بررسی تخصصی

گزارش ها حاکی از آن است که اینتل در بحبوحه رکود بازار رایانه های شخصی هزاران نفر از کارکنان خود را اخراج می کند

اینتل قصد دارد تعداد کارمندان خود را هزاران نفر کاهش دهد تا هزینه ها را در مواجهه با کندی بازار جهانی رایانه های شخصی کاهش دهد. بلومبرگ گزارش ادعا کرده است.

لوگوی اینتل
در این گزارش به نقل از افراد آگاه در این مورد که مایل به ناشناس ماندن هستند، گفت که تیم های فروش و بازاریابی شرکت ممکن است شاهد کاهش حدود 20 درصد از کارکنان باشند.

“کاهش عمده در تعداد پرسنل” به طور رسمی اعلام نشده است، اما انتظار می رود در اوایل این ماه و در زمان انتشار گزارش درآمد سه ماهه سوم اینتل در 27 اکتبر اعلام شود. آخرین موج بزرگ اخراج کارکنان در اینتل بود. در سال 2016، زمانی که حدود 12000 نفر بیکار شدند. بر اساس آخرین آمار در ماه جولای، اینتل در حال حاضر حدود 113700 کارمند دارد.

شرکت هایی مانند لنوو، اچ پی و دل همگی تحت تاثیر کاهش قابل توجه فروش رایانه های شخصی به دلیل تورم جهانی و بی ثباتی ژئوپلیتیکی قرار گرفته اند و کاهش شدید تقاضا برای پردازنده های رایانه شخصی بر درآمد اینتل تأثیر منفی گذاشته است.

بر اساس اعداد گردآوری شده توسط Canalys، محموله‌های رایانه‌های شخصی در سراسر جهان در سه ماهه سوم با کاهش فروش کلی 18 درصد کاهش یافت. IDC یافته های مشابهی را ارائه کرد، با کاهش فروش بیش از 15 درصد، در حالی که گارتنر گزارش داد که فروش رایانه های شخصی در همان سه ماهه 19.6 درصد کاهش یافته است.

با این حال، سهام اینتل بیشتر از سایر سازندگان تراشه آسیب دیده است، زیرا اینتل در تلاش است تا سهم بازار را از دست داده به رقبایی مانند AMD بازگرداند. در اوایل سال جاری، اینتل اعلام کرد فروش سال 2022 حدود 11 میلیارد دلار کمتر از آنچه که انتظار داشت، خواهد بود، و تحلیلگران اکنون گفته می شود که کاهش درآمد سه ماهه سوم را حدود 15 درصد پیش بینی می کنند. حاشیه سود اینتل نیز رو به کاهش است.

اینتل در طول فصل دوم سود خود متعهد شد که هزینه ها را کاهش دهد و تغییرات دیگری را برای بهبود سود اعمال کند. با این حال، چشم انداز کوتاه مدت همچنان ضعیف است. این سازنده تراشه هنوز از تأثیر تصمیم اپل در سال 2020 برای کناره گیری از استفاده از پردازنده های اینتل در رایانه های مک خود و به کارگیری سیلیکون سفارشی اپل به جای آن بهبود نیافته است. همچنین جایگاه اصلی خود را در تولید ریزپردازنده به TSMC و Samsung Electronics از دست داده است.

برای مقابله با شرایط بازار و تقویت نوآوری، اینتل به دنبال فروش تراشه‌های پیشرفته‌تر مبتنی بر هوش مصنوعی به بازار مرکز داده است و با TSMC همکاری می‌کند تا تراشه‌هایی را با استفاده از فرآیند 5 نانومتری ریخته‌گری تایوانی بسازد. اینتل همچنین قصد دارد سهام شرکت فناوری خودران Mobileye را در یک عرضه اولیه عمومی به فروش برساند که ارزش آن 30 میلیارد دلار است.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا