. زمانی که شما هر روز با چشم انداز، مأموریت و رویای خود زندگی می کنید و می میرید بسیار متفاوت است. شما نمی خواهید فقط به پروژه دیگری اجرا کنید زیرا فقط ایمن و آسان است. شما در حال تلاش برای انجام یک کار سخت هستید در آن زمان گوگل اینطور فکر نمی کرد.

فادل هر گونه تصور مبنی بر اینکه اپل دیگر نوآور نیست را رد کرد و گفت که این شرکت صرفاً برای پیشرفت فناوری ها وقت می گذارد. به عنوان مثال، پس از خرید شرکت نیمه هادی PA Semi در سال 2008، اپل بیش از یک دهه را صرف ساخت تراشه های آیفون و آی پد خود کرد تا اینکه در سال 2020 انتقال بسیار موفق مک به سیلیکون اپل را اعلام کرد.

مردم آنها را سرزنش می کنند زیرا فکر می کنند نوآوری کافی وجود ندارد. خوب، شما همین الان گفتید: پردازنده های M1. ما پروژه M1 را شروع نکردیم، اما زمانی که PA Semi را در حدود سال 2008 خریدیم، کار پردازنده اپل را با هم شروع کردیم. این باعث شد ما در این مسیر حرکت کنیم.

سال‌ها طول می‌کشد تا بتوانیم بهترین پردازنده‌ها را در کسب‌وکار به دست آوریم، اما آنها این کار را کردند. برای من، این نوآوری است. تغییر دادن آن با خطرات زیادی همراه است. شاید آنها می توانستند کمی سریعتر این کار را انجام دهند، اما هیچ کس دیگری این کار را انجام نداد. حالا همه سعی می کنند آنها را کپی کنند و بگویند ما پردازنده های خودمان را می سازیم.

فادل همچنین «جنگ» در اپل در زمان ساخت آیفون را بازگو کرد:

جان روبینشتاین [senior VP of the iPod division at Apple] و استیو ساکومان [hardware engineer and executive at Apple] در آن زمان گفت: “سیستم عامل مک هرگز بر روی آیفون کار نمی کند زیرا بسیار بزرگ است. بنابراین ما می خواهیم شروع به کار کنیم و یک تیم جدید بسازیم تا یک نسخه لینوکس جاسازی شده از این نسل بعدی بسازیم.”

سپس Avie Tevanian [chief software technology officer at Apple] گفت: “اوه، ما سیستم عامل مک را کاهش می دهیم و کار می کنیم.” من آنجا وسط بین آوی و جون نشستم که مشغول انجام کارهای نرم افزاری خود بودند. من با تیم اینجا هستم و به ساخت پردازنده سخت افزاری آیفون نگاه می کنم و این دو نفر در حال جنگ با یکدیگر هستند.

قسمت کامل را می‌توانید در پادکست اپل گوش دهید و متن آن در این آدرس موجود است آستانه. کتاب فادل در آمازون و اپل بوکز موجود است.

توجه: MacRumors یک شریک وابسته با آمازون است. وقتی روی پیوندی کلیک می‌کنید و خریدی انجام می‌دهید، ممکن است مبلغی جزئی دریافت کنیم که به ما کمک می‌کند تا سایت را فعال نگه داریم.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا