بررسی تخصصی

مشخصات صفحه نمایش هدست AR/VR اپل: روشنایی 5000+ نیت برای HDR، صفحه نمایش مورب 1.41 اینچی و موارد دیگر

هدست AR/VR که اپل قصد دارد هفته آینده در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان معرفی کند، مدتهاست که شایعه شده است که دارای نمایشگرهای میکرو OLED 4K با وضوح کلی 8K است، اما تحلیلگر برجسته صفحه نمایش امروز راس یانگ. برخی از مشخصات اضافی را به اشتراک گذاشت که بینشی در مورد نحوه عملکرد هدست می دهد.

هر یک از این دو نمایشگر به صورت مورب 1.41 اینچ خواهند بود و اپل قصد دارد بیش از 5000 نیت روشنایی و 4000 پیکسل در هر اینچ را ارائه کند. متأسفانه، مشخصات نمایشگر AR/VR مورد استفاده در هدست‌های رقبایی مانند سونی و متا معمولاً فراتر از وضوح و پیکسل در هر اینچ تبلیغ نمی‌شوند، بنابراین مقایسه مستقیم دشوار است، اما اطلاعات یانگ زمینه‌ای را فراهم می‌کند.

با روشنایی ~ 5000 نیت یا بیشتر، هدست AR/VR اپل از محتوای HDR یا محدوده دینامیکی بالا پشتیبانی می کند که برای هدست های واقعیت مجازی فعلی موجود در بازار معمول نیست. به عنوان مثال، Meta Quest 2 دارای حداکثر روشنایی 100 نیت است و HDR را ارائه نمی دهد، و HoloLens 2 روشنایی 500 نیت را ارائه می دهد. هدست PSVR 2 سونی حدود 265 نیت روشنایی دارد میکند هنگام اتصال به صفحه نمایش HDR، یک ویژگی HDR تبلیغاتی داشته باشید.

به گفته یانگ، 5000 nits احتمالاً به حداکثر روشنایی اشاره دارد، به این معنی که کاربران را کور نمی‌کند، بلکه کنتراست عالی، رنگ‌های روشن‌تر و برجسته‌سازی بهتری را نسبت به سایر هدست‌های امروزی ارائه می‌دهد. برای نمایشگرهای SDR، اوج روشنایی معمولاً اشاره‌ای به عملکرد خوب نمایشگر در اتاق‌هایی با نور روشن است، زیرا به حداکثر روشنایی شباهت دارد، اما برای نمایشگرهای HDR، معیاری است که نشان می‌دهد نمایشگر چقدر رنگ و کنتراست را نشان می‌دهد.

برای مقایسه، تلویزیون های رده بالا حدود 2000 تا 5000 نیت را ارائه می دهند. به عنوان مثال، سامسونگ یک تلویزیون 98 اینچی دارد که می تواند به 5000 نیت برسد، همراه با تلویزیون های Neo QLED که حداکثر روشنایی 4000 نیت را ارائه می دهند. سامسونگ این تلویزیون‌ها را به‌عنوان «جزئیات رنگی خیره‌کننده، دقیق و محدوده کنتراست فوق‌العاده‌ای که تجربه‌ای فراتر از زندگی را ایجاد می‌کند» تبلیغ می‌کند.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا در سال 2022 نمونه اولیه هدست واقعیت مجازی “Starbursts” را به نمایش گذاشت که قادر بود 20000 نیت روشنایی داشته باشد، اما بسیار زیاد بود، روی سر قابل پوشیدن نبود، و نه فناوری که متا تاکنون قادر به پیاده سازی آن است.

اگر اپل به هدف روشنایی بیش از 5000 نیت برسد، هدستش تجربه ای از نمایشگر را ارائه می دهد که رقبا قادر به مطابقت با آن نیستند و همچنین زمینه را برای عینک های AR آینده فراهم می کند. عینک های واقعیت افزوده برای کاهش نور خورشید و سایر منابع نوری به روشنایی بالایی نیاز دارند. در سطوح روشنایی پایین‌تر، محتوای AR که نمای دنیای واقعی را پوشش می‌دهد می‌تواند پاک شود.

Magic Leap 2، یکی از شناخته شده ترین هدست های واقعیت افزوده، دارای روشنایی بین 20 نیت تا 2000 نیت است.

وضوح 8K ارائه شده توسط هدست AR/VR اپل نسبت به هدست‌های متا و سایر شرکت‌ها، از جمله Quest Pro 2 بالاترین سطح متا، برتری خواهد داشت. Quest Pro 2 دارای وضوح 1800 در 1920 پیکسل در هر چشم و حدود 1200 پیکسل در هر اینچ است. همانطور که متا از فناوری نمایشگر LCD استفاده می کند.

طبق شایعات، نمایشگرهای سطح بالایی که اپل برای هدست واقعیت مجازی/AR/VR ایجاد کرده است، گران‌ترین قطعه و سهم عمده در قیمت 3000 دلاری مورد انتظار است. هدست AR/VR اپل با قیمت 3000 دلار یکی از گران‌ترین هدست‌های واقعیت مجازی در بازار خواهد بود، اگرچه از نظر قیمت با محصولات مبتنی بر واقعیت افزوده مانند Magic Leap 2 و HoloLens 2 رقابتی خواهد بود.

اطلاعات بیشتر در مورد انتظارات از هدست واقعیت مجازی/AR/VR اپل را می‌توانید در خلاصه اختصاصی ما پیدا کنید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا