بررسی تخصصی

فناوری تراشه های سری آیفون 16 به سمت تولید حجمی حرکت می کند

اپل قبلاً به تامین‌کننده تراشه TSMC برای فرآیند ساخت تراشه‌های 3 نانومتری نسل دوم خود موسوم به N3E، تعهداتی داده است که انتظار می‌رود در هر چهار مدل از سری آیفون 16 سال آینده استفاده شود.

فناوری تراشه های سری آیفون 16 به سمت تولید حجمی حرکت می کند
ارتقاء گره 3 نانومتری بعدی TSMC به N3E ارزان‌تر است و در مقایسه با فرآیند 3 نانومتری نسل اول ریخته‌گری تایوانی، N3B، که اولین بار در بازار گوشی‌های هوشمند با تراشه A17 Pro که مدل‌های آیفون 15 پرو اپل را تامین می‌کند، عملکرد بهتری دارد. فرآیند N3E همچنین بر افزایش عملکرد تراشه و مصرف انرژی تمرکز دارد.

مطابق با دیجی تایمزمنابع، خانه ریخته گری قبلا N3E را به تولید حجمی منتقل کرده است و قصد دارد از سال 2024 نسخه ارتقا یافته جایگزین N3 شود. به جز سامسونگ، همه فروشندگان اصلی تراشه N3E را پذیرفته اند و TSMC قبلاً تعهدات سفارش را از مشتریان خود دریافت کرده است. بزرگترین اپل

اپل امسال تمامی تراشه های پردازشی 3 نانومتری نسل اول TSMC را دریافت می کند. در اوایل ماه می، اپل نزدیک به 90 درصد از تولید 3 نانومتری کارخانه ریخته گری را برای دستگاه های خود رزرو کرده بود. اکنون پیش‌بینی می‌شود که اپل در سال 2023 100 درصد ظرفیت TSMC را به‌دلیل تأخیر در نیازهای ویفر اینتل به دلیل تغییرات بعدی در برنامه‌های طراحی پلتفرم CPU این شرکت، تصاحب کند.

انتظار می‌رود TSMC شاهد 4 تا 6 درصد از فروش کلی خود در سال 2023 باشد که به لطف سفارش‌های عظیم اپل برای تراشه‌های N3B برای دستگاه‌های آیفون 15 خود، به تولید 3 نانومتری خواهد رسید. انتظار می رود اپل به تنهایی در سال جاری به میزان 3.4 میلیارد دلار در فروش کارخانه ریخته گری کمک کند.

بر اساس این گزارش، TSMC همچنین قصد دارد N3P را در نیمه دوم سال 2024 به تولید حجمی منتقل کند. گفته می شود N3P با 5 درصد سرعت بیشتر در همان نشتی، 5 تا 10 درصد کاهش توان در همان سرعت و 1.04 برابر تراکم تراشه، تقویت بیشتری را به N3E ارائه می دهد.

به گفته جف پو، تحلیلگر بسیار دقیقی که شرکت‌های زنجیره تامین اپل را پوشش می‌دهد، هر چهار مدل آیفون 16 به تراشه‌های با برند A18 مبتنی بر گره N3E TSMC مجهز خواهند شد. آیفون 15 و آیفون 15 پلاس به تراشه A16 Bionic مجهز هستند، بنابراین جهش به تراشه A18 برای آیفون 16 و آیفون 16 پلاس قابل توجه خواهد بود.

با توجه به اینکه سری آیفون 16 حدود یک سال تا عرضه باقی مانده است، Pu احتمالاً در مورد نام های بازاریابی حدس می زند، بنابراین باید دید که آیا اپل واقعاً با نام تجاری A18 و A18 Pro حرکت می کند یا خیر.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا