بررسی تخصصی

در اینجا نحوه عملکرد برنامه های وب در macOS Sonoma آمده است

در macOS Sonoma که در حال حاضر در نسخه بتا است، می‌توانید برای هر وب‌سایتی که در Safari به آن مراجعه می‌کنید، برنامه‌های وب جداگانه ایجاد کنید و آنها را در کنار سایر برنامه‌ها در Dock خود قرار دهید. بیایید با تبدیل MacRumors.com به یک برنامه مجازی مک به عنوان مثال، نگاهی دقیق‌تر به نحوه کارکرد آن بیندازیم.

برنامه وب macos sonoma MacRumors
در macOS Sonoma، هر وب‌سایتی که در Safari مشاهده می‌شود، به لطف گزینه جدید «افزودن به داک» در منوی File، می‌تواند به یک برنامه وب تبدیل شود. به عبارت دیگر، هیچ کاری از جانب توسعه دهندگان وب برای سازگار کردن یک برنامه وب سایت مورد نیاز نیست، اگرچه برخی از عناصر برنامه های وب وجود دارند که توسعه دهندگان می توانند روی آنها کنترل داشته باشند (به زیر مراجعه کنید).

نحوه تبدیل MacRumors به ​​یک برنامه وب

  1. در نسخه بتای توسعه دهنده macOS Sonoma، به MacRumors.com در Safari بروید.
  2. انتخاب کنید فایل -> افزودن به داک در نوار منو
  3. در صورت تمایل، می توانید آیکون MacRumors را با کلیک بر روی آن در پنجره Add to Dock تغییر دهید. همچنین می‌توانید نام برنامه وب را با استفاده از فیلد عنوان ویرایش کنید – برای مثال، «MacRumors» مختصرتر است.
  4. روی آبی کلیک کنید اضافه کردن دکمه.

macos sonoma tidbits6

اکنون برنامه وب MacRumors را خواهید دید که در داک شما نشسته است و مستقل از سافاری آماده استفاده است. برنامه وب مانند هر برنامه با Mission Control و Stage Manager کار می کند و همچنین می تواند از طریق Launchpad یا Spotlight Search باز شود.

با باز کردن برنامه وب، متوجه خواهید شد که پنجره آن شامل یک نوار ابزار ساده شده با دکمه های پیمایش است (توجه داشته باشید: توسعه دهندگان وب سایت می توانند کنترل کنند که آیا این ها نشان داده شوند یا خیر). همانطور که در تصویر می بینید، رنگ تم MacRumors برای سایت با نوار ابزار ترکیب می شود تا ظاهری یکپارچه تر داشته باشد.

برنامه وب MacRumors macos
از نظر ناوبری، دامنه برنامه وب توسط میزبان صفحه وب دیکته می شود – در این مورد www.macrumors.com – بنابراین می توانید در هر نقطه از وب سایت MacRumors حرکت کنید، اما اگر روی پیوندی خارج از صفحه میزبان کلیک کنید. مانند MacRumors Forums که به طور جداگانه در forums.macrumors.com میزبانی می شود، این صفحه وب پیوند شده را در Safari باز می کند. بنابراین، اگر هم از وب سایت MacRumors و هم از MacRumors Forum بازدید می کنید، باید برای هر کدام برنامه های وب جداگانه ایجاد کنید.

توسعه دهندگان وب این توانایی را دارند که در صورت تمایل دامنه یک برنامه وب را به یک مسیر خاص در سایت خود اصلاح کنند. برای مثال، MacRumors از نظر تئوری می‌تواند تسهیلاتی را برای ساخت برنامه‌های وب اختصاص داده شده برای پیمایش فقط در مقاله‌ها یا راهنماها فراهم کند. این چیزی است که MacRumors ممکن است در آینده اجرا کند.

ورود به سایت و اطلاعیه ها

به طور پیش فرض، سافاری کوکی های یک وب سایت را در برنامه وب خود کپی می کند. بنابراین اگر یک برنامه وب MacRumors Forums ایجاد کنید و در آن زمان به حساب خود وارد شده باشید، در داخل برنامه وب همچنان وارد سیستم خواهید شد. حتی اگر وارد نشده باشید، می‌توانید این کار را در برنامه وب با کمترین تلاش انجام دهید، زیرا اپل از رمز عبور و تکمیل خودکار رمز عبور پشتیبانی می‌کند.

اگر وب سایتی قبلاً از اعلان های فشار وب پشتیبانی می کند – همانطور که MacRumors انجام می دهد – و شما در آنها ثبت نام کرده اید، اعلان های فشار برنامه وب را دریافت خواهید کرد که نماد MacRumors مربوطه را نشان می دهد و زمینه بیشتری را نسبت به یک اعلان و نماد سافاری استاندارد به شما می دهد.

نماد برنامه وب در Dock نیز با دریافت اعلان نشان نشان می دهد. اعلان‌های برنامه‌های وب به‌طور پیش‌فرض بی‌صدا هستند، اگرچه توسعه‌دهندگان می‌توانند آن‌ها را برای پخش صدا تغییر دهند. با این حال، تصمیم نهایی در مورد نشان های صدا و نماد به کاربر واگذار می شود تنظیمات سیستم -> اعلان ها.

اعلان های برنامه وب آقای
برنامه‌های وب همچنین به حالت‌های فوکوس احترام می‌گذارند، بنابراین می‌توانید براساس کاری که انجام می‌دهید، آن‌ها را از اعلان‌های مجاز اضافه یا حذف کنید. در نهایت، با در نظر گرفتن حریم خصوصی، اپل گزینه‌هایی را برای کنترل دسترسی برنامه‌های وب به دوربین، میکروفون و مکان در آن اضافه کرده است. تنظیمات سیستم -> حریم خصوصی و امنیت، درست مانند برنامه های بومی.

برای کسانی که می‌خواهند بیشتر در macOS Sonoma کاوش کنند، در حال حاضر برای دانلود به‌عنوان نسخه بتا توسعه‌دهنده در دسترس است، اگرچه احتیاط لازم است، زیرا نسخه‌های بتا می‌توانند ناپایدار و باگ باشند. برای کسانی که مایل به صبر هستند، انتظار می رود انتشار عمومی رسمی در پاییز منتشر شود.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا