بررسی تخصصی

Apple GPT: آنچه در مورد کار اپل در زمینه هوش مصنوعی مولد می دانیم

با محبوبیت انفجاری ابزارهای هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT، شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اپل در حال کار بر روی محصول هوش مصنوعی خود است و ممکن است نوعی ربات هوش مصنوعی Apple GPT در آینده راه اندازی شود.

Apple GPT: آنچه در مورد کار اپل در زمینه هوش مصنوعی مولد می دانیم
این راهنما همه چیزهایی را که در مورد آزمایش‌های اپل با هوش مصنوعی می‌دانیم برجسته می‌کند و با انتشار شایعات جدید به‌طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود.

تست و توسعه داخلی

جان جیاناندرآ، رئیس هوش مصنوعی اپل، توسعه مدل‌های زبان بزرگ را در اپل رهبری می‌کند و جیاناندرآ مستقیماً به تیم کوک، مدیر عامل اپل گزارش می‌دهد. Giannandrea چهار سال پیش تیمی را تأسیس کرد که روی هوش مصنوعی مکالمه کار می کند و از آن زمان کار افزایش یافته است.

در چند ماه گذشته، اپل در حال آزمایش یک رقیب “Apple GPT” بوده است که می تواند با ChatGPT رقابت کند. مطابق با بلومبرگمارک گورمن، کار بر روی هوش مصنوعی برای اپل در اولویت قرار دارد و این شرکت در حال طراحی چارچوب “آژاکس” برای مدل های زبان بزرگ است.

اپل یک ربات چت داخلی دارد که برخی از مهندسان از آن به عنوان “Apple GPT” یاد می کنند، اما اپل، البته، هرگز از این نام برای یک محصول مصرفی استفاده نمی کند. کارمندان اپل برای استفاده از چت بات به مجوز ویژه نیاز دارند و خروجی آن نمی تواند برای توسعه ویژگی های محصول جدید برای مشتریان استفاده شود. برای نمونه سازی محصول استفاده می شود و قادر است به سوالاتی در مورد داده هایی که برای آموزش آن استفاده شده است پاسخ دهد.

گفته می شود که Ajax نسبت به نسل قبلی ChatGPT 3.5 توانایی بیشتری دارد و روی بیش از 200 میلیارد پارامتر آموزش دیده است. از سپتامبر 2023، مدل های جدیدتر OpenAI ظاهراً قدرتمندتر از Ajax هستند.

طبق گزارش‌ها، اپل «استراتژی روشنی» برای چگونگی ایجاد یک محصول هوش مصنوعی مولد برای مصرف‌کنندگان ندارد. اپل در حال آزمایش پیشرفت‌های Siri است، نرم‌افزاری که فیلم‌ها و تصاویر تولید می‌کند، و فناوری هوش مصنوعی چندوجهی که با تصاویر، ویدئوها و متن کار می‌کند.

گفته می‌شود که اپل روزانه میلیون‌ها دلار برای تحقیقات هوش مصنوعی محاوره‌ای هزینه می‌کند، زیرا آموزش مدل‌های زبان به سخت‌افزار زیادی نیاز دارد.

هوش مصنوعی برای سیری

کار اپل بر روی هوش مصنوعی مولد در نهایت می تواند در دستیار صوتی سیری خود گنجانده شود. اپل در فوریه 2023 یک نشست هوش مصنوعی برگزار کرد و کارمندان را در مورد کار مدل زبان بزرگ خود توضیح داد.

به دلیل نحوه ساخت سیری، ممکن است اپل کمی زمان ببرد تا پایگاه داده خود را برای پشتیبانی از قابلیت های جدید به روز کند. جان بورکی، مهندس سابق سیری گفت مجله نیویورک تایمز که «طراحی دست و پا گیر» سیری به این معنی است که افزودن عبارات جدید نیازمند بازسازی پایگاه داده سیری است که هر بار می‌تواند تا شش هفته طول بکشد، در حالی که ویژگی‌های پیچیده‌تر مانند ابزارهای جستجو ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

همچنین نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی وجود دارد که اپل باید با آنها مقابله کند تا قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد را به سیری بیاورد. اپل همیشه نسبت به رقبای خود محتاط تر بوده و حریم خصوصی را مقدم بر عملکرد قرار داده است، تصمیمی که باعث شده سیری از الکسا، دستیار گوگل و دیگر گزینه های دستیار شخصی مبتنی بر صدا عقب بماند.

اطلاعات نشان می‌دهد که اپل قصد دارد ویژگی‌ای ایجاد کند که به سیری اجازه دهد کارهای چند مرحله‌ای را خودکار کند و کارهایی را که امروزه با Shortcuts انجام می‌شود، به‌طور خودکار انجام دهد.

ممنوعیت هوش مصنوعی شخص ثالث در اپل

کارمندان اپل از استفاده از ChatGPT، GitHub Copilot و دیگر ابزارهای هوش مصنوعی منع شده اند. اپل نگران است که ابزارهای هوش مصنوعی اطلاعات محرمانه شرکت را درز کند.

دولت ایالات متحده، موسسات مراقبت های بهداشتی و بانک ها نیز به دلیل ترس های مشابه، کارمندان را از استفاده از ChatGPT منع کرده اند. شرکت های فناوری مانند ورایزون، گوگل، سامسونگ و دیگران ابزارهای مولد هوش مصنوعی را نیز ممنوع کرده اند.

مسابقه هوش مصنوعی

تقریباً هر شرکت بزرگ فناوری نوعی محصول هوش مصنوعی در دست ساخت دارد. علاوه بر چت ربات محبوب OpenAI ChatGPT، گوگل، مایکروسافت و آمازون همگی از هوش مصنوعی مولد برای اهداف مختلف استفاده کرده اند.

 • گوگل – گوگل Bard را توسعه داده است که یک ابزار هوش مصنوعی مبتنی بر چت است. گوگل همچنین هوش مصنوعی مولد را در محصولات و برنامه های جستجوی خود ادغام کرده است، به علاوه Bard می تواند با Google Flights، Maps، Drive و موارد دیگر ادغام شود.
 • مایکروسافت – مایکروسافت با OpenAI برای نسخه ای از ChatGPT که با موتور جستجوی Bing خود یکپارچه شده است، شریک شده است.
 • آمازون – آمازون در تلاش است تا دستیار صوتی الکسا خود را با هوش مصنوعی مولد تقویت کند.
 • متا – متا هوش مصنوعی مولد را در چندین برنامه خود گنجانده است. برای مثال، واتس‌اپ و مسنجر می‌توانند از هوش مصنوعی مولد برای ساخت استیکرهای سفارشی استفاده کنند، در حالی که یک نسخه بتا هوش مصنوعی متا برای واتس‌اپ، مسنجر و اینستاگرام در دسترس است.

استفاده فعلی اپل از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

اپل در حال حاضر از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای لیست طولانی از عملکردها در محصولات خود استفاده می کند. هوش مصنوعی تقریباً برای همه چیز استفاده می شود، با یک نمونه کوچک در زیر.

 • عکس ها – اپل از یادگیری ماشینی برای بهبود عکس هایی که با دوربین آیفون گرفته می شود استفاده می کند. این شامل همه چیز از Deep Fusion برای کاهش نویز در تصاویر گرفته تا ابزارهای جدید iPhone 15 Portrait Mode است که به شما امکان می دهد تصاویر پرتره را پس از گرفتن عکس فعال کنید.
 • جستجوی Spotlight – جستجو و جستجوی Spotlight در سراسر سیستم عامل iOS توسط هوش مصنوعی انجام می شود.
 • جستجوی بصری – قابلیتی که به آیفون امکان می دهد محتوای موجود در عکس ها را شناسایی کند، یک ویژگی یادگیری ماشینی است.
 • تشخیص تصادف و تشخیص سقوط – Fall Detection و Crash Detection هر دو از یادگیری ماشینی استفاده می کنند تا بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط حسگرهای مختلف در دستگاه های اپل، تعیین کنند که آیا فردی در تصادف بوده یا سقوط کرده است.
 • نوار قلب – ویژگی ECG در اپل واچ به داده های ریتم قلب نگاه می کند تا مشخص کند که آیا فردی احتمالاً فیبریلاسیون دهلیزی را تجربه می کند یا خیر.
 • تصحیح خودکار – سیستم تصحیح خودکار اپل و گزینه‌های پیشنهاد کلمه توسط یادگیری ماشینی ارائه می‌شوند.
 • پیشنهادات سیری – وقتی آیفون شما چیزی را پیشنهاد می‌کند، مانند ارسال پیام تولد به شخصی یا افزودن رویدادی در برنامه ایمیل خود به تقویم، از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌کند.

دستگاه های اپل موتورهای عصبی را به طور خاص برای تقویت قابلیت های یادگیری ماشینی در داخل خود اختصاص داده اند.

تیم کوک در هوش مصنوعی

در ماه می 2023، تیم کوک، مدیر عامل اپل، گفت که پتانسیل هوش مصنوعی “بسیار جالب” است، اما او گفت “تعدادی از مسائل وجود دارد که باید در این فناوری مرتب شوند”. او توضیح داد که هنگام تصمیم گیری درباره نحوه و زمان استفاده از هوش مصنوعی «بسیار مهم است که سنجیده و متفکر باشیم».

کوک همچنین گفته است که هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی «فناوری‌های بنیادی اصلی تقریباً برای هر محصولی هستند» که اپل ایجاد کرده است و کار هوش مصنوعی برای این شرکت «کاملاً حیاتی» است. کوک تأیید کرده است که اپل «سال‌هاست» با هوش مصنوعی مولد آزمایش می‌کند.

تاریخ راه اندازی احتمالی

هر دو اطلاعات و تحلیلگر جف پو ادعا می‌کند که اپل در اواخر سال 2024، یعنی زمانی که iOS 18 عرضه می‌شود، نوعی ویژگی هوش مصنوعی مولد را در آیفون و آی‌پد در دسترس خواهد داشت.

Pu در ماه اکتبر گفت که اپل در سال 2023 در حال ساخت چند صد سرور هوش مصنوعی است که در سال 2024 تعداد بیشتری از آنها ارائه خواهد شد. طبق گزارش ها، اپل ترکیبی از هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مبتنی بر ابر را با پردازش روی دستگاه ارائه خواهد کرد.

مینگ چی کو، تحلیلگر اپل در ماه آگوست گفت که “هیچ نشانه ای” از ورود فناوری هوش مصنوعی مولد در سال 2024 وجود ندارد و او ادعا کرد که کار اپل در زمینه هوش مصنوعی مولد “به طور قابل توجهی از رقبای خود عقب است.”

راهنمای بازخورد

درباره Apple GPT سؤالی دارید یا می خواهید بازخورد خود را در مورد این راهنما ارائه دهید؟ اینجا برای ما ایمیل بفرستید

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا