بررسی تخصصی

متا به دلیل ردیابی کاربران آیفون با وجود ویژگی های حریم خصوصی اپل شکایت کرد

متا با یک شکایت دسته جمعی جدید روبرو است که آن را به ردیابی و جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران آیفون متهم می کند، علیرغم ویژگی ها و سیاست های ایجاد شده توسط اپل که به منظور توقف همان نوع ردیابی است.

متای فیسبوک
در ماه آگوست، فاش شد که با اپلیکیشن‌های فیسبوک و اینستاگرام، متا می‌تواند تمام ضربه‌های کلید، ورودی‌های صفحه‌کلید و موارد دیگر کاربر را هنگام استفاده از مرورگر درون‌برنامه ردیابی کند. به عنوان مثال، زمانی که کاربر روی یک لینک در اینستاگرام کلیک می کند، متا می تواند تعاملات، انتخاب متن و حتی ورودی متن، مانند رمزهای عبور و جزئیات کارت اعتباری خصوصی در آن وب سایت را نظارت کند.

این روش ردیابی کاربران، نقض مستقیم خط‌مشی شفافیت ردیابی اپلیکیشن (ATT) اپل است، که برنامه‌ها را ملزم می‌کند قبل از ردیابی آنها در برنامه‌ها و وب‌سایت‌های متعلق به شرکت‌های دیگر، رضایت کاربر را بخواهند.

همانطور که توسط گزارش شده است، یک دادخواست جدید که روز چهارشنبه در دادگاه فدرال سان فرانسیسکو ارائه شد، متا را به این تخلف متهم کرد. قانون بلومبرگ. دعوای دسته جمعی پیشنهادی متا را به نقض چارچوب ATT اپل و قوانین ایالتی و فدرال با جمع‌آوری داده‌های کاربر بدون رضایت کاربر در برنامه‌های فیسبوک و اینستاگرام متهم می‌کند.

در اکثر برنامه‌های آیفون، توسعه‌دهندگان از سافاری اپل برای باز کردن لینک‌ها در برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. متا، با این حال، یک مرورگر درون برنامه ای سفارشی بر اساس چارچوب WebKit اپل برای اینستاگرام و فیس بوک توسعه داده است. مرورگر متا به آن اجازه می دهد تا یک کد جاوا اسکریپت ردیابی به نام “Meta Pixel” را به همه لینک ها و وب سایت های نشان داده شده تزریق کند.

این شکایت متا را متهم می کند که از مرورگر درون برنامه ای در فیس بوک و اینستاگرام به عنوان راهی برای دور زدن قوانین اعمال شده توسط اپل برای جلوگیری از ردیابی ناخواسته کاربران استفاده می کند. بر اساس این دادخواست می‌گوید: «این به متا اجازه می‌دهد تا تعاملات و ارتباطات کاربرانش با اشخاص ثالث را رهگیری، نظارت و ضبط کند و داده‌هایی را در اختیار متا قرار دهد که آن‌ها را جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و برای افزایش درآمد تبلیغاتی خود استفاده می‌کند». قانون بلومبرگ.

از زمان معرفی آن در ژوئن 2021، متا یکی از مخالفان جدی سیاست ATT اپل بوده و ادعا می‌کند که این امر به کسب‌وکارهای کوچکی که به تبلیغات شخصی‌شده متکی هستند آسیب می‌زند.

متا در یک آگهی تمام صفحه روزنامه ادعا کرد که اپل به توانایی کسب و کارهای کوچک برای رشد آسیب می رساند، زیرا اگر کاربران از ردیابی منصرف شوند، کمتر احتمال دارد تبلیغات شخصی شده و توصیه شده برای آنها را ببینند. چارچوب ATT اپل بر تجارت متا تأثیر گذاشته است زیرا انتظار می‌رود که تنها در سال جاری 10 میلیارد دلار از درآمد خود را از دست بدهد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا