بررسی تخصصی

اپل پس از رسیدن به تسویه 100 میلیون دلاری App Store شروع به پرداخت به توسعه دهندگان می کند

اپل اخیراً شروع به ارسال پرداخت‌هایی به توسعه‌دهندگان منتخب اپ استور به عنوان بخشی از تسویه حساب 100 میلیون دلاری کرده است که در دعوای کامرون و همکاران علیه اپل، ادعا می‌کرد که اپل انحصار توزیع برنامه‌های iOS و خریدهای درون برنامه‌ای را دارد. اپل از این تسویه حساب به عنوان “صندوق کمک به توسعه دهندگان کوچک” یاد کرد.

ویژگی عمومی فروشگاه App iOS JoeBlue
انتظار می‌رفت که توسعه‌دهندگان واجد شرایط بسته به کل درآمدهای اپ استور خود، مبلغی بین 250 تا 30000 دلار از اپل دریافت کنند، اما ممکن است در برخی موارد پرداخت‌ها بیشتر باشد زیرا همه توسعه‌دهندگان ادعایی ارائه نکرده‌اند. فقط برنامه نویسانی در ایالات متحده که از 4 ژوئن 2015 تا 26 آوریل 2021 کمتر از 1 میلیون دلار از طریق اپ استور در هر سال درآمد داشته باشند و تا مهلت 20 مه 2022 ادعایی ارسال کرده باشند، پرداخت خواهند شد.

طبق اسناد دادگاه، تقریباً 67000 توسعه دهنده واجد شرایط ارائه ادعا بودند. مشخص نیست چه تعداد ادعا ارسال شده است.

اپل همه اتهامات را رد کرد و تسویه حساب به منزله اعتراف به اشتباه توسط این شرکت نیست. توسعه‌دهندگانی که تسویه حساب دریافت می‌کنند دیگر نمی‌توانند به‌دلیل همان ادعاهایی که در دعوای دسته‌جمعی مطرح شده‌اند، به‌طور جداگانه از اپل شکایت کنند، از جمله هر ادعایی مبنی بر اینکه اپل در نتیجه ساختار هزینه‌های فروشگاه App بیش از حد آن‌ها را دریافت کرده است.

این شکایت به سال 2019 بازمی‌گردد، زمانی که گروهی از توسعه‌دهندگان iOS اپل را متهم کردند که از انحصار اپ استور خود برای اعمال کمیسیون‌های «کشنده سود» استفاده می‌کند. این شکایت با هزینه استاندارد 30 درصدی اپل برای خریدهای اپ استور مشکل داشت و تا حد زیادی با اعلام اواخر سال 2020 برنامه کسب و کار کوچک اپ استور که کمیسیونی را که توسعه دهندگان کوچک باید پرداخت کنند به 15 درصد کاهش داد.

به عنوان بخشی از تسویه حساب، اپل همچنین دستورالعمل های بررسی فروشگاه App خود را به روز کرد تا به توسعه دهندگان اجازه دهد از ارتباطات خارج از برنامه مانند ایمیل برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد روش های پرداخت موجود خارج از برنامه های iOS استفاده کنند. مثل همیشه، توسعه‌دهندگان ملزم به پرداخت کمیسیون به اپل برای خریدهایی که خارج از اپ استور انجام می‌شوند، نیستند.

اپل همچنین موافقت کرد که برنامه کسب و کار کوچک اپ استور را بدون هیچ تغییری حداقل به مدت سه سال حفظ کند و چند امتیاز دیگر نیز قائل شد.

در اخبار مرتبط، اپل همچنین اخیراً به عنوان بخشی از تسویه حساب 30.5 میلیون دلاری برای پایان دادن به شکایت طولانی مدت بر سر چک کیف کارکنان، پرداخت‌هایی را به کارمندان خرده‌فروشی واجد شرایط ارسال کرده است. این شکایت شامل نزدیک به 15000 کارمند در کالیفرنیا بود که بین 25 ژوئیه 2009 تا 10 اوت 2015 تحت بازرسی شبانه روزی کیف قرار گرفتند.

اپل ادعا کرد که بازرسی کیف‌هایش تضمین می‌کند که کارمندان وسایل الکترونیکی دزدیده شده را در وسایل شخصی خود پنهان نمی‌کنند و کارمندانی که نمی‌خواهند تحت بازرسی قرار گیرند می‌توانند کیف‌های خود را در خانه بگذارند، اما این استدلال ناموفق بود و دادگاه اپل را به پرداخت این مبلغ محکوم کرد. کارمندان برای زمانی که در جست و جوی کیف سپری کرده بودند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا