بررسی تخصصی

برنامه Oceanic+ برای Apple Watch Ultra در بررسی های عملی آزمایش شده است

قبل از راه‌اندازی اپلیکیشن Oceanic+ در اپل واچ اولترا امروز، چند نفر با یک نسخه بتا از این برنامه زمان‌بندی اولیه را دریافت کردند. این اپلیکیشن که توسط Huish Outdoors با همکاری اپل طراحی شده است، به Apple Watch Ultra اجازه می دهد تا به عنوان یک کامپیوتر غواصی برای غواصی تفریحی در عمق تا 40 متر/130 فوت استفاده شود.

عکس اپل واچ Ultra Oceanic Plus

اعتبار تصویر: TechCrunch

برای کسانی که نمی‌دانند، بالا آمدن سریع سطح زمین پس از غواصی می‌تواند منجر به بیماری رفع فشار شود، که زمانی رخ می‌دهد که گازهای محلول مانند نیتروژن در خون و بافت‌ها به دلیل کاهش سریع فشار، حباب‌هایی را در داخل بدن تشکیل می‌دهند. هدف یک کامپیوتر غواصی جلوگیری از بیماری فشارزدایی با اندازه گیری عمق و زمان سپری شده در حین غواصی و استفاده از الگوریتمی است که در صورت بالا رفتن خیلی سریع به شما هشدار می دهد.

اپل واچ اولترا از الگوریتم رفع فشار Bühlmann استفاده می کند که گفته می شود به طور گسترده در صنعت غواصی مورد استفاده قرار می گیرد و مورد اعتماد است.

TechCrunchHaje Jan Kamps معتقد است که Apple Watch Ultra تجربه کاربری “به طور قابل توجهی بهتری” را نسبت به ساعت های غواصی سنتی ارائه می دهد:

صفحه نمایش لمسی بزرگ اپل واچ اولترا، تجربه کاربر را به میزان قابل توجهی بهتر از ساعت های غواصی سنتی می کند، که هر از گاهی می تواند بسیار غیرقابل کشف باشد. به رابط‌های کاربری فکر کنید که به‌نظر می‌آیند آثاری از دوران ساعت‌های کاسیو دهه 1980 هستند، و ایده بسیار خوبی دریافت می‌کنید.

یان کمپس هشدارهای ایمنی با کد رنگی برنامه را برای محدودیت عدم فشردگی، نرخ صعود بیش از حد، راهنمایی توقف ایمنی و دمای آب ستایش کرد و خاطرنشان کرد که بازخورد لمسی برای هشدارها “به راحتی از طریق لباس مرطوب احساس می شود.”

در مجموع، یان کمپس تحت تأثیر اپل واچ اولترا قرار گرفت و گفت که آن را با ساعت غواصی خود از شرکت فنلاندی Suunto مقایسه کرد:

هنگامی که در آب قرار می گیرید، در مورد Apple Watch Ultra به عنوان یک کامپیوتر غواصی به طرز قابل توجهی نمی توان گفت: استفاده از آن آسان است. تاج و دکمه ها تا حدی که رابط های کاربری دارند فوق العاده هستند، صفحه نمایش ها به خوبی طراحی شده اند. و اطلاعات مهم واضح و خواندنی بسیار آسان است.

من سونتو قدیمی و قابل اعتماد خود را آوردم که در بسیاری از غواصی ها با من بوده است تا به عنوان کامپیوتر غواصی ثانویه من برای این غواصی های آزمایشی باشد. بازخوانی های دو کامپیوتر غواصی در تمام طول مسیر تقریباً یکسان بود. تفاوت های کوچک را می توان به داشتن سونتو در جیب من نسبت داد، در حالی که اپل واچ روی مچ دست من بود.

یان کمپس اشاره کرد که دو غواص از حدود 40 غواص Oceanic+ را با مشکلات نامشخصی در برنامه آزمایش کرده است، اما کاملاً مطمئن نبود که آیا این نتیجه خطای کاربر است یا اینکه آیا برنامه به نحوی کار نمی کند.

Apple Watch Ultra Oceanic Plus قهرمان تصویر Full Bleed


اپل واچ اولترا با قیمت 799 دلار دارای سنسورهای عمق سنج و دمای آب جدید است که به Oceanic+ اجازه عملکرد می دهد. بر اساس «هزینه در روز استفاده شده»، یان کمپس استدلال کرد که اپل واچ اولترا «در مقایسه با هر رایانه غواصی موجود در بازار امروز» یک «مقصد مطلق است» زیرا می‌توان از آن برای سایر عملکردهای ساعت هوشمند نیز استفاده کرد.

متقابلا، CNETJesse Orrall گفت که Apple Watch Ultra یک ساعت هوشمند است نه یک کامپیوتر اختصاصی غواصی “گاهی اوقات استفاده از آن را دشوار می کند”. به طور خاص، او گفت که اکثر رایانه‌های غواصی «صفحه نمایش لمسی یا قفل آب ندارند، و به رمز عبور نیاز ندارند»، اما شایان ذکر است که وب‌سایت Oceanic+ می‌گوید به محض ورود اپل واچ اولترا به آب، حتی بدون رمز عبور برای غواصی کار می کند.

اورال گفت که پیمایش در صفحه‌های Oceanic+ با Digital Crown می‌تواند مشکل باشد:

پیمایش در صفحه های مختلف با تاج دیجیتال در دستکش قابل انجام بود، اما من به طور تصادفی چند بار از کنار صفحه ای که می خواستم عبور کردم. ای کاش می‌توانستم از دکمه‌های کناری فیزیکی اپل واچ اولترا برای «فشار دادن و نگه‌داشتن» و جابه‌جایی در صفحه‌های مختلف غواصی استفاده کنم.

DC Rainmakerری میکر موافقت کرد:

در مورد تنها شکایتی که داشتم این بود که تاج دیجیتالی زیر آب از نظر چرخش بیش از حد صفحات داده کمی سخت به نظر می رسید. دریافت آن دقیقاً همان صفحه ای که می خواهم گاهی اوقات دشوار بود. تصور می‌کنم با دستکش آشفته‌تر می‌شود. تقریباً مثل این است که حساسیت…خب…خیلی حساس بود. اما در کل این یک خرده جزئی است.

هر دو Orrall و Maker همچنین اشاره کردند که Apple Watch Ultra نمی تواند مانند برخی از رایانه های غواصی نشان دهد که چقدر هوا در مخزن باقی مانده است.

به طور کلی، Maker تحت تأثیر این برنامه قرار گرفت:

در مورد برنامه Oceanic+، این یک نقطه شروع قوی است، به خصوص برای غواصان معمولی. این شامل تقریباً همه چیزهایی است که هر غواص معمولی به آن نیاز دارد، و این کار را به شیوه ای احمقانه و آسان برای استفاده انجام می دهد. منظورم این است که شما به معنای واقعی کلمه در آب می افتید و برنامه به طور خودکار شروع به کار می کند. برای استفاده از برنامه حتی نیازی به فشار دادن چیزی ندارید. در حین شیرجه، با وظیفه‌شناسی به من اطلاع می‌داد که زمان بالا آمدن است، و همچنین به من هشدار می‌داد که اگر برای روزه صعود می‌کردم. همچنین توقف ایمنی من را دنبال می کرد و وقتی از آن عمق عبور می کردم آن را به من یادآوری می کرد.

Maker گفت که ردیابی عمق Apple Watch Ultra تقریباً با رایانه غواصی Garmin Descent G1 در یک مرکز غواصی سرپوشیده انجام می شود.

طرح اولیه Oceanic+ برای غواصی رایگان است و شامل عمق، زمان، و گزارشی از آخرین غواصی ها است. با 4.99 دلار در روز، 9.99 دلار در ماه، یا 79.99 دلار در سال، غواصان با تجربه تر می توانند به ردیابی رفع فشار، بارگیری بافت، ظرفیت نامحدود دفترچه ثبت نام و سایر آمار برای غواصی عمیق تر دسترسی داشته باشند. Maker گفت این قیمت «نسبتاً معقول» است، به ویژه برای غواصان معمولی که قبلاً Apple Watch Ultra دارند.

Oceanic+ در اپ استور موجود است و به Apple Watch Ultra با سیستم عامل watchOS 9.1 یا جدیدتر نیاز دارد که با iPhone 8 یا جدیدتر دارای iOS 16.1 یا بالاتر جفت شود. یک برنامه همراه آیفون به عنوان یک دفترچه ثبت دیجیتالی برای غواصی با خلاصه های دقیق پس از غواصی عمل می کند.

اپل می گوید کاربران همیشه باید از پروتکل های غواصی پیروی کنند، با یک همراه شیرجه بزنند و یک دستگاه ثانویه برای ردیابی عمق و زمان داشته باشند.

مجله غواصیمارک ایوانز همچنین اپلیکیشن Oceanic+ را بررسی کرد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا