بررسی تخصصی

macOS Sonoma Tidbits: رابط کاربری جدید FaceTime، نمایه‌های سافاری، بهبود اشتراک‌گذاری صفحه و موارد دیگر

اولین نسخه بتای macOS Sonoma در این هفته برای توسعه دهندگان و کاربران اولیه منتشر شد و تغییرات در جدیدترین نسخه سیستم عامل macOS اپل هنوز در حال کشف است. در زیر فقط تعداد انگشت شماری از تفاوت های قابل توجهی وجود دارد که ممکن است شما را پشت سر گذاشته باشد.

macos sonoma دارای ویژگی سبز بنفش است

تنظیمات سیستم

در macOS Ventura، اپل System Preferences را با تنظیمات سیستم جایگزین کرد تا آن را با iOS و iPadOS هماهنگ کند، اما نحوه سازماندهی کنترل‌ها باعث شد بسیاری از کاربران تمایل داشته باشند.

macos sonoma tidbits2
همان رابط تنظیمات سیستم در macOS Sonoma باقی می‌ماند، اما اکنون به لطف اضافه شدن دکمه‌های عقب و جلو، پیمایش در صفحه‌های منوی مختلفی که بازدید کرده‌اید، بدون پیمایش مداوم در نوار کناری آسان‌تر است.

رابط کاربری FaceTime و Reactions

اپل روش ادغام FaceTime با نوار منو را تغییر داده است. گزینه‌های جلوه‌های ویدیویی دیگر در مرکز کنترل ظاهر نمی‌شوند و در عوض دارای یک خانه جدید در نوار منوی سبز رنگ FaceTime هستند که شامل نمای وب‌کم کوچک و دکمه‌هایی برای فعال کردن Reactions نیز می‌شود.

macos sonoma tidbits1
واکنش ها عبارتند از عشق، دوست داشتن، دوست نداشتن، بالن، باران، کنفتی، لیزر و آتش بازی. برخی از واکنش‌ها حتی به‌طور خودکار توسط اعمال فیزیکی کاربر ایجاد می‌شوند: یک انگشت شست بالا باعث لایک می‌شود و دو انگشت شست بالا توسط Fireworks شرکت می‌کنند. به همین ترتیب، یک انگشت شست پایین به عنوان دوست نداشتن به حساب می‌آید و دو انگشت شست پایین شروع کننده یک بارش باران است.

پروفایل های سافاری

Safari یک ویژگی جدید به نام Profiles به دست آورده است که برای کمک به جدا نگه داشتن مرور شما برای موضوعاتی مانند کار، مدرسه یا شخصی طراحی شده است.

macos sonoma tidbits3
هر نمایه دارای نماد و سیلوهای تاریخچه، گروه‌های برگه، موارد دلخواه و کوکی‌های شماست. حتی می‌توانید افزونه‌های خاصی را به پروفایل‌های مختلف اختصاص دهید تا تجربه مرور خود را بر اساس وظیفه‌ای که در دست دارید بهینه کنید.

ورودی و دیکته صفحه کلید بدون درز

macOS Sonoma از استفاده همزمان از ورودی صفحه کلید و دیکته پشتیبانی می کند، بدون هیچ گونه اختلالی در جریان فکر شما.

macos sonoma tidbits4
به عبارت دیگر، پس از زدن میانبر دیکته می توانید به تایپ ادامه دهید. بنابراین هر زمان که انگشتانتان نیاز به استراحت دارند، می‌توانید جمله‌ای را که تایپ می‌کردید با صدای بلند کامل کنید.

بهبود به اشتراک گذاری صفحه نمایش

هنگامی که در تماس با FaceTime یا Zoom هستید، روی چراغ سبز رنگ در گوشه پنجره باز برنامه کلیک کنید و گزینه اشتراک‌گذاری صفحه نمایش را مشاهده خواهید کرد و یک ویژگی جدید Presenter Overlay می‌تواند برای نگه داشتن شما در صفحه استفاده شود. و بهتر می تواند به جزئیات اشاره کند.

macos sonoma tidbits7
هنگام تماس ویدیویی، می‌توانید خود را داخل یک حباب متحرک در گوشه پنجره یا دسک‌تاپ که به اشتراک می‌گذارید قرار دهید، یا می‌توانید محتوای روی صفحه را در پس‌زمینه محیط خود بیاورید تا به نظر برسد. شما درست در مقابل آن ایستاده اید

برنامه های وب متصل

به لطف یک گزینه جدید در Safari، اکنون می توانید برنامه های وب مستقلی ایجاد کنید که می توانند به Dock خود اضافه شوند.

macos sonoma tidbits6
تنها کاری که باید انجام دهید این است که از یک وب سایت دیدن کنید و File -> Add to Dock را انتخاب کنید… سپس می توانید به برنامه وب یک نام بدهید و حتی نماد آن را تغییر دهید. هنگامی که یک برنامه وب متصل شده را باز می کنید، در پنجره جداگانه خود باز می شود که شامل دکمه های برگشت و جلو برای پیمایش ساده است.

نکات قابل توجه دیگر

  • نشانگر تصویری جدید Caps Lock
  • جستجوی ایمیل، ایمیل‌های مرتبط با سفر را در اولویت قرار می‌دهد
  • از دکمه اشتراک گذاری برای ارسال یادداشت در یادداشت ها به صفحات استفاده کنید.
  • کنترل‌های زوم و حرکت جدید برای دوربین تداومی

توسعه دهندگان هنوز در حال یادگیری هستند که چه چیز دیگری در macOS Sonoma تغییر کرده است، بنابراین حتماً برای پوشش بیشتر در اینجا در اینجا بررسی کنید. MacRumors.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا