بررسی تخصصی

WSJ: مودم 5G اپل «سه سال پشت سر بهترین تراشه کوالکام» نمونه اولیه است.

در چند سال گذشته، اپل میلیاردها دلار هزینه کرده است تا تراشه مودم خود را برای جایگزینی تراشه‌های مودم کوالکام که در آیفون‌ها استفاده می‌کند، توسعه دهد، اما یک دیوار پرداخت جدید. مجله ی وال استریت گزارش حاکی از آن است که رویکرد اپل به این پروژه با اهداف غیرواقعی، درک ضعیف از چالش‌های موجود و نمونه‌های اولیه کاملا غیرقابل استفاده همراه بوده است.

ویژگی مودم 5G آبی
برنامه اپل برای طراحی مودم داخلی خود منجر به استخدام هزاران مهندس شد: اپل در سال 2019 اکثریت کسب و کار مودم گوشی های هوشمند اینتل را تصاحب کرد و در حالی که رتبه های پروژه را با مهندسان اینتل و سایر افراد استخدام شده از کوالکام پر کرد، مدیران شرکت تنظیم کردند. هدف از آماده سازی تراشه مودم برای پاییز 2023 است.

پروژه تراشه‌های مودم با اسم رمز سینوپ (Sinope) به نام پوره در اساطیر یونانی که از زئوس پیشی گرفت، نامگذاری شد.

با این حال، بر اساس این گزارش، “به زودی برای بسیاری از کارشناسان بی سیم در پروژه آشکار شد که رسیدن به هدف غیرممکن است.”

به گفته مهندسان و مدیران سابق شرکت آشنا با این پروژه که با این پروژه صحبت کردند، موانع بر سر راه تکمیل تراشه «عمدتاً ساخته خود اپل بود». WSJ. تیم‌هایی که روی این پروژه کار می‌کردند «به دلیل چالش‌های فنی، ارتباطات ضعیف و مدیران بر سر خرد تلاش برای طراحی تراشه‌ها به‌جای خرید آن‌ها تقسیم شدند».

از گزارش:

اپل برنامه ریزی کرده بود که تراشه مودم خود را برای استفاده در مدل های جدید آیفون آماده کند. اما آزمایشات اواخر سال گذشته نشان داد که تراشه بسیار کند بوده و مستعد گرم شدن بیش از حد است. برد مدار آن به قدری بزرگ بود که نصف آیفون را اشغال می کرد و آن را غیرقابل استفاده می کرد.

تیم‌ها در گروه‌های جداگانه در سراسر ایالات متحده و خارج از کشور بدون رهبر جهانی کنار گذاشته شدند. برخی از مدیران از پخش اخبار بد در مورد تاخیر یا عقب‌نشینی مهندسان که منجر به اهداف غیرواقعی و ضرب‌الاجل‌های طولانی می‌شود، جلوگیری کردند.

جیدیپ راناد، مدیر سابق بی سیم اپل که در سال 2018، یعنی سال شروع پروژه، شرکت را ترک کرد، گفت: «فقط به این دلیل که اپل بهترین سیلیکون روی کره زمین را می‌سازد، مضحک است که فکر کنیم آنها می‌توانند مودم هم بسازند.

توانایی اپل در طراحی ریزپردازنده‌های خود برای آیفون و آی‌پد باعث شد تا این شرکت فکر کند که می‌تواند تراشه‌های مودم بسازد. با این حال، چنین تراشه‌هایی داده‌های بی‌سیم را از انواع مختلف شبکه‌های بی‌سیم ارسال و دریافت می‌کنند، و باید با استانداردهای اتصال سخت‌گیرانه برای خدمت‌رسانی به حامل‌های بی‌سیم در سراسر جهان مطابقت داشته باشند، و آنها را به طور قابل‌توجهی چالش‌برانگیزتر می‌کند.

طبق گزارش ها، مدیران پس از آزمایش نمونه های اولیه اپل در اواخر سال گذشته، این چالش را بهتر درک کردند. به گفته افرادی که با این آزمایش ها صحبت کردند، نتایج خوب نبودند WSJ. تراشه بسیار کند بود و مستعد گرم شدن بیش از حد بود، در حالی که برد مدار آن به قدری بزرگ بود که نصف آیفون را اشغال می کرد و غیرقابل استفاده بود. این تراشه‌ها «اساساً سه سال از بهترین تراشه مودم کوالکام عقب‌تر بودند» و استفاده از آن‌ها باعث کاهش سرعت بی‌سیم آیفون نسبت به رقبای خود می‌شد.

اپل مجبور شد دعوای خود را با کوالکام حل و فصل کند و از آن زمان از تراشه‌های مودم 5G کوالکام برای آخرین سری‌های آیفون و آی‌پد خود استفاده کرده است. به گفته منابع این گزارش، همانطور که وجود دارد، سال 2025 ممکن است زودترین زمانی باشد که این فناوری در نهایت به اندازه کافی پیشرفت کند تا اپل کوالکام را به تدریج کنار بگذارد.

سرژ ویلنگر، یکی از مدیران قدیمی کوالکام که با او صحبت کرده است، می گوید: «این تاخیرها نشان می دهد که اپل پیچیدگی این تلاش را پیش بینی نکرده است. WSJ. سلولار یک هیولا است. با تاکید بر اهمیت شکست اپل، این شرکت هفته گذشته توافق خود را برای دریافت مودم از کوالکام برای سه سال دیگر تمدید کرد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا