بررسی تخصصی

کار مودم 5G داخلی اپل با تاخیرهای بیشتری مواجه است

اپل همچنان در تلاش برای توسعه مودم 5G برای جایگزینی مودم های 5G کوالکام در آیفون و سایر محصولات با مشکلاتی روبرو است. بلومبرگمارک گورمن.

ویژگی مودم 5G آبی
اپل در سال 2019 اکثریت کسب و کار گوشی های هوشمند اینتل را تصاحب کرد و تلاش جدی برای توسعه سخت افزار مودم خود را آغاز کرد، اما این پروژه با مشکلات متعددی مواجه شد. اپل هنوز «سال‌ها» تا ساخت تراشه‌ای که بتواند به خوبی یا بهتر از تراشه‌های رقیب کوالکام کار کند، فاصله دارد.

شرکت کوپرتینویی در ابتدا می‌خواست یک تراشه مودم داخلی آماده تا سال 2024 داشته باشد، هدفی که محقق نشد و اکنون گورمن می‌گوید که اپل نیز جدول زمانی طولانی‌تر عرضه بهار 2025 را از دست خواهد داد. در حال حاضر، عرضه تراشه مودم تا پایان سال 2025 یا اوایل سال 2026 به تعویق افتاده است و اپل همچنان در حال برنامه ریزی برای معرفی این فناوری در نسخه ای از آیفون SE ارزان قیمت است.

گفته می شود که توسعه تراشه مودم در مراحل اولیه است و ممکن است سال ها از رقبا عقب بماند. یکی از نسخه‌های در حال توسعه از فناوری mmWave سریع‌تر پشتیبانی نمی‌کند و اپل همچنین با کد اینتل که با آن کار می‌کرده با مشکل مواجه شده است. نیاز به بازنویسی است و افزودن ویژگی‌های جدید باعث از بین رفتن ویژگی‌های موجود شده است، به علاوه اپل باید مراقب باشد که در حین توسعه تراشه، پتنت‌های کوالکام را نقض نکند.

یکی از کارمندان اپل به گورمان گفته است: «اینکه چرا فکر می‌کردیم می‌توانیم یک پروژه شکست خورده را از اینتل بگیریم و به نوعی موفق شویم، یک راز است. همچنین گفته می‌شود که گروه فناوری‌های سخت‌افزار اپل در پروژه‌های متعددی «نازک» می‌کند که منجر به مشکل در رفع اشکالات می‌شود.

نارضایتی اپل از کوالکام در سال 2017 ظاهر شد، زمانی که اپل از کوالکام به دلیل دریافت ناعادلانه حق امتیاز برای فناوری هایی که هیچ ارتباطی با آن نداشت، شکایت کرد. اپل بر این عقیده بود که کوالکام برای فناوری تراشه مودم خود هزینه زیادی می گیرد.

با خط تولید آیفون 11، اپل توانست استفاده از تراشه‌های کوالکام را کنار بگذارد و در عوض آیفون‌ها را به تراشه‌های اینتل مجهز کند، اما رابطه بین اینتل و اپل کوتاه مدت بود. پس از عرضه آیفون 11، اپل می خواست به استفاده از تراشه های اینتل برای اولین آیفون های 5G خود، یعنی مدل های آیفون 12 ادامه دهد، اما اینتل نتوانست تراشه های 5G را مطابق با استانداردهای اپل تولید کند.

اپل در عوض مجبور شد اختلاف حقوقی خود با کوالکام را حل و فصل کند و تمام دعاوی حقوقی لغو شد. این دو شرکت قرارداد جدیدی را امضا کردند که در سپتامبر 2023 تمدید شد. آخرین قرارداد با کوالکام شامل عرضه گوشی های هوشمند در سال های 2024، 2025 و 2026 می شود و تا توسعه تراشه مودم با تاخیر اپل ادامه خواهد داشت.

در حالی که تراشه مودم داخلی اپل به تعویق افتاده است، این شرکت به توسعه ادامه می دهد زیرا مشتاق است قرارداد گران قیمت خود با کوالکام را پایان دهد. اولین تراشه مودم اپل یک تراشه مستقل خواهد بود، اما این شرکت امیدوار است که در نهایت یک سیستم روی یک تراشه توسعه دهد که تامین کنندگانی مانند Broadcom را نیز قطع کند و کنترل بیشتری بر توسعه قطعات به آن بدهد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا