بررسی تخصصی

عملکرد آیفون 14 پرو A16 بایونیک از آخرین تراشه اسنپدراگون 8 که اواخر امسال برای گوشی های اندرویدی عرضه می شود

اوایل این هفته، کوالکام جدیدترین تراشه و پلتفرم موبایل اسنپدراگون 8 نسل 2 خود را معرفی کرد و قول داد که گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار را با تجربه‌های «پیشگامانه» «انقلابی» کند. انتظار می رود تراشه جدید در اواخر سال جاری در گوشی های پرچمدار اندرویدی عرضه شود، اما معیارها نشان می دهند که نمی تواند با تراشه A16 Bionic اپل که مدل های آیفون 14 پرو را تامین می کند، رقابت کند.

A16 آیفون 14 پرو
در حالی که آخرین تراشه تا چند ماه به طور رسمی در گوشی های هوشمند عرضه نمی شود، امتیازات Geekbench برای این تراشه قبلاً در یک گوشی اندرویدی منتشر نشده مشاهده شده است. با توجه به نتایج (از طریق DealNTechآخرین تراشه اسنپدراگون 8 امتیاز 1483 را در تک هسته ای و 4709 را در چند هسته ای کسب کرده است. A16 Bionic امتیاز 1874 را در تک هسته ای و 5372 را در چند هسته ای کسب کرد. برای مقایسه، تراشه A15 Bionic که در آیفون 13 پرو و ​​مدل‌های پایین‌تر آیفون 14 یافت می‌شود، در مقایسه با سال 1483، امتیاز بالاتری نسبت به آخرین تراشه کوالکام با 1709 تک هسته‌ای کسب کرده است.

در یک بیانیه مطبوعاتی برای تراشه جدید، کوالکام گفت که “استاندارد جدیدی را برای محاسبات متصل تعریف می کند، که به طور هوشمندانه با هوش مصنوعی پیشگامانه در سراسر صفحه مهندسی شده است تا تجربه های خارق العاده ای را ایجاد کند.” کریس پاتریک، معاون ارشد و مدیر کل گوشی‌های همراه کوالکام، گفت: «Snapdragon 8 Gen 2 چشم‌انداز گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار را در سال 2023 متحول خواهد کرد.»

در مقایسه با نسل اول تراشه اسنپدراگون 8، کوالکام می‌گوید پلتفرم جدیدتر 35 درصد افزایش عملکرد CPU، 25 درصد افزایش در عملکرد GPU و افزایش بهره‌وری انرژی را ارائه می‌دهد. در سال 2020، تراشه A14 Bionic اپل و حتی تراشه A13 Bionic سال قبل، تراشه Snapdragon 888 کوالکام را که سال گذشته در دستگاه‌های اندرویدی عرضه شد، شکست داد.

نمودار گرافیکی تراشه آیفون 14 a16

ادعاهای عملکرد اپل در جریان سخنرانی آیفون 14 پرو در ماه سپتامبر

تراشه A16 Bionic در آیفون 14 پرو، مانند آخرین تراشه اسنپدراگون 8 نسل 2، بر اساس فرآیند 4 نانومتری TSMC ساخته شده است و هر دو عملکرد و بهره وری انرژی بهبود یافته ای را ارائه می دهند. تراشه A16 Bionic دارای 16 میلیارد ترانزیستور، یک CPU 6 هسته ای، یک GPU 5 هسته ای و یک موتور عصبی 16 هسته ای است. گرگ جوسویاک، معاون ارشد بازاریابی اپل در سراسر جهان، در جریان رویداد اپل در ماه سپتامبر گفت: «رقابت همچنان برای رسیدن به عملکرد A13 که برای اولین بار با آیفون 11 سه سال پیش معرفی شد، کار می کند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا